Kvety

Petunia sadenice sú žlté: čo robiť

Petunia je úžasná kvetina určená na ozdobenie záhradných záhonov a balkónov. Závod v Južnej Amerike sa v Rusku perfektne "zakorenil" a po mnoho rokov bol populárny pre začiatočníkov a skúsených pestovateľov kvetov. Petunia sa pestuje hlavne sadením, aby sa urýchlil proces kvitnutia. Bohužiaľ však môžu nastať problémy pri pestovaní sadeníc petúnie. Najčastejšou nepríjemnosťou je žltnutie listov. Ale prečo sa sadenica petúnie zožltne, aké by mohli byť príčiny a ako napraviť situáciu? Odpoveď na tieto a niektoré ďalšie otázky nájdete v nižšie uvedenom článku.

Dôvody, prečo samenáčky petúnie žltnú

Prebytočná vlhkosť

S výskytom žltých, krehkých listov v semenákoch petúnie by ste mali premýšľať nad tým, či korene rastlín trpia nadmernou vlhkosťou. Takže najčastejšou príčinou žltej farby je koreňová hniloba. Korene petúnie, ktoré sú neustále v prostredí s vysokou vlhkosťou, zažívajú hladovanie kyslíka, zastavujú vývoj a absorbujú živiny z pôdy. Výsledkom tejto anomálie sú listy petúnie žlté a časom padajú.

Hlavnou príčinou nadmernej akumulácie vlhkosti môže byť nedostatok odvodnenia alebo časté zalievanie rastlín. Opravte situáciu a ušetrite petúnie v tomto prípade je možné. Aby ste to urobili, v spodnej časti nádoby so sadenicami by mali byť odvodňovacie otvory a odstránené žlté listy z rastlín. So silným rozpadom petúnie by mali byť transplantované do čerstvej, dobre odvodnenej pôdy, pred ošetrením koreňov pomocou antifungálnej drogy.

Je to dôležité! Pri výseve petúnie na semenákoch je potrebné naplniť hlina alebo malé kúsky červených tehál na dne nádrže.

Nedostatok živín

Na pestovanie sadeníc petúnie je potrebné použiť pôdu bohatú na živiny. Môžete si ho kúpiť alebo variť sami miešaním záhradnej pôdy s rašelinou a pieskom. Aj v procese rastu sadeníc je potrebné podávať petúnia. V opačnom prípade, keď rastliny rastú, môže byť nedostatok prospešných stopových prvkov. Zvlášť pre petúniu sú dôležité látky, ako je železo, síra, zinok a horčík:

  • Pri nedostatku železa sú listy petúnie žlté, ale zelená farba žíl na listoch zostáva. Takéto príznaky naznačujú vývoj chlóry. Je možné doplniť množstvo železa v pôde pomocou liekov Cytofit, Ferrovit.
  • Žltá listová doska petúnie, s krútenými suchými okrajmi, naznačuje nedostatok horčíka. Tento stopový prvok sa môže doplniť použitím síranu horečnatého.
  • Nedostatok zinku sa prejavuje vo forme malých žltých škvŕn na letáku. Časom sa žltnutie pokrýva celú listovú dosku, čo vedie k jej smrti. Na ošetrenie sadeníc v tomto prípade sa odporúča používať síran zinočnatý.
  • V prípade, že žlté listy sadeníc petúnie nakoniec získajú červený odtieň, stojí za to hovoriť o nedostatočnom množstve síry v pôde. Chýbajúci prvok stopy môžete pridať posypaním pôdy strouhanou sírou.

Ak sú príznaky nedostatku stopového prvku, môžete použiť aj komplexné hnojivá. Obsahujú všetky potrebné minerály a stávajú sa zdrojom zdravej výživy a zvýšeného rastu sadeníc. Pre hnojenie rastlín sa odporúča alternatívne podávanie koreňov a listov.

Je to dôležité! Nedostatky živín sú pravdepodobnejšie v dospelých petúniech, ktoré rastú v kvetináčoch.

háveď

Hmyz môže byť ďalším dôvodom pre vznik žltých listov petúnie. Napriek tomu, že sa sadenice nachádzajú v miestnosti, môžu parasitizovať na nej:

  1. Spider roztoč Tento malý hmyz má červenú farbu a "uprednostňuje" životné podmienky s vysokou pôdnou vlhkosťou a nízkou vlhkosťou vzduchu, čo je typické pre sadenice petúnie. Roztoč je prispôsobený domácim podmienkam a otvorenému terénu. Prítomnosť tohto škodcu je dokázaná zapletenou pavučinou na listoch, ich žltou farbou a pomalým rastom sadeníc. Môžete poraziť kliešte ošetrením listov mydlom a vodou. Aj v boji proti škodcom používa práškový síranový obväz a špeciálne chemické látky, ktoré sa dajú bezpečne používať v domácnosti.
  2. Aphid je ďalší škodca, ktorý je známy všetkým záhradníkom a pestovateľom kvetov. Tento malý hmyz sa usadí na spodnej strane listu a často je neviditeľný pre oči, až kým sa neobjavia vážne problémy s rastlinami. Vdolky sa kŕmia listom, čo spôsobí žltnutie a zvlnenie, potom vysuší. Je pomerne ťažké bojovať s vošky na semenákoch a pravdepodobne aj pri veľkých oblastiach zamorenia je jednoduchšie ničiť rastliny ako ich spracovávať. Avšak obzvlášť opatrní pestovatelia kvetov odporúčajú použiť roztok pripravený z mydlovej vody a nikotín sulfátu (1 g látky na 1 liter mydlového roztoku). Výsledný nástroj by mal byť rozstrekovaný sadenice a zabaliť do plastového vrecka na deň. Po stanovenom čase ošetrenia sa sadenice premyjú čistou vodou.
  3. Whitefly je častým hosťom zasklených balkónov, lodžií a skleníkov. Tento hmyz má vzhľad malého, ľahkého motýľa. Zvyčajne jej flutters nad Petunia končí s výskytom biele pigmentové škvrny, a potom žltosť na listoch. Čoskoro, tieto listy kučerať a padnúť, rastlina zomrie. Okrem priameho poškodenia rastlín môže byť múčnatka zdrojom hubových ochorení, ktoré spochybňujú. V boji proti škodcom používajú len špeciálne lieky.

Pri pestovaní sadeníc petúnie je potrebné pripomenúť, že v počiatočných štádiách choroby je oveľa jednoduchšie zaobchádzať s škodcom. Oneskorená detekcia alebo absencia opatrení na zabránenie škodlivým účinkom škodcov na sadenice vedie k bezprostrednej smrti petúnie. Viac informácií o domácich škodlivých metódach môžete získať doma: ich videá: