Záhradníctvo

Optimálna teplota pre sadenie zemiakov

Zemiaky sú kultúrou, bez ktorej nemožno predstaviť menu modernej rodiny. A "druhý chlieb" sa nevolá náhodou. Napokon, príležitostne zemiakové jedlá môžu naozaj nahradiť chlieb, a to najmä preto, že ich rozmanitosť môže byť prekvapujúca. Je celkom možné jesť jedlá z zemiakov, a to aj každý deň, a čoskoro sa nudí. Preto nie je prekvapujúce, že v každej rodine, ak existuje takáto príležitosť, sa pokúšajú pestovať túto zeleninu samostatne, aby si boli istí kvalitou získaných produktov. Ale s cieľom pestovať dobrý zber zemiakov, je potrebné brať do úvahy veľa faktorov.

Jedným z dôležitých faktorov je výber vhodného času na sadenie zemiakov. Koniec koncov, neexistujú presné dátumy a každý rok si každý rozhodne, kedy je najlepšie pestovať túto kultúru. Teplota pôdy na pestovanie zemiakov nie je poslednou úlohou. Prinajmenšom je mnoho zvyknutých sústrediť sa na tento faktor, aj keď je oveľa viac jemností pri určovaní načasovania výsadby.

Čo hovorí veda

Je dobre známe, že dátumy pestovania zemiakov majú významný vplyv na výnos, ako aj na kvalitu zrejúcich hľúz. Prečo všetci chcú pestovať zemiaky čo najskôr? Je to niekoľko dôvodov:

  • Pri sadení zemiakov v skorom štádiu sa zrána ukáže byť dosť skoro a kto nechce čo najskôr jesť mladé zemiaky.
  • Podľa vedeckých údajov sa vysadia staršie zemiaky, tým viac budú chránené pred šírením rôznych vírusov. Koniec koncov, počas začiatku pestovania, až do začiatku aktívneho leta voidových vektorov rôznych chorôb, má zemiak čas na dosiahnutie vekovej odolnosti voči mnohým chorobám. V dôsledku toho bude od nich trpieť menej.
  • Nakoniec, čím skôr boli zemiaky vysadené, tým väčší je výnos. V nasledujúcej tabuľke je znázornená závislosť na časovaní výsadby zemiakov a výnosov pre severozápadný región Ruska.

Podmienky výsadby zemiakov

Výnos ako percento vysadených

Do 15. mája

1500%

Od 15. do 25. mája

1000%

Od 26. mája do 10. júna

600%

Od 11. júna do 25. júna

400-500%

Tu výnos je určený nasledovne - ak ste vysadili vedro s zemiakmi a zozbierali aj vedierko, výnos je 100% (teda nič). Ak ste vysadili vedro a zozbierali dve vedrá, výnos je 200%. Výťažok približne 600% sa považuje za normálny.

Pre ostatné regióny budú dátumy, samozrejme, aj ich vlastné. Tabuľka je poskytovaná len na vizuálne dôkaz o tom, že najlepšie výnosy zo zemiakov priamo súvisia s čo najskoršou možnosťou výsadby.

Ale je to meč s dvoma ostrými hranami. Napokon, na druhej strane, nikto nebude brať zemiaky na zamrznutom povrchu, je to úplne bezvýznamné. Tak, odrážajúc načasovanie výsadby zemiakov, musíte zvážiť:

  • Poveternostné podmienky;
  • Stav pôdy, jej teplota a otepľovanie;
  • Fyziologický stav hľúz.

Poveternostné podmienky

Poveternostné podmienky na výpočet vopred najťažšie. Často sú tak nepredvídateľné, že môžu porušiť všetky starostlivo vypracované plány. Asi asi týždeň alebo dva pred očakávaným časom pristátia potrebujete poznať predpoveď počasia a upraviť konkrétne dni. Pretože je nepravdepodobné, že niekto sa bude zaoberať sadením zemiakov v lejacom daždi alebo hneď po jeho skončení, keď je zemina plynulé neprístupné kvapalné bahno.

Stav pôdy

Stav pôdy znamená dva faktory súčasne: teplota a vlhkosť. Okrem toho mechanické zloženie pôdy, s ktorou pracujete v konkrétnom prípade, závisí od toho, ako rýchlo dosiahne požadovanú teplotu alebo vlhkosť.

Aká by mala byť minimálna teplota pôdy pre sadenie zemiakov na jar? Podľa vedeckých údajov má výsadba zemiakov zmysel len vtedy, keď v hĺbke 10-12 cm bude teplota pôdy + 7 ° + 8 ° С.

Varovanie! Táto teplota sa zvyčajne pozoruje v pôde, keď priemerná denná teplota vzduchu neklesne pod + 8 ° C.

Aký je dôvod? Faktom je, že začínajúc od teploty + 7 ° začína aktívna práca zemiakov. Pri nižších teplotách, obzvlášť v kombinácii s vysokou vlhkosťou, majú zemiaky všetky možnosti, aby sa hnilobili v zemi. Alebo je možná ďalšia možnosť, v blízkosti vysadenej materskej hľuzy sú malé drobné uzliny bez púčikov, ktoré nemajú schopnosť klíčiť - to sa nazýva nadmerné hľuzy.

Tip! Jedinou možnosťou, ktorá môže fungovať, je, ak sa už vysadia hľuzy s klíčkami v krajine s teplotou + 3 ° - + 7 ° C.

Faktom je, že zemiakové klíčky prežívajú pri teplote + 3 ° C a začínajú pomaly, ale rozvíjajú sa. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú tolerovať negatívne teploty. Preto, ak je v čase výsadby chladné, ale v nasledujúcich dňoch sľubujú otepľovanie, potom môžete mať šancu a rastliny už vyklíčené hľuzy tak, aby postupne rástli.

Druhým faktorom, ktorý je ešte dôležitejší pri výbere podmienok výsadby zemiakov, je pôdna vlhkosť. Faktom je, že výsadba pri prijateľnej teplote +7 ° C, ale v príliš mokrej pôde, môže celkom ľahko viesť k infekcii hľúz rôznymi bakteriálnymi infekciami a rhizokonóziou.

Varovanie! Ak je vlhkosť pôdy 75% alebo viac, potom sa nemôže uskutočniť výsadba zemiakov.

Ako to určiť bez vhodných meracích prístrojov, ktoré nie sú vždy k dispozícii v žiadnom letnom rezidentovi alebo v záhradke? Existuje pomerne jednoduchý ľudový spôsob, ako určiť, koľko vlhkosti má pôda. Je pravda, že funguje len pre pomerne ťažké hlinité pôdy, ale piesčité piesočnaté hlinky nie sú také zlé, pokiaľ ide o vlhkosť. Vezmite hrst zeme a jemne ju vytlačte do pästi. A potom, natiahnutím ruky pred sebou na úroveň opasku, hodte na cestu cestu.

POZOR! Ak je pôda rozptýlená zasiahnutím zeme, potom je vlhkosť pôdy pod 75% a môžete sadiť zemiaky. Ale ak nie, budete musieť plány znovu upraviť.

Tu by sme sa mali znova zmieniť o mechanickom zložení pôdy, pretože na ňom závisí, ako rýchlo sa pôda zahreje a vysuší. Všetky záhradné pôdy sú delené textúrou do:

  • Svetlý piesok a piesočnatý;
  • Stredne ľahká a stredná hlina;
  • Ťažká hlina a hlina.

Čím ľahšia je štruktúra, tým rýchlejšie sa pôda zahreje na jar a čím skôr sa môže vysádzať zemiak. A tým rýchlejšie suší, takže sa nemôžete báť vysokej pôdnej vlhkosti ani po dlhých prívalových dažďoch. Po pár dňoch môže všetko vysušiť.

Z tohto dôvodu nie je možné odložiť výsadbu zemiakov na ľahkých pôdach. V príliš suchom pôde sa zemiakové hľuzy nedokážu dobre rozvíjať. Môžu potrebovať dodatočné zavlažovanie.

Naopak, čím je ťažšie mechanické zloženie pôdy, tým pomalšie sa ohreje na jar a tým viac vlhkosti obsahuje. Iba z tohto dôvodu sa môže načasovanie výsadby zemiakov v rovnakom regióne líšiť o jeden alebo dokonca dva týždne!

POZOR! Mechanické zloženie pôdy na pozemku je taktiež veľmi ľahké určiť nasledovne. Vezmite hrst vlhkej zeminy, stlačte ju do hrudky a potom ju skúste zvitkovať do klobásy. Ak sa klobása nerozloží - znamená to, že máte piesočnatú alebo piesočnatú pieskovú (ľahkú) zeminu. Ak sa klobása rozvinie, potom sa pokúste ohnúť krúžok z neho, ak sa krúžok neohne alebo ihneď praskne, potom máte ľahkú alebo strednú hlinu, ktorá zodpovedá stredným pôdam. Nakoniec, ak sa vám podarí viac alebo menej zbierať prsteň, aj keď je to s trhlinou, máte ťažkú ​​pôdu. Tieto skúsenosti je potrebné vykonať s niekoľkými pôdnymi vzorkami odobratými z rôznych miest lokality alebo zamýšľaného poľa výsadby.

Fyziologický stav hľúz

Zemiakové hľuzy sa môžu použiť na výsadbu v normálnom aj v klíčnom stave. Sadenice môžu mať rôznu dĺžku, aj keď sa na výsadbu používajú obvykle hľuzy s hustými, silnými semenáčmi nie dlhšími ako niekoľko centimetrov. Už bolo spomenuté, že je užitočné používať klíčené zemiaky na pestovanie, a to nielen preto, že sa klíčia rýchlejšie. Klíčie zemiaky môžu byť vysadené v chladnejšom teréne, ako je to bežné, s minimálnymi následkami. Minimálna teplota na výsadbu vyklíčených zemiakov je asi + 3 ° С, ale je lepšie rastlín pri + 5 ° + 6 ° С.

Ľudové metódy určovania načasovania výsadby zemiakov

Takže sa ukázalo, že musíte brať zemiaky na jednej strane, tým skôr, tým lepšie. Na druhej strane je potrebné, aby teplota pôdy, v ktorej sú zemiaky vysadené, nie je nižšia ako + 7 ° C + 8 ° C.

Navyše nie na povrchu, ale v hĺbke 10-12 cm Je ťažké si predstaviť, že záhradník alebo letný rezident, ktorý prechádza budúcim zemiakovým poľom s teplomerom v rukách a meria teplotu pôdy v takej hĺbke.

Je oveľa jednoduchšie pamätať a používať metódu starých ľudí na určenie pripravenosti zeme na sadenie zemiakov.

Tip! Pokúste sa dať svoju bosú nohu na varenú vykopanú zem. Ak je noha relatívne pohodlná, potom môžete sadiť zemiaky.

Existujú aj ďalšie populárne spôsoby, ako určiť načasovanie pristátia. Pozorujte okolité stromy - pretože ich korene idú hlboko pod zem a pravdepodobne poznajú teplotu v pôde dobre. Často môžete nájsť náznaky kvitnúceho listov v blízkosti brezových stromov, ako aj kvitnutia vtáčieho čerešňa. Ale skutočnosťou je, že vták čerešňa kvitne približne 10 dní po začiatku kvitnutia listov na breze. Z toho vyplýva, že termín spojený s kvitnutím listov na brezi je najskorší čas na výsadbu zemiakov. Kvitnúca vtáčia čerešňa naznačuje, že v čase, keď ďalšie uťahovanie s výsadbou už nemá zmysel, musíte konať bez meškania.

Ďalšie faktory

Čo iné môže byť zvážené, ak všetky vyššie uvedené metódy vás trochu uspokojí? Doteraz sa jednalo o minimálnu teplotu pôdy, pri ktorej sa stáva vhodným na pestovanie zemiakov. Ak však zaobchádzate s tými ľuďmi, ktorí neradi ponáhľajú a robia všetko dôkladne, potom môžete počkať na dôkladné otepľovanie a rastlinné zemiaky s plnou zárukou, že to nezmrazí. Optimálna teplota pôdy na sadenie zemiakov je od +12 ° C do +15 ° C. Mimochodom, zhruba zodpovedá teplote okolitého vzduchu približne + 16 ° + 20 ° С. Iba v tomto prípade je potrebné mať na pamäti, že ak je pôda svetlá, neskoršie vysadenie môže spôsobiť problémy s jej hydratáciou. Zvyšok už bol uvedený vyššie v článku.

záver

Rozhodnite sa pre seba, určite termíny, ktoré sú najvhodnejšie pre váš región a konkrétny pozemok. Informácie uvedené v článku by vám mali pomôcť pri rozhodovaní.