Záhradníctvo

Teplotné podmienky pre sadenice paradajok

Očkovaní poľnohospodári vedia, že pre úspešný rast, sadenice paradajok vyžadujú nielen pravidelné zalievanie a hnojenie, ale aj dostupnosť priaznivého teplotného režimu. V závislosti od stupňa vývoja je odporúčaná teplota pre sadenice paradajok odlišná. Takže napríklad pomocou tohto nastaviteľného indikátora môžete vytvrdnúť rajčiaky, urýchliť alebo spomaliť ich rast, pripraviť sa na výsadbu v otvorenom teréne. V tomto článku nájdete podrobné informácie o tom, ktoré teploty sú najvhodnejšie pre sadenice paradajok a ako môžete upraviť ich hodnoty.

Ošetrenie semien

Aj pred zasiatím semien rajčiakov v zemi môžete použiť efekt teploty na plodinu. Takže veľa záhradníkov zahrieva a stuhnia semená paradajok pred sejbou. Vyhrievané semená rýchlo a rovnomerne klíčia a vytvárajú silné, zdravé výhonky. Okrem toho sa pozoruje, že pri použití zahriatych semien sa výťažok rajčiakov výrazne zvyšuje.

Ohrev semien rajčiakov niekoľkými spôsobmi:

  • V zime, bez ohľadu na to, kedy sa plánuje zasiať semená v pôde, môžu byť ohrievané teplom z chladiča. Za týmto účelom by mali byť zrná rajčiakov zhromaždené v bavlnenom vaku a zavesené v blízkosti zdroja tepla po dobu 1,5-2 mesiacov. Táto metóda nevytvára veľa ťažkostí a účinne zahrieva semená rajčiakov.
  • Semená rajčiaka sa môžu ohrievať obyčajnou stolovou lampou. Ak to chcete urobiť, položte na plafond hore kus papiera a na ňom semená rajčiaka. Celú konštrukciu zakryte papierovou krytom a nechajte ju zahriať na 3 hodiny.
  • Ak chcete ohriať semená rajčiakov môžu byť v rúre, vložte ich na plechu, ktorá je umiestnená v rúre, predhriate na 600Také zahrievanie by malo trvať najmenej 3 hodiny za podmienok stabilnej teploty a pravidelného miešania.
  • Bezprostredne pred klíčením môžete semiať paradajky teplou teplou vodou. Z tohto dôvodu musí byť obilie zrniek zabalené vo vrecku na handry a ponorené vo vode ohriatej na 60 ° C.0C počas 3 hodín. Teplotu vody je možné nastaviť pravidelným pridávaním vriacej vody.
  • Dlhodobé zahrievanie sa vykonáva metódou variabilných teplôt: 2 dni rajčiakového zrna sa musia uchovávať pri teplote +300C, potom tri dni v podmienkach s teplotou +500C a štyri dni s teplotami do +70 až +800C. Zvýšenie teploty počas dlhšieho vykurovania je potrebné postupne. Stojí za zmienku, že táto metóda dáva záhradníkovi veľa problémov, ale je veľmi efektívna. Rastliny vypestované zo semien ohrievaných týmto spôsobom sú vysoko odolné voči suchu.

Odporúča sa zohrievať semená vašej vlastnej sady a zakúpiť v predajných sieťach. Tento postup zlepšuje kvalitu výsevu paradajok a stimuluje skorší nástup plodov.

Nízke teploty sa môžu použiť aj na prípravu semien rajčiaka na výsev na sadenice. Takže kalenie semien robí rajčiny vysoko odolné voči chladu, dáva rastlinám zvýšenú vitalitu. Vytvrdené semená rýchlo a rovnomerne klímajú a umožňujú vám pestovať sadenice do zeme skôr, ako bez toho, aby ste podstúpili podobnú tepelnú úpravu.

Na spevnenie by mali byť semená rajčiaka umiestnené vo vlhkom prostredí, napríklad ich zabaliť do mokrej tkaniny a potom do igelitového vrecka, ktoré nedovolí, aby sa kvapalina odparila. Výsledný valec by mal byť umiestnený v chladničke, ktorej teplota v komore je -1-0.0C. Pri takej nízkej teplote musia byť semená uchovávané 12 hodín, potom musia byť umiestnené v podmienkach s teplotou + 15 ± 200So 12 hodinami. Vyššie uvedený spôsob vytvrdzovania s premenlivými teplotami by mal pokračovať 10-15 dní. Semená počas kalenia môžu vyrastiť. V tomto prípade by mal byť ich pobyt v podmienkach s vysokou teplotou znížený o 3-4 hodiny. Vo videu nižšie nájdete aj užitočné informácie o tvrdnutí semien rajčín:

Je to dôležité! Počas vytvrdzovania sú listy paradajok vystavené priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže spáliť mladé paradajky, a preto by sa mal prísne dodržiavať postupný postup.

Pestovanie paradajok na otvorenom pozemku by nemalo byť skôr ako koncom mája - začiatkom júna, keď hrozila nízka teplota. Zároveň môže veľmi negatívne ovplyvniť prežitie nakladaných paradajok veľmi vysokou dennou teplotou. Takže teplota je nižšia ako 00S možnosťou niekoľkých minút úplne zničiť rastlinu. Horná hranica teploty pre vysadené paradajkové sadenice by nemala presiahnuť +300C, však dospelé paradajky môžu tolerovať teploty až do +400S.

Podmienky skleníka sú viac prispôsobené pestovaniu paradajok. Pri výsadbe sadeníc by ste sa nemali obávať nočných mrazov, avšak denné teploty by sa mali monitorovať. V uzavretom skleníku indikátory mikroklímy môžu prekročiť hornú hranicu prahovej hodnoty teploty. Na zníženie teploty by sa mal vysielať skleník bez vytvorenia ponoru.

Môžete ušetriť paradajky z tepla v skleníku postrekom. K tomu je potrebné pripraviť roztok močoviny: 1 lyžica na 10 litrov vody. Je potrebné poznamenať, že takéto postrek nielen chráni paradajky pred horíkom, ale stane sa aj zdrojom potrebných stopových prvkov.

Tepelná ochrana

Dlhé vyčerpávajúce teplo zbavuje paradajky životne dôležitých síl, suší pôdu a spomaľuje vývoj koreňového systému rastlín. Niekedy horúce leto môže byť smrteľné pre paradajky, takže záhradníci ponúkajú niektoré spôsoby ochrany rastlín pred teplom:

  • Ak chcete vytvoriť umelý prístrešok pre paradajky môže byť pomocou spunbond. Tento materiál je dobre priedušný a vlhkosť, umožňuje rastliny dýchať, ale nedovolí priamemu slnečnému žiareniu, ktoré môže spáliť listy paradajok.
  • Zabráňte vysychaniu pôdy mulčovaním. Aby ste to mohli urobiť, musí byť tráva alebo piliny v kufri paradajok vložené do silnej vrstvy (4-5 cm). Treba poznamenať, že mulčovanie chráni pôdu pred prehriatím a prispieva k prirodzenému zavlažovaniu ráno prienikom rosy.
  • Na obvode pestovania paradajok môžete vytvoriť prirodzenú obrazovku vysokých rastlín (kukurica, hrozno). Takéto rastliny vytvoria tieňovanie a poskytnú dodatočnú ochranu proti prievanom.

Použitie vyššie uvedených spôsobov ochrany paradajok pred teplom je obzvlášť dôležité pre podmienky otvorenej pôdy počas kvitnutia rastlín a tvorby vaječníkov, pretože teplo je nad +300C môže významne poškodiť rastliny, čo je dôvod, prečo "vzlietajú" kvety a výsledné ovocie. Takáto expozícia vysokým teplotám výrazne znižuje výnosy.

Záchrana pred mrazom

S príchodom jari chcete rýchlo vyskúšať ovocie vašich síl, čo je dôvod, prečo záhradkári sa snažia pestovať sadenice paradajok v skleníkoch, skleníkoch a niekedy na otvorenom teréne čo najskôr. Avšak aj na konci mája sa môžu vyskytnúť neočakávané mrazy, ktoré môžu zničiť mladé paradajky. Súčasne sledujete predpoveď počasia a predpokladáte silné ochladenie, môžete zabrániť negatívnym dôsledkom. Ak chcete zachrániť sadenice na otvorenom teréne, pomôžete dočasným filmovým prístreškom na oblúkoch. Ako izolované, samostatné prístrešky pre sadenice, môžete použiť rezané plastové fľaše alebo veľké sklenené poháre. Pre krátke mrazy s relatívne nízkou vlhkosťou je možné použiť papierové uzávery, ktorých spodné hrany by mali byť hermeticky posypané pôdou.

Počas mrazov je najlepšou ochranou pre paradajky prístrešok, pretože vám umožní udržať si teplo vypúšťané pôdou. Takže nízke skleníky skutočne dokážu zabrániť zmrazeniu sadeníc paradajok dokonca aj pri teplote -50C. Skleníky majú na druhej strane pomerne vysoké steny s veľkou plochou, v dôsledku čoho sa vzduch veľmi rýchlo ochladzuje. Ďalšou ochranou rajčiakov v nevykurovaných skleníkoch môžu byť papierové uzávery alebo handry opísané vyššie. Niektorí majitelia v čase mrazov pokrývajú skleník so starými kobercami alebo starými šatami. Toto opatrenie umožňuje zvýšiť koeficient izolácie.

V strednom Rusku až v polovici júna možno povedať, že hrozba mrazu úplne prešla. Dovtedy by mal každý záhradník pozorne sledovať predpoveď počasia a v prípade potreby zabezpečiť opatrenie na ochranu sadeníc paradajok pred nízkymi teplotami.

Paradajky sú domorodými obyvateľmi Južnej Ameriky, takže je ťažké ich pestovať v domácich klimatických zemepisných šírkach. Poľnohospodár sa snaží kompenzovať nekonzistenciu prirodzenej vlhkosti a teploty dodatočným tepelným ošetrením osiva, vytvorením umelých prístreškov, ochranou proti vetru a inými prostriedkami. Paradajka veľmi aktívne reaguje na zmeny teploty, preto regulácia tohto ukazovateľa umožňuje nielen zachovať životaschopnosť paradajok, ale aj urýchliť, spomaliť rast, zvýšiť objem plodov. Preto môžeme bezpečne povedať, že teplota je nástroj, ktorý by mal byť vždy v rukách záhradníka.