Kvety

Ako sa starať o petúniu po klíčení

Petúnia sú veľmi krásne a nenáročné kvety, ktoré každoročne získavajú stále väčšiu popularitu vďaka vzniku všetkých nových pestrých odrôd a odrôd. Skúsení pestovatelia sa usilujú o ďalšiu diverzifikáciu svojej zbierky. A nováčikovia naozaj chcú vyrastiť nejaký druh, ktorý ich obzvlášť zasiahol, vrece zo semien, ktoré získali v nádeji inšpirácie. A keď sa vrátili domov, pýtali sa, či je to skutočné. Koniec koncov, petúnie, napriek ich nenáročnému charakteru v dospelosti, sú na fáze semien. A ich výhonky sú mimoriadne neobvyklé.

Sú skutočne schopní vystrašiť každého začínajúceho pestovateľa, ak sa ešte nemusel zaoberať malými semenami. Zdá sa byť úplne neuveriteľné, že luxusné kvitnúce rastliny petúnie môžu niekedy vyrastať z týchto malých strún. Napriek tomu by ste sa nemali báť. Potrebujeme vedieť podrobnejšie, čo potrebujú semenáčky petúnie a aké sú zvláštnosti starostlivosti o petúniu po vzniku.

Základné požiadavky Petunia

Existuje niekoľko podmienok, bez ktorých je prakticky nemožné pestovať dobré sadenice petúnie.

Svetlo a teplota

Prvá a najdôležitejšia vec, ktorá je životne dôležitá pre sadenice petúnie, je ľahká. Svetlo stále potrebuje, aby jeho semená vyklíčili. Bez svetla, na tmavom mieste, buď nebudú vôbec klíčiť, alebo budú klíčiť s oneskorením a veľmi nepriateľské.

Ale po klíčení, keď sa od zeme objavili iba tenké malé biele slučky, je potrebné, aby sa sadenice petúnie preniesli do najjasnejšieho svetla v dome. Je to kvôli nedostatku svetla, že semenáče petúnie, vysadené v zime, v januári alebo vo februári, umierajú. Nie sú spokojní s krátkymi ľahkými dňami, ktoré sa v tomto ročnom období pozorujú.

Dokonca aj ďalšie osvetlenie im vyhovuje nie všetci - jeho úroveň by mala byť najmenej 25 000 luxov, a ešte lepšia, aby dosiahla 50 000 luxov. A kvôli optimálnemu vývoju sadeníc petúnie v prvých týždňoch života je žiaduce, aby toto osvetlenie bolo zapnuté 24 hodín denne. Ak nie je možné garantovať takéto osvetlenie, je potrebné buď odložiť výsadbu až do lepších časov alebo znížiť teplotu.

Ale zvláštne, táto technika pomáha rastlinám najlepšie. Ak sa počas klíčenia semien petúnie udržuje teplota nepretržite na + 22 ° C - + 25 ° C, potom akonáhle sa sadenice zvýšili, je žiaduce znížiť teplotu o niekoľko stupňov, aspoň v noci. To znamená, že je optimálne, aby sa počas dňa pohybovalo pri + 20 ° C av noci by malo klesnúť na + 16 ° С - + 18 ° С.

Je to dôležité! Okolo dňa, kedy budú sadenice petúnie staré jeden mesiac, teplota vzduchu by nemala klesnúť pod + 15 ° + 16 °. V opačnom prípade sa sadenice môžu zomrieť.

Vo všeobecnosti je najlepšie, aby bolo osvetlenie maximálne a teplotný rozdiel medzi dňom a nocou sa mierne ucítil. V takýchto podmienkach sa budú semenákové petúnie cítiť najlepšie a budú silné a drepané. Pretože množstvo svetla priaznivo ovplyvňuje nadzemnú časť rastlín. Zatiaľ čo rozdiel v teplote dovoľuje aktívne sa rozvíjať korene petúnie.

Často, pre začínajúcich pestovateľov kvetov, semenáče petúnie vyzerajú skôr ako tenké, natažené vlákna, ako husté kríky. Je to spôsobené udržiavaním sadeníc pri zvýšených teplotách a zároveň nedostatočným osvetlením. Ak nie je možné znížiť teplotu obsahu trochu, jediným východiskovým bodom je poskytnúť sadenice veľa svetla. Svetlo stále pre petúnie je na prvom mieste.

vlhkosť

Petunia sa obyčajne vysieva buď v malých miskách s viečkami, alebo v rašelinových tabletách, ktoré sú umiestnené v kontajneroch pokrytých viečkami. To je v každom prípade výskyt petúnie výhonky v takýchto originálnych mini-skleníkoch, kde sú, samozrejme, pekné a útulné.

Potrebná vlhkosť v takých nádobách sa udržuje sama. Avšak po vzniku výhonkov je žiaduce mierne otvoriť viečka takýchto nádob. Po prvé, po dobu 5-10 minút, potom denne zvyšuje čas "vytvrdzovania", takže po asi 10-15 dní po klíčení, môžete úplne odstrániť kryt. Keď sú semenáče petúnie staré jeden týždeň a prvé takzvané listy kotyledonu sa rozvinú, môže byť kryt odstránený napríklad v noci. Preto je možné zabezpečiť najmenší pokles teploty v noci, čo je tak nevyhnutné pre sadenice petúnie pre dobrý rozvoj koreňa.

Pokiaľ je veko umiestnené prevažne na nádobe na sadenie, prakticky sa nepotrebuje zavlažovanie. Vo všeobecnosti, pri zavlažovaní v počiatočnom štádiu pestovania sadeníc petúnie, musíte byť tiež veľmi opatrní. Je lepšie podložiť ako vylievať. A potrebujete, samozrejme, nie vodu, nie obvyklým spôsobom, ale pomocou pipety, striekačky alebo metódy, ktorú kvetinárka v tomto videozáznamu rozpráva o: