Kvety

Georgina Martha

Dahlia sa aktívne kultivujú už niekoľko storočí a ich popularita, ktorá sa v deväťdesiatych rokoch znížila, sa znova zvyšuje s bezprecedentnou silou. A je ťažké si predstaviť, že by sa zabudli kvety rôznej formy, farby a veľkosti. Existuje mnoho klasifikácií dahlí: podľa veľkosti kvetenstva, podľa výšky a podľa farieb, ale najbežnejšia je klasifikácia podľa tvaru kvetenstva. Iba podľa tejto klasifikácie sa rozlišujú asi 16 skupín dahlí, ktoré sa líšia od seba v tvare a veľkosti kvetenstva. Medzi nimi najznámejšie sú fringed, pompon, kaktusy, sasanka, golier, dekoratívne a mnoho ďalších.

Martahova dahlia, ktorá sa bude diskutovať v tomto článku, patrí do skupiny semi-aktus podľa vyššie uvedenej klasifikácie.

Semi-Aktus Dahlias

Táto skupina dahlí je druhom prechodu od kaktusu po dekoratívne dahlia. Tiež vytvárajú kvetenstvá veľké čiapky vrstiev, ktoré sa nachádzajú nad sebou, aby mohli byť nazývané froté.

Uprostred kvetenstva je viac spomína stredný okraj okrasnej skupiny, keď malé a početné rúrkové kvety sú tesne stlačené a takmer nepostrehnuteľné.

Trstinovité kvety okolo nich, obyčajne nazývané okvetné lístky, majú oválny tvar od základne až po stred. Ale od stredu až po špičky sú rovnako ako tie z kaktus dahlias, valcované do hustých rúrok, ktoré sa rozchádzajú vo všetkých smeroch od stredu kvetenstva.

Do tejto skupiny patrí veľké množstvo dahlí.

Varovanie! Rozdelenie na skupiny nie je prísne. Často sa stáva, že tá istá odroda patrí do niekoľkých skupín dahlí naraz.

Priemer kvetenstva je iný, od 10 cm do 20 cm a ešte viac. Výška krídiel rastlín tejto skupiny sa tiež veľmi líši, od 50 cm do dvoch metrov.

Dahlia Martha - popis

Dahlia Martha získala v roku 1994 v USA.

Ak sa pozriete na tieto kvety z diaľky, zdá sa, že ohnivé červené lúče horia na pozadí jasných žltých zábleskov. Ak sa pozrieme bližšie, možno pochopiť, že okvetné lístky kvetenstva sú dvojbarevné - prevláda oranžovo-červený odtieň, ktorý sa na báze okvetných lístkov mení na jasne žltú. Navyše, tento prechod nie je postupný, podobne ako v iných farbách, ale je ozdobený šťavnatými podlhovastými údermi. Toto vytvára taký jedinečný efekt. Petaly sa zužujú do koncov v hadiciach, ako lúče, a na špičkách sú namaľované belavými farbami.

Priemer kvetov je v priemere asi 22 cm, ale veľkosť jednotlivých kvetencov môže dosiahnuť až 25 cm. Kvitnutie môže pokračovať od konca júla až do mrazu.

Výška puzdra je skôr priemerná, približne 90-100 cm.

Funkcie starostlivosti

Vzhľadom k tomu, rodina dahlias je tropické krajiny juhoamerického kontinentu, je to veľmi teplomilné rastliny. Toto sa musí brať do úvahy pri výsadbe a starostlivosti oň. Miesto je žiaduce vybrať si najteplejšie a najslnečnejšie. Nezabudnite chrániť pred silným vetrom pri stene domu alebo pri vysokých pristátiach.

Dahlia nie sú veľmi potešení z pôdy, ale potrebujú veľa výživy pre dobrý rast a hojné kvitnutie. Preto sa musia piesčité pôdy dobre oplodniť pred výsadbou dahlí. Trosky budú ideálne na vytvorenie záhonov od dahlí.

Pre hojné kvitnutie musíte splniť nasledujúce podmienky pre pestovanie:

  • Dahlia hľuzy by mali začať kŕmiť v izbových podmienkach okolo polovice marca. V opačnom prípade bude dahlia, ktorá je rastlinou s dlhou vegetačnou sezónou, rozkvitnutá veľmi neskoro, v auguste alebo dokonca v septembri.
  • Dahlia vyrastená na kvetinovom záhrade je zasadená niekde v polovici júna v strednom pruhu, keď zmiznú všetky nočné mrazy. Touto dobou by už na hľuzách malo byť niekoľko výhonkov s dĺžkou 10 až 25 cm.
  • V jamke zeme pred výsadbou je studňa naplnená podperou pre podväzku budúcich kvetov.
  • Po vysadení hľuzy s kusom zeminy je dobre vylúčená voda.
  • Odporúča sa tiež starostlivo zamiešať zem okolo dahlia so slamy alebo pilinami.
  • Krk, ak je správne usadený, by mal byť pochovaný niekoľko centimetrov pod úrovňou terénu. Ako rastliny rastú, sú viazané na podporu.

Hlavnou vecou v starostlivosti o dahlia je pravidelné zalievanie a hnojenie. V druhom prípade je lepšie používať organické hnojivá.

Vzhľadom k tomu, stonky kvetov Martha dahlias sú pomerne dlhé a silné, môžu byť použité na rezanie.

Dahlia Martha je vynikajúcim predstaviteľom tejto rozsiahlej rodiny hľúz a prináša veľa príjemných minút od obdivu počas kvitnutia.

Pozrite si video: Key & Peele - Georgina and Esther and Satan - Uncensored (December 2019).

Загрузка...