Kvety

Petunia sadenice

Petúnia sú kvitnúce rastliny, ktoré často zdobia záhrady, terasy, okná, lodžie a balkóny. Majú rád pestovateľov kvetov kvôli veľkému počtu odrôd, farieb a hybridov, ktoré umožňujú každej osobe vytvoriť jedinečné kvetinové usporiadanie. Pre úspešnú kultiváciu sadeníc je dôležité správne pripraviť pôdu na petúnie.

Kvetina nie je zvlášť rozmarná, ale ak chcete kvitnúť bola svieža, potom musíte dodržiavať niektoré základné pravidlá. Nielenže by mala byť vhodne pripravená pôda pre petúniu, úspech kultivácie závisí aj od kvality zakúpených semien. Nakoniec po príprave by mala byť zem voľná, absorbovaná vlhkosťou, ľahká a výživná. Môžete si zakúpiť pripravenú pôdu na petúnie alebo ju urobiť užitočnou pre sadenice na vlastnú päsť. O akej pôde sa lepšie hodí na petúnie a ako ju urobiť vhodnou pre sadenice, budeme diskutovať v tomto článku.

Charakteristiky zloženia pôdy

Typ pôdy vhodnej pre sadenice petúnie je určený trojuholníkom Ferre. Piesok označuje veľké častice pôdy. Vďaka nemu dýcha pôda. Piesok si však zachováva slabú vlhkosť, zatiaľ čo častice hliny a prachu robia opak. Podľa Ferretov trojuholník, petúnie dobre rastú a vyvíjajú sa v piesočnato-hlinitých, hlinitých a hlinito-piesčitých pôdach.

Organické zloženie pôdy pre petúniu

Stupeň plodnosti pôdy je determinovaný jej minerálnym a organickým zložením. V čiernej pôde asi 10% organickej hmoty, zatiaľ čo v nízko úrodnej pôde - tento počet nedosahuje ani 3%.

Čo je organické? Ide o prítomnosť látok vhodných na rast rastlín. Toto číslo zahŕňa aj mikroorganizmy, ktoré rozkladajú minerálne zložky na formu, v ktorej sú rastliny schopné ich asimilovať.

Hoci sa vám môže zdať, že Zem je látka, v ktorej sa nič nedeje, ale v skutočnosti sa v ňom nepretržite vykonávajú dva procesy: akumulácia organickej hmoty a mineralizácia pôdy. To vysvetlí potrebu spracovania pôdy a potrebu hnojenia.

Tip! Ak sa rozhodnete kúpiť hotovú pôdu, je lepšie zakúpiť niekoľko možností od rôznych výrobcov a zmiešať ju.

Faktom je, že zloženie a kvalita pôdy je veľmi odlišná a jeden typ pôdy nemusí byť vhodný pre petúniu. Miešanie rôznych pôd vám umožní získať v konečnom dôsledku silné a bujné kvitnúce petúnie.

Aká by mala byť kyslosť zeme

Kyslosť (pH) je obsah vodíkových iónov vo vodnom roztoku pôdy. Pôda môže mať:

 1. Kyslé médium s hodnotou pH menšou ako 6,5. V takomto prostredí sa hliník, mangán, bór a železo dokonale vstrebávajú, zatiaľ čo horčík, vápnik a fosfor sa ťažko absorbujú.
 2. Neutrálne médium s hodnotou pH okolo 7. V takej pôde sa živiny, ako sú makro- a mikroprvky, rovnomerne absorbujú.
 3. Alkalické prostredie s hodnotou pH vyššou ako 7,5. V takejto krajine sa užitočné prvky prakticky neabsorbujú.

Čo sa týka petúnie, neutrálna pôda s pH 5,5-7,0 a mierne kyslá s pH 5,5-6,5 je vhodná na jej kultiváciu. Na meranie kyslosti alebo hodnoty pH nemusíte chodiť do laboratória. Kúpte lakmusový test na stanovenie pH v špecializovanom obchode. Pri skúške budete musieť vyplniť polovicu skla so zemou a naplniť ju vodou. Potom by ste mali miešať kompozíciu a nechať ju 20 minút. Potom sa musí obsah skla znova zmiešať a nechať sa usadiť. A napokon, vložte lakmusový test do vody. V závislosti na farbe na kus papiera a je určený podľa typu pôdy. Ak je výsledok červeno-purpurový, potom môžete z vašej záhrady pestovať petúnie v zemi. Ak je však farba červená alebo modrá, potom je pôda nevhodná na výsev týchto kvetov.

Ďalšia možnosť kontroly nevyžaduje finančné náklady, pretože na otestovanie kyslosti budete potrebovať ocot a sódu, výrobky, ktoré sú vždy v kuchyni. Preto sa kontrola vykonáva takto:

 1. Na pôde tabuľke octové kvapky. Ak sa zasyčie, znamená to, že pôda je zásaditá a určite nie je vhodná pre petúnie.
 2. Vložte sódu na mokrú zem. Ak je to sizzles, médium je kyslé. Táto pôda nie je vhodná pre sadenice petúnie.
 3. Ak sa zem trochu osudu, ale výraznejšie na sódu, potom to je znamenie, že má neutrálne prostredie. Tento základný náter je ideálny pre petúnie.

Ako zmeniť kyslosť zeme

Predpokladajme, že pôda na vašich stránkach nie je vhodná pre petúnie. V tomto prípade môžete zmeniť úroveň kyslosti alebo pH:

 1. Do kyslého média sa pridáva vápno a pri kopaní sa pridávajú ďalšie organické látky, hnojivá a dusičnany. Môžete tiež pridať čiernu pôdu, trávnik alebo piesočnatú pôdu.
 2. Rašelina pomôže zmeniť pH v alkalickej pôde. Najlepšie sa hodia amónne hnojivá. Súčasne nie je možné používať dusičnany vápnika a draslíka.
 3. Ak je krajina mierne zásaditá, ale drobivá, pridá sa k nej sphagnum a kompost.
 4. V alkalickom hliništi je možné pridávať pôdu na pH 1 až 1 m.2 približne 2,5 lyžice práškovej síry. Ďalšia možnosť - 1 čajová lyžička síranu železnatého. Upozorňujeme, že tieto komponenty sú dlho rozdelené, takže je potrebné robiť hnojivo na rok alebo na jeseň. Môžete tiež obohatiť pôdu rašelinou a pieskom.

Sejba v rašelinových tabletách

V dnešnej dobe sa pestovanie petúnie stalo ešte jednoduchšie. Ako agronomovia vynašiel špeciálne rašelinové tablety na výsev malých semien, čo je typické pre petúnie. Najskôr umiestnite rašelinovú tabletu na paletu tak, aby bola vybranie umiestnená smerom nahor. Naplňte misku teplou vodou. To je potrebné, aby sa rašelinové tablety napučiavali. Potom, čo dokončia, dať semená petúnie do ich drážky.

Po zasiatí sa rašelinové tablety zakryjú sklenenými alebo plastovými vreckami. Takto sa vytvorí ideálny mikroklima pre vývoj sadeníc. To je najjednoduchší spôsob, ako pripraviť pôdu pre semenáče petúnie.

vykonávania dezinfekcie

Pred zasiatím by mala byť krajina dezinfikovaná. Táto fáza je povinná. Najjednoduchší spôsob dezinfekcie 3-10 dní pred zasiatím petúnie, pôda nalejte nasýteným ružovým roztokom manganistanu draselného. Táto potrebná požiadavka ochráni mladé sadenice pred chorobami, ktoré môžu byť ukryté v krajine.

Ďalšou možnosťou dezinfekcie je zapáliť zem v rúre alebo v mikrovlnnej rúre. Hlavná vec je robiť to pri vysokej teplote. Proces kalcinácie môže vyzerať takto:

 1. Navlhčite pôdu, vložte ju do pečiacej rukávy, zatvorte ju a urobte 2-3 výpuste v rukáve vidličkou. Kalcifikujte zem v predhriatej rúre na 150 ° C počas 45-60 minút.
 2. Hlinka na petúnie sa môže umiestniť do hrnca a pridať vodu. Vytvorte vodný kúpeľ a zahrejte na 1,5 hodiny. Vriaca voda by sa mala pridať.
 3. Dezinfekcia v mikrovlnnej rúre je najúčinnejšia, pretože úplne ničí baktérie a huby. Za týmto účelom umiestnite základný náter do plastovej nádoby, naplňte ju vodou, aby ste získali masívnu hmotu. Vložte do mikrovlnnej rúry na 6 minút.
Je to dôležité! Zmiešajte piesok a vermikulit do horúcej plochy. Zvyšné prísady pripravte po ochladení pôdy na izbovú teplotu.

Ako pripraviť pôdu

Ak patríte k pestovateľom kvetov, ktorí nedôverujú nákupu pôdy, potom môžete pripraviť zmes užitočnú pre petúnie sami. Môže byť vyrobený z rašeliny, trávnika alebo záhradnej pôdy, piesku. Existujú dve základné pravidlá pre prípravu úrodnej zmesi:

 • Ak roste petúnie na balkóne, potom by ste mali miešať 70% červenej rašeliny s 30% hliny.
 • Ak sú kvety pestované v kontajneroch, je potrebné zmiešať jednu časť rašeliny a piesku s dvoma časťami hlinitých pôd.

Ak chcete na predaj rastliny petúnie, potom urobte hlinu s rašelinou rašeliny v pomere 1: 1. Pôdu možno nahradiť perličkou alebo smrekovou kôrou. Kvalita zložiek pôdy by mala byť vysoká. Rašelina je sterilná, preto musí byť vždy základom pôdy. Rašelina je rozdelená na dva druhy - čierny nížinný a červený kôň. Čierna rašelina má nízku kyslosť a v skutočnosti je vhodnejšia pre sadenice. Hoci jeho červený analóg je odlišný v drobivosti a odolnosti voči vlhkosti, je preto vhodný aj pre petúnie.

Tip! Na zníženie kyslosti rašeliny pridajte 1 čajovú lyžičku vápencovej alebo dolomitovej múky na 1 liter pôdy.

Pórovitosť pôdy je dosiahnutá pieskom. V obvyklom červenom piesku je veľa oxidu železa, čo je zlé pre koreňový systém petúnie. Preto sa na prípravu vhodnej pôdy nemožno použiť. Budete potrebovať riečny sivý alebo biely piesok.

Ak zmiešate piesok a rašelinu v rovnakých pomeroch, potom sa dá použiť na výsev semien. Ale aby sa zlepšila výživná hodnota pôdy, do tejto zmesi by sa mal pridávať rozkladaný kompost alebo humus.

Top obväzy so špeciálnymi prísadami

Ďalšou etapou prípravy pôdy pre sadenice je vrchný obväz. Ak chcete zlepšiť vývoj sadeníc petúnie, môžete pridať do pôdy:

 • Perlit. Toto je horská vulkanická skala, ktorá pomáha uvoľniť zem.
 • Appin. Je to kyselina obsiahnutá v rastlinných bunkách, ktorá podporuje rast. Podľa niektorých je epín hormónom, hoci v skutočnosti to nie je.
 • Stopové prvky Toto môže byť jednoflorové.
 • Pudret. Predstavuje kal prechádzajúci odstredivkou. Zriedka sa vyskytuje na voľnom trhu. Zlepšuje klíčenie rastlín.
 • Hydrogélu. Ide o inertný polymér, vynikajúcu retenciu vlhkosti. Ako prášok zlepšuje klíčenie petúnie.
Je to dôležité! Pred zasiatím semien petúnie v pripravenej pôde skontrolujte, či v nej nie sú žiadne korene a iné cudzie prvky.

Pravidlá výsevu

Takže už máte výživnú pôdu. Teraz je čas zasiať petúnie. A musí to byť správne. Petuny sú vysiate na povrchu pôdy a nie kropiace semená. Ak chcete jemne vysiať malé semená, použite špáradlo. S ostrým hrotom vyzdvihnúť malé semeno a umiestnite ho do nádoby na osivo. Druhý špáradlá označí miesto výsevu, pretože semená sú takmer neviditeľné na povrchu zeme. Týmto spôsobom môžete rovnomerne zasiať.

Vynikajúce výsledky sú dosiahnuté vysiatím petúnie do pôdy hydrogélom. Nemôže sa namočiť vo vode, ale v roztoku hnojiva, napríklad Kemira alebo iný. Takýmto jednoduchým spôsobom môžete poskytnúť sadenice petúnie s vlhkosťou a dodatočnou výživou.

Na to, aby sa sadenice nezahŕňali fóliou, môžete ich pestovať v nádobách na potraviny s vekom. Tak, dostanete mini-parnikki. Takéto kontajnery sa dajú ľahko vetrať a kryty umožňujú dostatočné svetlo, ktoré im umožní pestovať sadenice až po vyberanie.

Po položení semien do zeme je potrebné ich posypať vodou zo sprejovej fľaše. Potom sa sadenice uzatvoria viečkom alebo pokryjú filmom / sklom. Aby ste nezahŕňali kondenzát, nezabudnite vysávať častejšie.

Očakávajte prvé výhonky do dvoch týždňov. Ale ak sa tak stalo, že sadenice sa neobjavili, potom už nečakajte. Aj keď prídu neskôr, budú oslabení a s nimi budú mať veľa problémov. Takéto obavy sa spravidla neodôvodňujú.

Teraz ste oboznámení s hlavnými znakmi prípravy pôdy pre sadenice petúnie. Všetko, čo zostáva, je aplikovať to, čo sa naučíme v praxi. Okrem toho vám ponúkame možnosť pozrieť si video, ktoré vám umožní rozšíriť svoje znalosti:

Pozrite si video: Pestovanie priesad kvetov (Smieť 2019).