Hospodárstvo

Morky ako podnik: akčný plán

Chov moriek môže byť nielen záľubou, ale prináša aj dobrý príjem. Ak robíte všetko správne a premyslene, potom môže byť ziskovosť 100%. Bez skúseností a vedomostí v tejto oblasti je nepravdepodobné, že bude úspešné. Ale nebojte sa, každý začína niečím a skúsenosť sa nemôže objaviť sama. Hlavná vec je pristupovať k tejto záležitosti s plnou zodpovednosťou a ako sa pripraviť. Tento článok vám povie, kde začať, ako vytvoriť podnikateľský plán, ako sa kŕmiť a ako sa starať o morky, aby vám prinášal príjem.

Určte smer

Chov moriek ako podnikania začína podnikateľským plánom. Ale najprv je potrebné určiť veľkosť príslušnej výroby. Niektorí začnú chovať vtáky z malej domácej farmy. Iní majú okamžite v úmysle vytvoriť veľkú multi-farmu. Prvá a druhá možnosť sú prospešné vlastným spôsobom. Všetko závisí od vašich schopností a času.

Mnohí ľudia premýšľajú o najlepších veciach na svojich stránkach. Najviac rastie pestovanie zeleniny a ovocia, pretože je to jednoduchšie a menej zodpovedné. Tí, ktorí nehľadajú jednoduché spôsoby, sa môžu pýtať, či je prospešné alebo nie je chov domácich moriek ako podnikania.

Tento prípad môže priniesť veľmi dobrý zisk, ak si myslíte, že každý krok. Na začiatok nevytvárajte hneď veľkú farmu, takže ak sa niečo pokazí, nestrácajte sa. Je rozumné začať malé a postupne rozširovať svoju firmu. V tomto prípade je pravdepodobnosť zlyhania omnoho menej.

Je to dôležité! Veľká farma začne ospravedlňovať investíciu veľmi skoro.

ziskovosť

Chov moriek je určite veľmi výnosný. Priemerná ziskovosť tohto podnikania je 50-80%. Dôvody pre výhody sú jasné pre všetkých. Maslo z Turecka je veľmi cenené, je to diétny výrobok, ktorý bude vždy za dobrú cenu. Takéto mäso je vhodné aj pre tých, ktorí dodržiavajú diéty a najmä športy. Vzhľadom na vysoký obsah bielkovín a železa je to užitočné pre deti i dospelých.

Varovanie! Teraz zdravé jedlo je stále viac populárne ako kedykoľvek predtým, takže dopyt po morčacie mäso bude len rásť.

Je tiež dôležité, aby morky boli najväčšími poľnohospodárskymi vtákmi. Jedna morka môže vážiť niekoľko desiatok kilogramov. Dokonca aj chov malého počtu vtákov, môžete získať dobrý zisk. Ak žijete vo vidieckej oblasti, úloha sa zdá byť ešte jednoduchšia. Nemusíte sa obávať miesta na prechádzky a miestnosti na chov vtákov. Ale v mestách sú pozemky menšie a musíte starostlivo premyslieť, kde a ako začať svoje podnikanie.

Kde začať

Najprv musíte premýšľať o organizácii farmy. Potrebujete veľmi zodpovedný prístup k výberu plemien chovu moriek. Musíte tiež dôkladne premýšľať o tom, čo kŕmiť vtáky, kedy a kde chodiť. Bude potrebné zistiť, kde je lepšie nakupovať potraviny pre vtáky a zariadenia na chov.

To je potrebné, aby ste vypočítali, koľko peňazí potrebujete na začiatok. Zahŕňa to aj náklady na vybudovanie miestnosti pre morky, ak to nie je k dispozícii. Ako vidíte, musíte investovať veľa peňazí do tohto podnikania. Preto je veľmi dôležitým krokom príprava podnikateľského plánu. Dobre premyslený plán pomôže vyrovnať výdavky a nedovolí vám prejsť na mínus.

Pred začatím výstavby areálu je potrebné zaregistrovať svoje aktivity na štátnych inštitúciách. Teraz, keď je všetko pripravené, musíte premýšľať o tom, ako chcete zachovať vtáky. Existujú 2 možnosti, z ktorých každá má svoje výhody a nevýhody. Môžete vybaviť jednotlivé klietky pre morky, takže vtáky budú mať dostatok osobného priestoru, ale táto metóda je dosť drahá. A môžete držať všetkých vtákov na podlahe v jednej veľkej miestnosti. Treba poznamenať, že v spoločenskej miestnosti sa morky hodia oveľa menej, pretože bunky môžu byť umiestnené na niekoľkých poschodiach. Prípadne môžete praktizovať obidve spôsoby.

Turecko chov podnikateľského plánu

Vypracovanie podnikateľského plánu je veľmi dôležitým krokom pri začatí podnikania. Pomocou toho môžete vypočítať všetky výdavky a príjmy, ktoré vám pomôžu vidieť skutočnú ziskovosť chovu moriek. Je potrebné urobiť všetky body odpadu. Napríklad:

  • nákup stránok;
  • stavebníctvo;
  • usporiadanie kurčiat;
  • nákup vajec alebo moriek;
  • náklady na krmivo.

Je tiež potrebné zvážiť trh a návratnosť.

Je to dôležité! Nastavenie cien pre vaše produkty vypočítajte, koľko máte náklady. Najlepšiu cenu nastavte tak, aby výdavky nepresahovali výnosy.

Možnosti chovu v Turecku

Začiatočník poľnohospodára sa musí rozhodnúť, či bude kupovať vajcia na násadové kurčatá, alebo okamžite kúpiť púšte. Pre začiatočníkov bude jednoduchšie kúpiť mesačne mláďatá na chov. V tomto veku sú silnejšie a odolnejšie a tiež nevyžadujú komplexnú starostlivosť. Mesačné morčacie kríky môžu byť kŕmené pravidelným krmivom. Táto chovateľská metóda zníži náklady a ušetrí čas. Tí, ktorí sa rozhodnú kúpiť vajíčka na chov moriek, by mali zvážiť, že to bude vyžadovať dodatočné náklady. Musíme tiež kúpiť inkubátor.

Je to dôležité! Majte na pamäti, že kurčatá nebudú pokrývať všetky vajcia, niektoré môžu byť neoplodnené. A vyliahnuté krkovičky nie sú 100% silné a zdravé.

Je oveľa bezpečnejšie kupovať mesačné kurčatá, ktoré už boli vytvorené, a môžete jasne vidieť ich stav. V budúcnosti nebude potrebné premýšľať o vajciach a kurčatách, pretože morky budú chované prirodzene.

Ako si vybrať plemeno moriek

Z vybraného plemena vtákov závisí na tom, ako úspešný bude váš podnik.

Tip! Nie je potrebné okamžite kupovať morky veľkého plemena, je oveľa ťažšie udržiavať a starať sa o takéto vtáky.

Pre začínajúceho farmára by najlepšou možnosťou boli malé plemená. Takéto plemená zahŕňajú morky, ktorých hmotnosť nepresahuje 12 kilogramov a morky týchto plemien vážia približne 5 kilogramov. Takéto morky majú vyššiu mieru prežitia. Pre tých, ktorí nemajú žiadne skúsenosti v tejto oblasti, sú takéto plemená najvhodnejšie.

Pre skúsenejších poľnohospodárov vhodných morských moriek. Chovajú sa na účely získania veľkého množstva mäsa. Hmotnosť takýchto vtákov môže byť približne 30 kilogramov. Na niektorých farmách chovajú plemená krížením. Takéto morky majú vysokú odolnosť voči chorobám a prispôsobivosť klimatickým podmienkam.

Chov Turecka

Najťažšou vecou chovných vtákov je získavanie malých mláďat. Až do 1 mesiaca morky sú považované za veľmi krehké a citlivé. Sú najviac náchylní na rôzne choroby. Nestrelci vyžadujú osobitnú starostlivosť a pozornosť. Ak sa tak nestane, potom vtáky nemusia žiť do druhého mesiaca a to bude znamenať značnú stratu pre podnikanie.

Dobrou správou je, že morky veľmi rýchlo získavajú hmotnosť. V tomto ohľade sú pred všetkými ostatnými poľnohospodárskymi vtákmi. V priebehu dňa môže Turecko získať hmotnosť približne 85 gramov. Takýto rýchly rast umožňuje kŕmiť vtáky v krátkom čase.

Navyše, morky sú považované za príkladné mamičky, ktoré môžu inkubovať nielen púšte, ale aj iné kurčatá. V budúcnosti sa o ne budú starať, akoby boli ich vlastné. Táto výhoda môže byť veľmi užitočná pre tých, ktorí chovajú rôzne poľnohospodárske vtáky.

Varovanie! Turecké vajcia sú dobre vyliahnuté nielen prirodzenými prostriedkami, ale aj v inkubátore. Majú tiež vysoký percentuálny podiel šupinatosti.

Starostlivosť o Turecko

Ak chcete získať váhu, morky potrebujú správnu výživu. Treba mať na pamäti, že malé kurčatá a dospelí by mali byť kŕmené rôznymi spôsobmi. Keď sa moriaky práve vyliahnu, mali by sa podávať vriacou vodou. Môžete pridať nasledujúce zložky:

  • 1 lyžička cukru;
  • 1 čajová lyžička zeleného čaju.

Toto množstvo prísad stačí na liter vriacej vody. Takáto strava je potrebná pre kurčatá do 3 dní po vyliahnutí. Ďalej by ste mali zriediť túto varenú vodu. O týždeň neskôr môžu byť návnady úplne prenesené do obyčajnej vody.

Je to dôležité! Niektorí neskúsení poľnohospodári pridávajú k vode mangan. Môže to poškodiť iba mláďatá.

Nemenej dôležité je aj to, že osvietilo. Prvé tri dni sa v miestnosti nesmie vypnúť svetlo. Ďalej ho môžete vypnúť iba 30 minút denne. Po dvadsiatich dňoch bude stačiť asi 15 hodín denného svetla. Takisto dbajte na to, aby v miestnosti neboli žiadne prievany. Malé kurčatá sú veľmi citlivé na zmeny teploty.

Dospelí vtáci potrebujú špeciálnu výživu. Krmivo musí obsahovať všetky potrebné vitamíny a minerály. Perfektný fit PC-5. Môžete vyzdvihnúť a ďalšie jedlo, pokiaľ majú v ich zložení potrebné minerály minerálov a aminokyselín. K dispozícii sú aj krmivá pre rôzne plemená. Je možné a doma pripraviť vynikajúce jedlo z kukurice, otruby a jačmeňa. Užitočnými prísadami pre morky sú ryby, mrkva a tvaroh. Vitamíny skupiny B môžu nahradiť bežné droždie (suché).

Tip! Morky nejedia škrob. Ak ho chcete odstrániť z obilia, stačí ho variť.

záver

To sú všetky tajomstvá a múdrosť v chovných moriach. Podľa týchto tipov môžete v krátkom čase založiť svoju firmu a začať dosahovať zisk. Okrem toho bude dopyt po takýchto produktoch vždy. Každá firma vyžaduje, aby sa k nej vynaložilo úsilie. Takže tu, na začiatku to môže byť ťažké, je potrebné veľa stráviť na materiáloch, zariadeniach a krmivách pre vtáky. Ale keď vynaložíte investíciu, uvidíte, že zisk z chovných moriek je celkom slušný. Každý rok sa zvýši počet vtákov, a tým aj príjmy z vlastného podnikania. Nebojte sa vyskúšať. Ak začnete s malou farmou, náklady nebudú také veľké a zisk bude menší. Takže každý môže vybrať vhodnú možnosť začať chov moriek.