Záhradníctvo

Ako sa potápať sadenice uhoriek

Veľa informácií o procese zberu sadeníc zeleniny je známe, ale táto informácia sa týka najmä rajčiakov a papriky. Ale o tom, či je potrebné vybočiť nakladané okrasné sadenice, názory záhradníkov sú rozdelené do dvoch takmer rovnakých častí. Obtiažnosť spočíva v tom, že uhorky majú veľmi jemné korene, oddelenie koreňového systému od zeme je bolestivé. Zranené sadenice zriedka prežijú, preto pri vychystávaní sadeníc je potrebná mimoriadna opatrnosť.

Čo je výber a prečo je to potrebné?

Výberom je prenos sadeníc z jednej nádoby do druhej, alebo okamžite do zeme. Počas vyberania sa sadenice zachytia spolu s časťou zeme, čo je veľmi dôležitá podmienka, ktorá pomáha rastline zachovať integritu koreňového systému a lepšie sa prispôsobiť novému miestu.

Existuje niekoľko označení pre vychystávanie, ale hlavným je vytvrdzovanie rastlín.

Po prechode na iné podmienky sa sadenice prispôsobia, po ktorých slabé sadenice umierajú a silné sa ešte silnejšie. Tento prístup prináša uhorky odolnosť voči chorobám a nízkym teplotám a pripravuje ich na "bývanie" na otvorenom poli.

Ako vyzdvihnúť transfery uhoriek

Jednou z vlastností uhorky je považovaný za zle vyvinutý koreňový systém. Korene sú také tenké a krehké, že je opäť lepšie sa ich nedotknúť. Z tohto dôvodu mnoho záhradníkov odmieta vychystávanie sadenice uhoriek.

Je vhodné, aby sa semená okamžite usadili v jednorazových nádobách: papierových alebo rašelinových pohároch. Jedno alebo dve semená sú umiestnené v malých nádobách a pestované od 2 do 4 týždňov.

Potom sa sadenice prenesú do skleníka, do skleníka alebo do otvoreného terénu, bez potápača. Súčasne sa odrežú poháriky z papiera alebo plastu a rašelina sa vnesie spolu so semenáčikmi.

Je to dôležité! Je potrebné transplantovať uhorky metódou prekládky, to znamená, že spolu s hrboľou zeminy, ktorá je spletená koreňmi. To je jediný spôsob, ako zvýšiť šance sadeníc na prežitie a rýchlu adaptáciu.

Pri vyberaní uhoriek je potrebné

Samozrejme, ak to situácia dovolí, je lepšie uprednostňovať výsadbu sadeníc do zeme, obchádzajúc proces zberu. Existuje však niekoľko prípadov, kedy sa metóda transplantácie pohárov nezmestí, medzi ktoré patria:

 1. Prípady, kedy sa semená vysiali v príliš veľkej alebo hlbokej kapacite. Ak veľkosť nádoby prekročí požadovanú veľkosť, uhorky budú nepríjemné, rastliny sa môžu hnilobiť, zožltnúť, "sedieť na pokoji", to znamená, že nerastú. V takejto situácii, aby sa aspoň časť rastlín zachránila, ponorí sa do vhodnejších nádob, len pre každú rastlinu sa vyberie samostatná nádoba.
 2. Keď sadenice chýba slnečné svetlo. Niekedy počasie prináša záhradkárov, dni sú zakalené a daždivé a slnko zriedka ukazuje kvôli mrakom. V podmienkach s nízkym osvetlením sa akékoľvek semenáčiky začínajú rozťahovať smerom nahor, v dôsledku toho vyrastie, oslabuje a krehká. Aby ste tomu zabránili, uhorky sa môžu skrátiť. Zároveň je rastlina hlbšie zakopaná v zemi, čím ju skráti. Táto metóda posilní koreňový systém, pretože na zakopanej stonke sa objavia ďalšie korene.
 3. Keď záhradník zle vypočítava čas výsadby sadeníc v zemi (alebo počasie normalizovať). Pre transplantáciu sadeníc do otvorenej zeme sa musí zem ohriať na 16 stupňov, nižšie teploty zabijú uhorky. V zeme vysadených 30-dňových sadeníc tak, aby neprestúpili, môže sa potápať, čím oneskoruje čas vylodenia.
 4. Ak je rastlina alebo pôda infikovaná. Dokonca aj jedna semená s príznakmi hubovej alebo infekčnej choroby sa stáva zámienkou pre transplantáciu sadeníc z celej škatule. Rovnaké pravidlo platí aj pre pôdu kontaminovanú pôdu, ktorá môže zničiť uhorky, musí byť nahradená zdravým.
 5. Pre prirodzený výber tiež vyzdvihnúť okurky uhorky. Preto prežijú na nových miestach len tie najsilnejšie rastliny, ktoré zaručujú vysoký výnos a zefektívňujú prácu záhradníka.

V žiadnom z týchto prípadov to neurobíte bez vyberania uhoriek. Ak to nie je dôkaz, je lepšie vyhnúť sa transplantácii sadeníc.

Ako sa potápať uhorky

Ak je vyzdvihnutie nevyhnutné, musíte to vykonať čo najviac kompetentne. Toto je jediný spôsob, ako udržať čo najviac zdravých a silných rastlín.

Je to dôležité! Iba veľmi mladé sadenice sú vhodné na zber. V ideálnom prípade by mali byť sadenice 5-7 dní (sú považované za deň, kedy prvá zelená vyšla zo zeme). Ak sa dni nepočítajú, môžete sa pozrieť na semenáčiky - mali by mať dva listy kotyledonu.

Transplantačný proces pozostáva z niekoľkých etáp:

 1. V prvom rade je potrebné pripraviť kapacity pre sadenice. Mali by byť väčšie ako tie, v ktorých boli zasiate semená uhorky. Je lepšie uprednostňovať papierové alebo rašelinové poháre, pretože opätovné vysadenie z terénu môže skončiť zle uhorky.
 2. Pripravte základný náter. Môže to byť nákupný substrát určený pre sadenice zeleniny alebo hlavne pre uhorky. A vy môžete urobiť takú zmes sami. Aby ste to urobili, vezmite si pôdu, preplnené piliny, organické hnojivo, rašelinu. To všetko je potrebné zmiešať a nechať na zimu, to znamená, že je potrebné pripraviť takúto pôdu na jeseň. Namiesto toho môžete urobiť len s jedným popolom, ktorý sa pridáva do terénu. Hlavná vec je, že pôda pre uhorky sadenice by mala byť voľná, vzduch a voda-náročné, výživné.
 3. Pôda je rozptýlená v nádobách, naplní ich asi dve tretiny a ponechá niekoľko dní na zhutnenie.
 4. Niekoľko hodín pred vyberaním sa zem nalieva teplou vodou a malé prstence (2-3 cm) sa urobia prstom.
 5. Sadenice tiež dobre polievalo teplou vodou 2 hodiny pred zberom. Podklad by mal byť úplne nasýtený vlhkosťou, ale musíte sa uistiť, že pôda nie je vymytá koreňmi.
 6. Je potrebné vyňatie sadeníc uhoriek veľmi opatrne. V žiadnom prípade ho nemožno brať s krehkou stopkou. Je povolené držať uhorky stromčeka pre hrudku medzi koreňmi alebo listy kotyledonu. Sadenice kopať spolu so zemniakom, to urobte lepšie s malou špachtľou, lyžicou alebo veľkými pinzetami.
 7. Mal by sa preskúmať koreň rastliny vyňatý zo zeme. Ak je to vážne poškodené alebo sú príznaky choroby, hniloba, uhorky by mali byť vyhodené. Príliš dlhé korene nie sú tiež potrebné pre uhorky, v takom prípade sú zachytené - najdlhší centrálny koreň je odrezaný nechtami. Zovretie umožní rozvoj laterálnych koreňov, čím sa sadenice stanú silnejšími a silnejšími.
 8. Sadenice sa umiestnia do pripraveného výklenku a posypú zemou, zatiaľ čo pôda je mierne zhutnená a stlačí ju okolo stonky. To prispeje k lepšej priľnavosti koreňov k zemi.
 9. Po vysadení všetkých sadeníc sa sadenice hojne polievajú. Toto by sa malo vykonávať iba teplou vodou, prednostne predtým.
 10. Po prvýkrát je lepšie pokryť potápačské sadenice špeciálnou bielou tkaninou. Krycí materiál chráni uhorky pred prievanmi, ktoré sa na ne neobjavujú, a normalizuje teplotu pôdy.

Varovanie! Nie je možné prehĺbiť sadenice okrasných rastlín príliš hlboko v zemi, čo povedie k hnilobe stonky a spomalí rast rastlín. Ideálnou hĺbkou je ponorenie sadenice do pôdy do kolena - línia inflexie uvedená na stonke.

Priaznivé podmienky pre nakladané sadenice

Každý vie, že pre okrasnú uhorku sú veľmi dôležité dva faktory: teplo a vlhkosť. V prvých dňoch po vyberaní by mali byť sadenice udržiavané v teple, teplota by nemala klesnúť pod 20 stupňov. Úroveň vlhkosti vzduchu by mala dosiahnuť 80%. To možno dosiahnuť inštaláciou zvlhčovača pre domácnosť alebo umiestnením nádoby s vodou vedľa radiátora.

O niekoľko dní neskôr, keď sú sadenice uhoriek dobre zakorenené, môže sa teplota a vlhkosť postupne znižovať. Limitná hodnota pre uhorky je 16 stupňov.

Tip! Uhorky potrebujú rôzne teploty počas dňa a noci. Pre silné a životaschopné sadenice musíte dodržiavať toto pravidlo a znížiť teplotu v noci o niekoľko stupňov. Za týmto účelom môžu byť semenári vytiahnuté na balkón, spustené z parapety, odstránené z radiátora.

Jasné pravidlá pestovania sadeníc okrasných rastlín neexistujú. Skúsení záhradníci tvrdia, že nie je nutné potápať uhorky, a ak áno, potom len s naliehavou potrebou a v súlade so všetkými pravidlami.