Záhradníctvo

Paradajky odolné voči cladosporióze

Pestovanie rajčiakov znamená nielen kompetentnú starostlivosť a radosť zo zberu. Letní obyvatelia musia študovať choroby, ktoré sú súčasťou rajčiakov a ako ich odstrániť. Kladosporioz sa týka rýchlo sa šíriacich chorôb, najmä v období vysokej vlhkosti. Druhý názov choroby, ktorý je známy pre obyvateľov leta - hnedé miesto. Ovplyvňuje hrebene rajčiaka v skleníkoch a na otvorenom priestranstve. Preto boj proti plesňovým chorobám prináša problémy všetkým záhradníkom.

Všimnúť si príznaky cladosporie je veľmi jednoduché. Na vnútornej strane listu sa objavujú svetlé škvrny, ktoré sa postupne zhnednú a lístie začínajú vyschnúť.

Počkajte, kým ovocie na takých kríkoch nemusí fungovať, ale jednoducho nezreagujú. Na mieste, kde je kmeň pripevnený, sa nájde škvrna. V porovnaní s neskorou plesňou je táto plesňová choroba pre paradajky menej nebezpečná, ale vedie k strate listov na kríkoch. V rastlinách je fotosyntéza narušená a výťažok je výrazne znížený. Napriek tomu sa nepozoruje hnilobenie plodu, ako u Phytophthora. Jedlo rajčiny je možné, ale sú oveľa menšie ako ich zdravé náprotivky. Koniec koncov, výživa ovocia je zabezpečená hmotnosťou listov, ktorá trpí cladosporiou.

Čo pomôže udržať výsadbu paradajok z kladosporioza

Cladosporióza sa zriedkavo vyskytuje v regiónoch so suchým a teplým podnebím. Preto, aby sa znížilo riziko chorôb rastlín, je potrebné:

  1. Znížte vlhkosť vzduchu (najmä v skleníkoch) a dajte rajčatám dostatočnú teplotu na vývoj. Vykonajte to pravidelne. V otvorenom priestore sa snažia nerušiť vzory výsadby paradajok, takže zahustenie nevedie k nadmernej vlhkosti. Ak je vlhkosť nižšia ako 70%, potom sa nemôžete obávať výskytu strašnej choroby.
  2. Znížte zavlažovanie počas obdobia mierneho sucha. Rajčiaky, ťažko choré s kladosporiózou, sa najlepšie odstránia. Na ostatných - roztrhnutie listov postihnutých hnedou škvrnou a spracovanie.
  3. Závitové pristátie. V prípade, že rajčiaky nie sú zahustené, potom znížte dolné listy do výšky 30 cm od pôdy. To je tiež nevyhnutné, ak je v pôde prebytok organickej hmoty. Potom je hmotnosť listov veľmi silná, čo je dôvod pre zlé vetranie rajčiakov a rýchle rozšírenie cladosporie.
  4. Ak chcete vybrať odrody rajčiaka, odolné voči claasosporia. To je najdôležitejší faktor pre obyvateľov letného obdobia. Moderní chovatelia odvodzujú odrody paradajok s určitými vlastnosťami. Odolnosť voči chorobám - najpopulárnejší parameter. Na obale sa namiesto "stabilného" môže označiť "paradajka tolerantná" k COP.
  5. Nezávisle pestovať sadenice paradajok. Vírusy a huby už možno nájsť na mladých sadeniciach paradajok. Preto rastiete svoj vlastný výber a dodržiavate všetky požiadavky starostlivosti, budete sa chrániť pred cladosporiou.
Je to dôležité! Je veľmi užitočné prečítať si recenzie záhradníkov na fórach. Môžete zistiť, ako sa v praxi správajú elitné odrody paradajok, ktoré sú odolné voči cladosporii.

Tomato odrôd tolerantné k cladosporia

Hybridné paradajky sú medzi obyvateľmi letnej sezóny veľmi žiadané. Fanúšikovia nie vždy zhromažďujú vlastné semená, takže sú spokojní so súborom charakteristík hybridných odrôd.

Niekoľko odrôd na pestovanie skleníka. Dobre sa hodí pre regióny s chladným podnebím, ktoré vyžadujú útočisko rajčiakov.

charizma

Vynikajúci neskorý zrelý hybrid s dlhou trvanlivosťou.

Varovanie! Paradajka má citrónovo sfarbené ovocie a zostáva až do začiatku jari!

Okrem originálnej farby má aj melónovú vôňu. Plody naozaj majú krehkú textúru, ktorá láka mnoho milovníkov nezvyčajných paradajok. Vlastnosti hybridu sú:

  • tolerancia odtieňov;
  • neobvyklá farba;
  • hustota a jednotné sfarbenie ovocia.

Paradajky sú vysoké, priemer lístia. Plody sa odstránia, keď olivová farba začne mať mierne žltý odtieň. Plody uchovávajte v tme a pri teplote nepresahujúcej 17 ° C. Takéto podmienky zabezpečia bezpečnosť paradajok do konca februára.

záver

Medzi obľúbené odrody paradajok odolných voči cladosporii je potrebné poznamenať, že "Winter Cherry", "Evpator" a "Funtik". Dobrá spätná väzba od obyvateľov leta dostala "Swallow", "Paradise pleasure", "Giant", "Business Lady". Všetky z nich vykazujú dobrú odolnosť voči cladosporii a výťažku. Preto pre záhradkárov existuje slušný výber odrôd, ktoré dokážu vydržať choroby na pestovanie na mieste.