Záhradníctvo

Ako sadiť okrasné semená v zemi

Mnoho záhradníkov radšej rastie uhorky. Táto lahodná, voňavá, samozrejmá zelenina sa objaví na letnej chate ako jedna z prvých. Aby bolo užitočné uhorky, je dôležité, aby sa osivá alebo sadenice vysadili v súlade s určitými pravidlami.

Hlavná charakteristika uhorky

Okurka je ročná rastlina patriaca do triedy dvojklíčnolistých, dýňovej rodiny. India je považovaná za rodisko tejto zeleniny. Mnohí záhradníci radšej rastú uhorky so semenami namiesto sadeníc. Uhorky majú drsnú stopku. Pomocou antény je záhrada závislá na podpore, tiahne sa smerom nahor. Uhorky majú viaczložkové ovocie, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom, farbou. Okrasné semienka sú biele alebo krémové, ploché.

Podmienky pre plný rast uhoriek

Uhorky môžu byť vysadené na otvorenom teréne za predpokladu, že sú splnené všetky podmienky, termíny a metódy kultivácie:

  • je možné vysadiť uhorky v zemi, ktorá nie je pokrytá fóliou až po prechode mrazom;
  • pre zvýšenie produktivity sa používa pruh;
  • uhorky poskytujú vynikajúci výnos na slnečných pozemkoch;
  • Nezastávajte vo vetre.

Ako sadiť okrasné semená na otvorenom teréne

Odborníci odporúčajú výsadbu uhoriek na pozemkoch, kde boli pestované paradajky alebo kapusta v poslednej letnej sezóne. Mrkva, zemiaky, paprika, cibuľa sa môžu považovať za prekurzory.

Varovanie! Je nemožné vysadiť uhorky v pôde, v ktorej tekvicové plodiny dozrievali v predchádzajúcej sezóne: vodové melóny, melóny.

Pravidlá pre prípravu sadiva a semien uhoriek

Ako pripraviť semená na výsadbu na otvorenom teréne? Táto otázka znepokojuje letných obyvateľov, takže si zaslúži pozornosť. Inak bude ťažké počítať s veľkou úrody. Výber semien, ako aj ich výsadba v zemi, sa vykonáva podľa určitých pravidiel. Čo by mali byť semená? Ako by mali byť v zemi správne vysadené? Čo treba zvážiť pri výbere materiálu na sadenie? Moderná technológia na výber semien a rastúcich uhoriek by mala brať do úvahy nasledujúce body:

  • trvanie dozrievania (skoré, stredné, neskoré odrody);
  • hybridné semená sú menej vystavené rôznym chorobám, ale od nich nemôžete získať svoj vlastný výsadbový materiál;
  • zvážte účel pestovania rastlín. Existujú napríklad odrody, ktoré sú určené na morenie, nie sú vhodné na výrobu šalátov;
  • zohľadnenie pôdnych prvkov, klimatické parametre oblasti
Tip! Ak si nie ste istí, že si budete môcť vybrať správne semená, obráťte sa na odborníkov o pomoc.

Okrasné semená majú priemernú skladovateľnosť päť až šesť rokov, ak sú skladované v miestnosti, v ktorej je teplota vzduchu v rozmedzí od 2 do 25 stupňov. Maximálny výnos si zachovávajú iba dva alebo tri roky.

Klíčivosť semien

Technologický proces pestovania rastlín na otvorenom poli zahŕňa predbežnú prípravu semien na výsadbu, vykonáva sa doma. Na začiatok sa triedia semená uhorky. Vyberte najväčšie semená, ponorte ich do slabého roztoku soli, pretrepte a namočte 10-15 minút.

Ďalšia dezinfekcia množiteľského materiálu. Tie semená, ktoré po ponorení do fyziologického roztoku plávajú, sú odstránené. Zostávajúce dno sa premyje a potom sa umiestni 30 minút do 1% roztoku manganistanu draselného (manganistan draselný), dôkladne sa premyje. Potom sa musia nechať niekoľko hodín v roztoku popola z dreva a potom úplne vysušiť. Ďalším krokom je ohriatie semien. Ak to chcete urobiť, môžete použiť kachle alebo batériu. Pre úplné vyschnutie semien uhorky je dosť dní.

Sušené semená musia byť pred vysadením v nechránenej pôde klíčené. Pre klíčeniny je žiaduce používať látkové vrecká. Zaviedli semená uhoriek a potom ich vložili do nádoby, v ktorej je slabý roztok dusíkatého hnojiva. Po 10-12 hodinách sa umývajú, semená sú položené na vlhkú vatu alebo handričku, ktorá je na vrchu pokrytá látkou.

Varovanie! V procese klíčenia je dôležité udržiavať teplotu v miestnosti nie nižšiu ako 23 stupňov. Opuchnuté, ale nie klíčené, semená sú vhodné na pestovanie.

Akonáhle sa objaví malá chrbtica, je potrebné začať pestovať rastlinu v hrnci na sadenice alebo na výsadbu v nechránenej pôde. Všetko závisí od klimatických charakteristík regiónu, ako aj od teploty. Ak nie sú ranné mrazy a priemerná denná teplota nie je nižšia ako 15 stupňov, môžete bezpečne vysadiť naklíčené semená priamo do pripravenej pôdy. Pri nižších ukazovateľoch teploty vzduchu neodporúčame riskovať, je lepšie nechať uhorky v balkónových krabiciach "až do lepších časov".

Profesionálne tipy

S cieľom urýchliť proces pestovania chutných a aromatických uhoriek v nechránenej pôde filmu použite sadenice. Zaujímavé a užitočné tipy a odporúčania týkajúce sa kultivácie uhoriek sú uvedené vo videoklipu:

V tomto prípade sa musia "sadenice" pripraviť doma. Pre zdravé a husté rastliny musia byť osvetlené slnečným žiarením aspoň 12 hodín. Pre sadenice sa vyžadujú malé nádoby, napríklad papierové vrecká zo sušeného kefíru alebo mlieka. Musia byť naplnené zmesou rašeliny a pôdy z prostredia alebo použiť hotový humus. V pripravenom teréne zasiať semená asi o tri centimetre hlboko. V priemere bude trvať asi mesiac na výrobu živých sadeníc. Pred prechodom na výsadbu rastlín uhorky v neuzatvorenej zemi, skontrolujte, či sú na rastline uhorky 3-4 listy, hustá koreňová forma.

záver

Marinované uhorky, okurky, lahodný uhorky - to nie je kompletný zoznam tých jedál, ktorých hlavnou zložkou je pravidelná uhorka. Aby úsilie vynaložené na pestovanie sadeníc, klíčivé semená nebolo zbytočné a získali ste úžasnú úrody uhoriek, berte vážne rady a odporúčania, ktoré boli ponúknuté. Samotná pôda, v ktorej plánujete položiť sadivový materiál, vyžaduje aj špeciálny tréning. Pôda je starostlivo vykopaná a pridáva sa ako hnojivo zmes drevného dechtu a dolomitovej múky.