Záhradníctvo

Ako sadiť semená okrasných rastlín na sadenice

Uhorky - jedna z najstarších zeleninových plodín, je stará viac ako 6000 rokov. Počas tejto doby sa uhorka stala domácim miláčikom, pretože je to dietetický výrobok, ktorý neobsahuje tuky, bielkoviny a sacharidy. Uhorky sú bohaté na draslík a iné užitočné mikroelementy, väčšina rastlín je voda, ktorá je podobná zloženiu ako destilovaná, ale oveľa užitočnejšia. To všetko pomohlo uhorkám, aby sa stali nepostrádateľným produktom pre mnohé jedlá, konzerváciu a dokonca aj kozmetológiu.

Výber osiva

Semená uhorky je možné zakúpiť, to je najjednoduchší a najrýchlejší spôsob. Takýto semenný materiál je už chránený pred väčšinou ochorení a liečený antifungálnymi a antibakteriálnymi liekmi. Existujú dva typy semien:

 • spracovaná;
 • granuluje.

Ošetrované semená nepotrebujú dodatočnú ochranu, sú pokryté tenkým filmom fungicídov a antibiotík. A granulované semená sú navyše pokryté hrubými vrstvami živín - môžu sa vysadiť vôbec v otvorenom teréne, mladá rastlina bude mať dostatočné množstvo užitočných látok obsiahnutých v granulách.

Ďalšou možnosťou - semená môžu byť zozbierané z vlastnej úrody.

Aby sa to stalo, niektoré z najlepších uhoriek z predchádzajúcej plodiny sú držané v záhrade, iba zažltnutá zelenina je považovaná za zrelú a pripravenú na zber semien.

Semená sa umyjú a sušia, ale nie sú vhodné na pestovanie v budúcom roku. Najlepší materiál sa považuje za semená pred 2-4 rokmi, dávajú najvyššiu klíčivosť a vysoký výnos.

Tip! Ak sa tam vyskytujú semená 5-8-ročnej úrody doma, môžete ich vylúčiť, to znamená, že ich nasýtia kyslíkom. Za týmto účelom sa semená umiestnia do bielizne a ponoria do nádoby s vodou. Inštalujú čerpadlo do akvária a zapnú 18 dní. To zlepšuje klíčivosť semien a odolnosť rastlín.

Keď sa plánuje transplantácia sadeníc do pôdy, je lepšie vybrať odrody s opeľovanými uhorkami. Na skleníku môžu byť uprednostňované parthenokarpické odrody alebo sebaopelivované odrody.

Ďalším dôležitým faktorom je čas transplantácie na zem. Pôda pre uhorky by mala byť mokrá a zahriata, netolerujú chlad a zomierajú. V mnohých regiónoch Ruska je teplo nastavené do konca mája, preto je potrebné zasiať semená pre sadenice na začiatku mesiaca - dozrieva sa 22-25 dní.

Príprava semien

Najlepšie je pestovať iba semená proklyuvshiesya, pretože výhonky sú veľmi krehké, ľahko sa od seba prerušia.

Semená zbierané ručne by mali byť zlikvidované - zbavte nerovných a príliš malých semien. Potom sa semená umiestnia do silného roztoku mangánu a nechajú sa 30 minút, potom sa premyjú vodou. Semená môžu byť kŕmené užitočnými látkami z popola - bežný popol z dreva je rozpustený vo vode, semená sú ponorené do tejto zmesi jeden deň alebo dva.

Premyté semená sa rozotreli na navlhčenú tkaninu a nechali sa klíčiť na teplom mieste (28-30 stupňov). Ideálne radiátory a batérie. Keď klíčky dosiahnu 2-3 mm, môžu byť vytvrdené - umiestnené v nulovej komore chladničky. Ale to je potrebné len pre skoré sadenice, ktoré stále riskujú chytenie mrazov.

Príprava pôdy

Na to, aby výnosy boli vysoké a aby sa nenarúšali uhorky, musí sa pôda pre sadenice pripraviť rovnako ako tá, v ktorej budú neskôr vysadené. To znamená, že pozemok pre hrnce sadeníc bude správne prijatý z rovnakej lokality, do ktorej majiteľ plánuje transplantáciu sadeníc.

Len pred výsadbou semien musí byť táto pôda dekontaminovaná a obohatená. Skúsení záhradníci odporúčajú:

 1. Odstráňte zo zeme iba vrchnú, trávovú vrstvu.
 2. Zmiešajte túto pôdu rašelinou, humusom, pieskom a pilinami. Pôda pre sadenice uhoriek by mala byť voľná, konzumácia vlhkosti s dobrou ventiláciou a odvodňovaním.
 3. Obohatiť pôdu popolom a nitrofoskou.
 4. Rozložte pôdu v hrncoch a naplňte ich nie úplne, ale 2/3.
 5. Dôkladne vyplňte zem so slabým roztokom mangánu.
Varovanie! Záhradníci so skúsenosťami odporúčajú, aby sa postup dezinfekcie pôdy veľmi vážne.

Vzhľadom na baktérie a huby obsiahnuté v krajine sú uhorky najčastejšie choré. Niektorí majitelia zmrazia pôdu, iní ju ohriajú v rúre. Najlepšou možnosťou je zahriať pôdu nad parou. Takže škodlivé mikroorganizmy zomrú, ale užitočné zostanú.

Samozrejme, najjednoduchšia cesta je kúpiť hotovú pôdu pre sadenice zo zeleniny alebo uhoriek. Ale sadenice sú veľmi krehké a bolestivé, je lepšie ich pestovať v pôde, zloženie ktorého je blízko k miestu, kde sa bude transplantovať.

Výber sadeníc

Keďže uhorky tolerujú transplantáciu veľmi zle, je potrebné vybrať jednorazové nádoby na sadenice. Môžu to byť plastové, papierové alebo rašelinové poháre.

Tá sa rozpustia v zemi, obohacujú ju, takže semenáčiky nie sú z nich odstránené, ale umiestnené do zeme so sklenou.

Plastové a papierové hrnce sú najlepšie rezané, takže je výhodnejšie získať korene sadeníc. Ak sa semená vysijú v celkom veľkej kapacite, bude veľmi ťažké ich počas transplantácie nepoškodiť. Je správne vybrať jednotlivé kontajnery na uhorky.

otruby semená

Do jedného hrnca vložte dve semená.

Šálky s pôdou sú ponechané niekoľko dní, aby bola zem podkopaná (nie je možné špecificky kompaktovať pôdu rukami, bude príliš hustá). Voda s mangánom by sa mala vopred naniesť do 2-3 dní. A tesne pred výsadbou semien sa do každej nádoby naleje teplá voda.

Tip! Ak je osivo veľmi drahé a odroda je vybraná hybridná, môžete to urobiť s jedným osivom.

Semená sú položené horizontálne, bez toho, aby ich zatlačili do zeme. Posypte semenami preosievanou zeminou hore a pomaly ich zakopte - o 1,5-2 cm. Teraz môžete trochu napiť semená, ale skôr posypete teplou vodou. Okuliare so sadenicami umiestnené pod filmom až do prvej zelenej výhonky. Sadenice položte na teplé miesto, teplota by sa mala udržiavať v oblasti 28-30 stupňov.

Starostlivosť o sadenice

Správne pestované sadenice - prísľub vysokej a skoršej úrody. Len silné a zdravé uhorky sa môžu rýchlo usadiť na novom mieste a začať prinášať ovocie.

Preto je veľmi dôležité sledovať stav sadeníc podľa týchto pravidiel:

 1. Medzi semenáčiky by nemali byť choré, letargické, infikované rastliny - takéto okamžite treba odstrániť.
 2. Ak sa v každom kvetináči vysijú dve semená, musia sa odstrániť sadenice. Ak to chcete robiť, čakajte na vzhľad prvých dvoch listov a vyberte silnejšiu rastlinu s hustým kmeňom a hustými listami. Druhá sadenica uhorky je odstránená, bude len zasahovať, pričom polovica živín a vlhkosť. Aby nedošlo k poškodeniu koreňov silnejšej rastliny, nie je možné vytiahnuť slabé stromčeky, je lepšie odrezať ich pomocou nožníc alebo odstrihnúť na úrovni zeme.
 3. Stane sa tak, že sadenice okvetí začnú kvitnúť veľmi skoro - keď rastliny ešte nie sú pripravené na pestovanie v zemi. V tomto prípade sa musíte zbaviť prvých kvetín, pretože z rastliny sa tiahnu všetky sily, ktoré sú potrebné na prispôsobenie sa novému miestu. Ak chcete sadiť v otvorenom teréne alebo v skleníku, také sadenice môžu byť spolu so zvyškom, začnú prinášať ovocie o niečo neskôr, ale dobre sa zakorenia a poskytnú stabilnú úrody.
 4. Sadenice uhorky potrebujú svetlo a teplo. Priame slnečné svetlo pre rastliny je však škodlivé, môžu spáliť tenké listy. Je lepšie vybrať jasné okná pre sadenice, ktoré sú osvetlené ráno alebo popoludní. Nedostatok svetla vedie k napínaniu sadeníc, v týchto prípadoch je potrebné umelé osvetlenie.
 5. Nočná teplota pre sadenice by mala byť o niekoľko stupňov nižšia ako v priebehu dňa, čo pomôže uhorkám rýchlejšie sa aklimatizovať na novom mieste.
 6. Vodné uhorky musia byť správne: iba teplú vodu a len ráno. Voda by nemala spadnúť na listy, a najmä, zostať na nich v noci - to povedie k chorobe rastlín s múčnatkou alebo hnilobou.
 7. Sadenice uhoriek je možné striekať, ale to musí byť tiež vykonané ráno.

To sú všetky tajomstvá o tom, ako správne pestovať sadenice zo semien. V tomto prípade nie je nič superkomplexné, ale všetky fázy by sa mali brať vážne, bez straty podrobností.

Ak ste sadenice správne, môžete získať prvé uhorky pred susedmi.

A v tomto prípade, ako viete, aj niekoľko dní hrajú veľkú úlohu - prvá zelenina sú vždy v dopyte. Avšak, je lepšie kombinovať sadenice so semenami, koniec koncov, transplantované uhorky zakoreniť docela zle. Pre stabilnú úrodu pre celú sezónu môžete kombinovať dve metódy: sadenice rastlín skorých odrôd a zasiať semená neskorších plodín priamo do zeme.