Kvety

Zasadenie gladiolu v pôde

Jednou z prvých kvetov, ktoré ľudia začali zdobiť svoje záhrady, boli gladioli. Vysádzanie jadierka gladioli v zemi sa môže zdať veľmi jednoduché a nevyžaduje určité vedomosti o procese. Ale to nie je. Hosteska, ktorá aspoň raz vysadila tieto kvety na záhrade, vie, že aby gladioli mohli kvitnúť s veľkými kvetenstvami a mať vysoký a silný kmeň, musíte správne ukladať žiarovky týchto kvetov a presne vedieť, kedy by sa mali vysadiť gladioly na otvorenom teréne. Tento článok bude o tom.

Vysádzanie gladiolov na otvorenom teréne

Ak chcete zistiť, ako vysadiť gladioly na jar, musíte poznať vlastnosti týchto kvetov.

Gladioli boli pestované v starom Ríme, boli obľúbené kvety egyptských faraónov, boli považované za strážcu gladiátorov. Tieto kvety sa tiež nazývajú špízy za to, že vrcholové a dlhé listy vyzerajú ako zbrane.

Ak chcete pestovať špíz by mal byť v dobre osvetlených oblastiach, táto kvetina miluje slnko. Silný vietor alebo ponor je škodlivý pre gladioly, pretože sú to vysoké rastliny s dlhými stonkami, ktoré sa môžu ľahko zlomiť.

Pôda pre meč by mala byť voľná, nie náchylná k akumulácii vlhkosti. Najlepšia pôda pre kvetinu bude piesčitá pôda s prídavkom rašeliny a humusu.

Gladiolus žiarovky

Špíz je rastlina cibuľovitého typu, to znamená, že sa rozmnožuje tvorbou malých výhonkov na hľuzách - "deti". Vzhľadom na skutočnosť, že klíma v Rusku je pomerne náročná, zimy sú mrazivé a chladné a gladiolusové žiarovky sa musia vykopať na jeseň a skladovať až do budúcej sezóny v suterénach.

Zvyčajne vykopávajú hľuzy hrotu v októbri, kedy kvety kvitnú a stonky sa suché a ľahko oddeľujú od hľuzy. Zhromaždené žiarovky potrebujú skontrolovať, identifikovať pacientov alebo prehnúť, ochabnuté vzorky. Je lepšie, aby hľuzy hneď odhodili - nebudú môcť stráviť zimu av budúcej sezóne sa stanú krásnymi kvetmi.

Ostatné žiarovky zostanú bez odstránenia šupky, vložte ich do piesku a spustíte do pivnice alebo suterénu. Tam stalker hľuzy zostávajú až do jari.

Pri výsadbe gladiolu v otvorenom teréne

Veľa kvetinárstva, ktoré sa zaoberajú rastúcimi kvetmi na predaj, pestujú gladioli v skleníkoch a vyhrievaných skleníkoch. V tomto prípade sú žiarovky žiarovky k dispozícii na klíčenie koncom januára alebo začiatkom februára. Po 2,5-3 mesiacoch dostane záhradník prvé kvety a bude ich schopný realizovať zisk.

Ak sa má na jar v nechránenej pôde vysadiť gladioly, je potrebné vyzdvihnúť žiarovky zo suterénov trochu neskôr.

Je to dôležité! Deň vysádzania žiaroviek na kvetinovom lôžku sa považuje za východiskový bod - od tohto dátumu je potrebné odobrať tri mesiace a počas tohto obdobia je potrebné vyňať žemľy šípky na klíčenie.

Existuje niekoľko spôsobov, ako pestovať špíz:

 1. Zvyčajná metóda zahŕňa vysadenie všetkých žiaroviek za jeden deň. Preto je potrebné vziať do úvahy špecifiká podnebia v regióne a keď pravdepodobne zem ohrieva až 10 stupňov, zakorenené hľuzy môžu byť zasadené do otvorov.
 2. Metóda nepretržitého kvetu vám umožní zdobiť záhradu s kvitnúcim hrotom od júna do októbra. Za týmto účelom sa prvá časť cibúľ vykoná na vynútenie začiatku marca, každá nasledujúca šarža hľúz musí byť vyňatá na klíčenie v intervaloch dvoch týždňov. V rovnakej postupnosti sa hľuzy vysádzajú v jamkách, v dôsledku čoho budú gladioly nepretržite kvitnúť, nové rastliny budú vždy nahradené už vyblednutými.
 3. Zváženie klimatickej zóny je tiež veľmi dôležité - meč sa nedá preniesť do otvoreného priestoru, kým sa zem v hĺbke 10 cm nezohrieva až na 10 stupňov Celzia. Cibuľoviny sa obávajú mrazu, gladioly sa nevyvíjajú pri nízkych teplotách a nedostatku slnka, v podmienkach vysokej vlhkosti a dlhších dažďov, hľuzy sú ľahko postihnuté plesňovými infekciami a zomierajú. Z tohto dôvodu by sa malo načasovanie výsadby gladiolových žiaroviek porovnávať s charakteristikami klímy a počasia v konkrétnom regióne. Napríklad na Sibíri je trávnatá tráva zasadená najskôr v prvej polovici mája a v strednom pruhu sa v polovici apríla prenesú do studní gladiolusové žiarovky.

Ako zasadnúť gladiolus na jar

Ak chcete pestovať krásne a zdravé kvety, musíte správne pripraviť žiarovky meča, ktoré sa majú vysádzať na otvorenom teréne. K tomu sa v určený deň hľuzy odstránia zo suterénu a dôkladne sa skontrolujú. Najprv odstránia mäkké a hnilé hľuzy, čistia cibuľu z kôry a plevy a oddelia od neho "deti" (potrebujú sa pestovať samostatne).

Varovanie! Zdravé gladiolové hľuzy by mali byť lesklé, tvrdé, s púčikmi a malými tuberkulózami namiesto koreňov.

Ak sa na gladiolových žiarach nájdu tmavé škvrny, môžu sa vyliečiť. Za týmto účelom odstrihnite postihnutú oblasť ostrým nožom a zakryte ju brilantnou zelenou. Pred pristátím na trvalom mieste by mala byť "rana" oneskorená epidermis.

Pred vysadením v pôde je možné predklíčiť hľuzy - čo urýchli kvitnutie gladiolov, umožní odmietnutie "mŕtvych" žiaroviek, z ktorých nič nerastie.

Klíčenina žiarovky sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

 • najprv musíte dezinfikovať sadivový materiál. Za týmto účelom sa šabla umiestnia pol hodiny do pol percentného roztoku manganistanu draselného alebo do akejkoľvek inej antiseptickej kompozície.
 • Aby gladioly mali väčšie kvety, aby dosiahli väčšiu výšku a aby boli zdravšie, môžu byť žiarovky namočené v roztoku kyseliny boritej počas niekoľkých dní (2 g na liter teplej vody).
 • Plastové alebo drevené debny alebo jednotlivé nádoby naplnené zmesou pôdy: zemina, humus, piesok a rašelina. Popolník, superfosfát a kostná múčka sa môžu pridávať do rovnakej pôdy - to všetko prispieva k rýchlemu rozvoju gladiolov.
 • Odsadenie sa vykonáva v zemi a tam sa naleje nejaký piesok - žiarovky sú umiestnené na túto vrstvu a stlačené trochu.
 • Hľuzy sú nalievané zhora so zmesou pôdy a napojené teplou vodou.
 • Kým sa nezobrazia prvé výhonky, krabice s žiarovkami by mali byť uložené v suteréne alebo na inom chladnom mieste s teplotou 15 až 18 stupňov.
 • Keď sa klíčky objavia, krabice sa objavia: môže to byť skleník, veranda alebo skleník. Tu je krajina pravidelne uvoľňovaná, napojená a napájaná každé dva týždne.
 • Ak to počasie dovoľuje, dospievajúci sa vyvezú do otvoreného priestoru (to má byť vykonané okolo polovice apríla).
Tip! Gladioli a ich žiarovky treba veľmi starostlivo napojiť - tieto kvety nemajú radi vysokú vlhkosť. Preto, ak nie je krajina vysušená, je lepšie počkať s napájaním.

Nie je potrebné vopred pestovať gladioly, môžete sa s nimi jednoduchšie pripraviť. Odstránené zo suterénu a olúpané hľuzy sú položené na teplom mieste s konštantným prístupom k slnečnému žiareniu (ale nie pod priamym lúčom).

Sušené gladiolové žiarovky už niekoľko dní.

Počas tohto obdobia mnohí záhradníci odporúčajú rozprašovanie hľúz zo striekacej fľaše, avšak je lepšie, aby to nebolo. V podmienkach vysokej vlhkosti sa objavia korene z vrchov, ktoré sa pri výsadbe gladiolov na kvetinovom záhonia ľahko rozpadnú - to spomalí rast kvetov a oneskorí sa čas ich rozkvetu.

Ak sa skladovanie a príprava gladiolových žiaroviek vykonali správne, v priebehu niekoľkých dní sa na hľuzách objavia korene o veľkosti približne 3 mm a výhonky s výškou od 1 do 10 cm.

Tie exempláre, ktoré zostali vo svojej pôvodnej podobe (nedali žiadne výhonky ani pahorky), sú vyhodené.

Výsadba pripravených žiaroviek na záhon

Hlavná vec, ktorá by mala byť schopná záhradník - správne prehĺbiť žiarovky meča. Pravidlo je tu: veľkosť otvoru musí byť trojnásobok priemeru banky. Potom gladiolus môže rásť správne a rýchlo kvitnúť.

Je to dôležité! Hľuzy rôznych odrôd šupiek sa líšia svojou veľkosťou a rovnomernou farbou. Priemerná žiarovka by mala byť pochovaná približne 6 cm do pôdy.

Do pripravených studní nalejte suchý piesok a opatrne umiestnite hľuzy tam. Zaspávajú so suchou zemou a nalejú na ňu veľa teplej vody.

Rovnako dôležité je udržiavať dostatočnú vzdialenosť medzi krúžkami. Gladiolus - silné a vysoké rastliny, mali by mať dostatok vody, svetla a živín. Preto nie je možné hamburger tesne umiestniť - vzdialenosť medzi otvormi musí byť aspoň 70 cm.

Takto vysadené kvety budú veľké a silné.

Péče o Gladiolus

Je celkom jednoduché starať sa o gladioly zasadené na záhon, stačí vykonať množstvo manipulácií:

 1. Keď klíčky dosiahnu osem centimetrov, potrebujú zaspať päť centimetrovou vrstvou humusu. Tento postup je potrebný na to, aby sa predišlo nadmernému odparovaniu vlhkosti z pôdy a chránili stonky pred prehriatím.
 2. Raz za dva týždne v intervaloch medzi susednými kríkmi je potrebné uvoľniť pôdu. Robte to opatrne, dávajte pozor, aby ste nepoškodili žiarovky a korene.
 3. Napájanie gladioli je potrebné pre špeciálnu technológiu. Neďaleko od stonky sa vytvárajú drážky, kde sa naleje voda. Ak napúšťate kvety pod koreň, môžete poškodiť krehké listy a stonky.
 4. Vysoký špíz sa môže preraziť od vetra alebo pod váhou vlastných kvetov, preto keď sa objavia prvé púčiky, gladioly sú viazané na podpery.
Tip! Ak chcete skryť podložky, môžete ich okolo nich vysádzať.

Rastúci gladiolus je pomerne jednoduchý, najťažšou vecou v tomto procese je rozhodnúť, kedy na jar otvoriť gladiolus v otvorenom teréne. Ale tieto krásne kvety "poďakujú" majiteľovi za jeho prácu a budú určite dôstojnou výzdobou akejkoľvek záhrady.