Záhradníctvo

Sadenie zemiakov na seno

Hlavnou zložkou slovanskej kuchyne po mnoho storočí je zemiak. Zvyčajne v záhrade na výsadbu opúšťa najväčšiu časť krajiny. Tradičný spôsob pestovania zemiakov trvá veľa času a úsilia dokonca aj od skúsených záhradníkov. To je spôsobené tým, že musíte začať pripravovať na výsadbu na jeseň.

Takže musíte urobiť hnojivo, vykopať zem na jeseň. Vyčistiť pôdu na jar a vyrovnať ju. A to je len začiatok. Potom, čo potrebujete vykrútiť otvory pod hľuzami, strávite hniezdenie počas vegetačného obdobia atď. Jednoduchá, ale veľmi účinná metóda, ktorú vymysleli roľníci v 19. storočí - výsadba zemiakov pod slamu.

Zo strán histórie

V rôznych regiónoch Ruska a Ukrajiny v devätnástom storočí bolo pestovanie zemiakov pod slamenou hlavnou cestou pre každého, aby pestoval svoje obľúbené korene. Ako krycí materiál by slúžila nielen slama, ale aj seno atď.

Faktom je, že roľníci nemali veľa voľného času, a napájanie, hluk a starostlivosť o kultúru si vyžadovalo veľa času. Preto podnikaví poľnohospodári našli nový a veľmi účinný spôsob výsadby. Dozviete sa o výhodách a vlastnostiach rastúcich plodín pod seno tým, že si prečítate tento článok a čítate príslušný video materiál.

Výťažok zemiakov pod slamu

Zber sa začína na jeseň po vysušení vrcholov. Pred rozhodnutím o spôsobe pestovania zemiakov je dôležité pochopiť, aký je výnos pri výsadbe zemiakov v seno. Podľa nárokov záhradníkov z pozemku 10 m2 Môžete zhromaždiť asi 5-6 vedierok.

Ak chcete získať úrodu na začiatku leta, môžete na konci zimy vysadiť hľuzy. Ale to je možné len vtedy, ak žijete v teplých regiónoch krajiny. Aby sa zabránilo zamrznutiu vysadených hľúz, krycia vrstva sa zdvojnásobí.

Je to dôležité! Po položení hľúz na povrch je potrebné ich pokryť humusom, čím sa dosiahnu vysoké výnosy.

Dobrý výsledok je dosiahnutý tým, že výsadba zemiakov pod slamou v záhrade poskytuje hľuzy s požadovanou teplotou. To je veľmi dôležité, pretože pri teplotách nad 22oC rast kultúry sa zastaví. Vďaka vysokému výnosu môžete znížiť množstvo sadiva.

Výhody výsadby v slame

Hlavnou výhodou technológie výsadby je vysoký výnos, ale stále existujú určité výhody, ktoré si zaslúžia pozornosť:

  • Bezpečnosť teplotnej rovnováhy. Sláma a seno udržiavajú určitú teplotu, takže hľuzy sa nehoria a neprestanú rásť predčasne.
  • Sláma a seno sú milované mnohými takzvanými predátormi, ktorí sa živia chrobákmi Colorado, čo znamená, že prakticky nepotrebujete používať hnojivo.
  • Spomalenie rastu burín. Prostredníctvom hustých vrstiev slamy buriny môže ťažko rásť, takže potreba odstraňovania postelí je tiež minimalizovaná.
  • Pred sadením zemiakov na seno nemusíte kopať zem.
  • Zjednodušený proces zberu. Pre to budete potrebovať rake. Odstránením hornej vrstvy sena môžete zberať hľuzy zo zeme. Pretože čistenie pôdy sa nevyžaduje, potom po zbere zemiakov je potrebné len vysušiť a triediť.

Čo ak nie je miesto na slamenie

Ak je ťažké dostať slamku a doručiť ju na miesto, potom môžete použiť alternatívu. Ak máte veľkú plochu pozemku, budete si sami schopní slamiť.

Aby ste to dosiahli, musíte rozdeliť oblasť, ktorú ste priradili na výsadbu koreňovej plodiny na polovicu. Na jednej polovici sadiete zemiaky a na druhej strane ihneď po tom, čo sa sneh topí, mali by ste rastliny vika, ovsa a hrášku zmiešané. V takomto prípade sa Zem pred vyliahnutím nemusí vykopať.

Ośet by mal zostať na zimu. Takže na jar bude na pozemku krásna rovná vrstva slamky. Hneď na to budete sadiť zemiaky. Aby ste to urobili, kopajte plytké otvory cez slamu a posypte ju 5 cm zeminy alebo humusu.

Na polovici pôdy, na ktorej rastli zemiaky minulý rok, je potrebné osievať hrach, vetch a ovos spôsobom, ktorý je vám známy. Preto pripravíte slamku na nasledujúcu sezónu. Výsledkom bude zvýšenie výnosu plodín a zníženie nákladov na pracovnú silu.

Kedy začať pristátie

Agronomisti odporúčajú zaviesť do života metódy výsadby zemiakov pod slamou, keď teplota vzduchu dosiahne +8oC. U ľudí sa verí, že najlepší čas na pestovanie je kvitnutie vtáčieho čerešňa. Môžeme povedať, že zemiaky sú vysadené v mierne vlhkej, vyhrievanej pôde. Spôsob výsadby vám umožňuje pestovať plodiny s minimálnou starostlivosťou.

Varovanie! Kultúra potrebuje čas prelomiť silnú vrstvu slamy, takže sadenice sa nemusia dlho objavovať. Ale po výskyte klíčky, zemiaky rýchlo rastú.

Ak vo vašej oblasti často prší, budete musieť nahradiť vlhkú slamu. Vzhľadom na to, že mokrý obalový materiál prispieva k diskusii. Naopak, ak žijete v horúcom, suchom podnebí, kultúra bude musieť byť z času na čas napájaná.

Sadenie zemiakov

Na začiatok by mala byť pôda mierne uvoľnená do hĺbky 5 cm. Pôda by mala byť pri zasadení mokrá. Ale ak tomu tak nie je, potom aktivovať rast klíčky, po výsadbe, musíte vodu na zemi.

Hrúbka a hustota krycieho materiálu je veľmi dôležitá, pretože ak ho položíte do tenkej vrstvy, zem vysuší a kultúra zmizne. Príliš silná vrstva slamy nedáva zárodku čas prelomiť. Zabalená hustá vrstva vedie k narušeniu výmeny plynu a vody, čo povedie k zníženiu množstva plodiny alebo úplnej deštrukcii hľúz.

Tip! Optimálna slamová vrstva je 30 cm.

Jednou z možností výsadby je vytvorenie plytkých zákopov s hĺbkou asi 10 cm, potom sa do nich umiestnia zemiaky a mierne posypané voľnou zeminou, ktorá je na vrchu pokrytá slamou a hrúbkou 15 cm, kvôli rýchlejšiemu zahriatiu pôdy sa výhonky objavia rýchlejšie. Po výskyte sadeníc sa medzi rastlinami opäť položí vrstva slámy v rozmedzí 15 až 20 cm. Je dôležité zabezpečiť, aby výhonky neboli poškodené. To je všetko, čo potrebujete na starostlivosť o zemiaky. Teplotný rozdiel v pôde vytvára kondenzát, ktorý prispieva k vývoju zdravých a zdravých hľúz.

Odporúčame, aby ste tiež sledovali video o tom, ako sadiť zemiaky na seno, pretože je lepšie raz vidieť, ako čítať mnohokrát:

Ochrana proti škodcom

Po zasiatí pod slamou sa môžu skrývať škodcovia pred teplom, najčastejšie sú slimáci. Môžu poškodiť zber, preto je dôležité zoznámiť sa s metódami riešenia slimákov. Netolerujú ostré predmety, takže zem pri zemiakoch by mala byť posypaná rozdrvenými škrupinami. Pre týchto škodcov je škrupina ekvivalentná rozbitému sklu. Takže môžete uložiť počet zasadených zemiakov.

Slimáci všeobecne nemajú radi drsné povrchy. Preto môžete postriekať pôdu vápnom alebo malým štrkom. Bude tiež ťažké pre slimáky na pestovanie mulč zo šupiek alebo pilín. Ďalšou účinnou bariérou sú medené drôty. V záhradných centrách sú samolepiace medené pásky alebo krycí materiál s medeným povlakom.

Zbierajte slimáky ručne. Najjednoduchší spôsob ich zničenia je v roztoku mydlovej vody. Môžete nastaviť pasce v blízkosti rastlín z plochých kamienkov alebo kusov lepenky. Každé ráno skontrolujte pasce a odstráňte slimáky. To je najjednoduchší spôsob kontroly škodcov.

Ako krmivo pre slimáky môžete použiť netoxický produkt - granule fosforečnanu železa, ktoré majú pšeničnú chuť. Po jedení sa slimáky vysušia niekoľko dní. Z času na čas sa však má opakovať postup podávania.

záver

Takže, či chcete sadiť zemiaky na seno alebo tradičným spôsobom - rozhodnete sa. Tento článok poskytuje komplexné informácie o výsadbe plodín v slame. Stojí za zmienku, že ak máte na záhrade málo času, táto technika je pre vás to pravé. Prinajmenšom môžete skúsiť jeden rok, aby ste mohli v praxi vyhodnotiť technológiu.

Pozrite si video: Zemiaky v sene - sadenie (November 2022).

Загрузка...