Záhradníctvo

Roztoče na uhorky v skleníku

Roztoče na uhorkách v skleníku sú nebezpečným polymorfným škodcom - polyfágom. Zistí sa v záverečných fázach vegetačného obdobia. Aktívne až do zberu.

Označte biológiu


Spoločný roztoč Tetranychus urticae Koch zaujíma jedno z najvýznamnejších miest medzi fytofágmi. V chránenej pôde je schopná aktívnej reprodukcie, rýchlej zmeny generácií. Dobre sa rozmnožuje na melónoch a tykevoch, zemiakoch, reďkeve, zeleri. Paradajky, cibuľa, kapusta a šťuka sú pre neho žiadnym záujmom.

So slobodnou voľbou kŕmneho substrátu zo všetkých záhradných plodín, uprednostňuje uhorky. Roztoč uhoriek v skleníku ako škodca je schopný rozlišovať odrodové vlastnosti a zvoliť najmenej odolné odrody škodcov.

Vo skleníku vytvára priaznivý biotop pre kliešte:

 • veľké množstvo podávacieho substrátu;
 • optimálne podmienky teploty a vlhkosti;
 • ochrana pred vetrom a dažďom;
 • nedostatok prirodzených nepriateľov.

Na otvorenom priestranstve najväčšie škody spôsobujú poľnohospodárske podniky, ktoré pestujú sóju a bavlnu.

Kliešte sa šíria pavučinou na prúde vzduchu. Sú prenášané ľuďmi a zvieratami. Preniknúť z iných už infikovaných záhradných štruktúr alebo zo semenáčmi. Zima je dobre znášaná.

U muža je telo predĺžené, silne sa zužujúce smerom ku koncu, dlhé až 0,35 mm. Ženské roztoče majú oválne telo dlhé až 0,45 mm so 6 priečnymi ramenami. Žene, ktoré znášajú vajíčka, sú lakované zelene.

Počas obdobia diapauzy (dočasný fyziologický odpočinok) nadobúda ich telo červeno-červenú farbu. Prítomnosť diapauzy u roztočov roztočov komplikuje boj proti nim.

Samice v období diapauzy prežívajú v útulkoch: v trhlinách vnútorných povrchov skleníkov, v pôde, na všetkých vegetatívnych častiach buriny. S rastúcou teplotou a vlhkosťou, ako aj zvyšovaním denného svetla z diapauzy. Intenzívna reprodukcia začína najmä v blízkosti štruktúr skleníka a pozdĺž jeho periférie. Počas výsadby sadeníc v zemi dochádza k rýchlemu presídleniu aktívnych žien na celú plochu skleníka.

Výsledky trvania kliešťa:

 1. Po usadení sa na vnútornej strane listov začne roztoč roztočov ťažko napádať a mechanicky poškodzovať bunky. Potom sa presunie na vonkajšiu časť listu, na stonky a ovocie. Horná vrstva rastlín trpí najviac.
 2. Web spája listy a stonky. Dýchanie a fotosyntéza sú inhibované.
 3. Vytvára sa nekróza. Najprv sú jednotlivé biele bodky, potom mramorový vzor. Listy sú hnedé a suché
 4. Výnosy sú výrazne znížené.

Samice v 3-4 dňoch položili svoje prvé vajcia. Jedna samica produkuje 80-100 vajec. Je schopná dať do skleníka až 20 generácií. Najaktívnejšie sa reprodukuje pri teplote 28-30 ° C a relatívnej vlhkosti nie viac ako 65%.

Ochrana a prevencia rastlín

Ak klíšťan usadil na uhorky v skleníkoch, musíte vedieť, ako bojovať. Na ničenie fytofágu sa používajú pesticídy a akaricídne činidlá.

Je to dôležité! Po niekoľkých ošetreniach sa vyvinie odolnosť proti škodcom voči liekom.

Chemická ochrana proti kliešťom je tiež nežiaduca, pretože nie je možné získať ekologické výrobky - pesticídy nemajú čas na rozklad.

V súkromnom skleníku môžete používať biologické produkty striekaním:

 • Bitoxibacilín alebo TAB s intervalom 15-17 dní.
 • Fitoverm alebo Agravertin, CE s intervalom 20 dní.

Biologické lieky sú najmenej agresívne.

Najbezpečnejšou a najpôsobivejšou metódou boja je použitie prirodzených nepriateľov kliešťa.

Ochrana životného prostredia

V prírode existuje viac ako 200 druhov hmyzu, ktoré sa živia roztočmi pavúkov.

 1. Efektívne použitie arkarifag - dravý roztoč roztočov. 60-100 zvierat je dostatočné na 1 m². Predátor jesť kliešte vo všetkých fázach svojho vývoja: vajcia, larvy, nymfy, dospelí. Acarifag je najaktívnejší pri teplote od 20 do 30 ° C, vlhkosti nad 70%.
 2. Ambliceius Svirsky je ďalším druhom predátorského roztoča, ktorý sa používa na veľké koncentrácie škodcov. Tento predátor nie je vyberaný z okolitých podmienok - je aktívny pri teplote od 8 do 35 ° C, vlhkosti od 40 do 80%.
 3. Ďalším nepriateľom roztočov je dravý komár čeľade Cecidomyiidae.

Environmentálne opatrenia umožňujú pestovať plodiny bez pesticídov.

prevencia

Pred výsadbou sadeníc musí vykonávať údržbárske práce.

 1. Aby sa zabránilo šíreniu, je potrebné dôkladne zničiť buriny (hlavne kvino, kopytník, pastierska taška), tak vo vnútri skleníka, ako aj mimo neho. Vedená hlboká kultivácia pôdy v skleníku. Horná vrstva zeme je odstránená, je dezinfikovaná alebo vymenená za novú.
 2. Všetky štruktúry skleníka musia byť dezinfikované otvoreným plameňom plynového horáka alebo fúkača.
 3. Zabráňte nadmernému zahusteniu pristátí.
 4. Je žiaduce pestovať v skleníkoch odrody uhoriek, odolné proti roztočom roztoče. Najmenej zraniteľné sú odrody s listami, ktoré majú najväčšiu hrúbku pokožky a nižšiu drobivú časť listovej buničiny - hubovitý parenchým. Dlhé a tesné chĺpky obmedzujú kŕmenie kliešťa. Odrody, ktoré sú schopné akumulovať dusičnany (napríklad hybrid Augustina), sú najskôr jedené kliešťom. Fytofágne hybridy uhoriek, ktorých chemické zloženie dominuje sušina a kyselina askorbová, sa nepáči.

Niektoré rastlinné farmy vykonávajú pred sejbou ošetrenie osiva:

 • zahrievanie počas 24 hodín pri teplote 60 ° C;
 • kalibrácia v roztoku soli;
 • potom sa udržiava 30 minút v 1% roztoku manganistanu draselného s okamžitým premytím a sušením.

Pred klíčením sa semená namočia počas 18 až 24 hodín v roztoku, ktorý zahŕňa:

 • 0,2% kyseliny boritej;
 • 0,5% síranu zinočnatého;
 • 0,1% molybdenan amónny;
 • 0,05% síranu meďnatého.

Ak sa na okraji v skleníku nachádza kliešť, je potrebné okamžite s ním zaobchádzať a zabrániť tomu.