Záhradníctvo

Pôda pre sadenice paradajok a papriky

Pestovanie vlastných sadeníc je zároveň zaujímavým a veľmi užitočným povolaním pre všetkých záhradníkov, ktorí chcú byť schopní vybrať určité odrody na pestovanie a je zaručené, že v budúcnosti získajú dobrú úrodu. V mnohých kultúrach v našom drsnom prostredí sa vyžaduje povinné obdobie pestovania sadeníc. A najdôležitejšou zložkou, na ktorej závisí dobrý rast, rozvoj a pohoda sadeníc, je základ. Dve hlavné a najobľúbenejšie plodiny, ktorých pestovanie si vyžaduje obdobie semenáčikov - paradajky a papriky - nie sú výnimkou. Pôda pre sadenice paradajok a papriky je najdôležitejšou zložkou úspechu pre získanie skutočne dobrej úrody. Čo to má byť a kam sa dostať? Tieto otázky budú podrobne popísané v tomto článku.

Základné požiadavky na pôdu pre sadenice

Mnohí nováčikovia do rastlinného priemyslu najskôr vo všeobecnosti nevidia rozdiel v tom, čo využívať pôdu, pretože na prvý pohľad sa zdá, že je to všetko rovnaké. Ale nie všetko je tak jednoduché. Pôda má mnoho vlastností, z ktorých každý je dôležitý vlastným spôsobom a nakoniec ovplyvňuje vzhľad i výnos.

Pôdna štruktúra

Definuje to, čo sa nazýva drobivosť pôdy. Môže byť:

 • Jednoduchá piesková, piesčitá pôda;
 • Stredne ľahká hlina;
 • Ťažká hlina

Pre sadenice paradajok a papriky je najlepšie vyhovovať ľahké alebo stredné zloženie. Reguluje sa predovšetkým obsahom piesku alebo iných inertných plnív, napríklad perlitu.

Typ pôdy

Najbežnejší typ pôdy, ktorý sa nachádza na trhu, je rašelina. To znamená, že rašelina tvorí 70 až 95% jej zložiek. To samé o sebe nie je zlé. Koniec koncov rašelina má poréznu štruktúru a prechádza vlhkosťou i vzduchom. Ale rašelina je tiež niekoľko rôznych typov:

 • V dôsledku pôsobenia zrážok z rastlinných zvyškov (machu) sa tvorí rašelina s vysokým obsahom chlóru, vyznačuje sa nízkym stupňom rozkladu organickej hmoty (niekoľko minerálov) a vysoko kyslá reakcia. Má červenú farbu a štruktúru s vysokým obsahom vlákniny.
 • Rašelinná rašelina sa vytvára pod pôsobením pôdnej vlhkosti z nížinných vrstiev pôdy v takmer úplnej absencii kyslíka. Je charakterizovaný vysokým stupňom rozkladu organických látok (veľa minerálov), bližšie k neutrálnej kyslosti. Má tmavohnedú a dokonca čiernu farbu a drobnú štruktúru.
 • Transitívna rašelina - na charakteristikách má medzipolohy.

Pre sadenice rajčiakov a papriky môžete použiť všetky druhy rašeliny, je dôležité, aby ich podiel na celkovej zmesi neprekročil 70%. V závislosti od typu použitého rašeliny sa pridávajú pomocné prvky. Napríklad pre top rašeliny, na zníženie kyslosti, je potrebné vápno.

Tip! Čierna pôda môže byť tiež použitá ako pôda pre sadenice paradajok a papriky.

Je to najplodnejší typ pôdy, obsahuje všetko, čo rastliny potrebujú na plný rast. Pre počiatočnú siatie semien však čierna pôda nebude najlepšou voľbou, pretože:

 • semená v počiatočnom štádiu vývoja nepotrebujú veľa živín;
 • čierna pôda je často plná burinových semien, ktoré tiež rastú s radosťou;
 • je to príliš hustý a ťažký substrát na klíčenie semien rajčiakov a papriky.
Varovanie! Dospelo sa k záveru, že je lepšie používať čiernu pôdu nie v čistej forme, ale v zmesiach a s výhodou nie na siatie, ale na následnú transplantáciu už pestovaných rastlín do samostatných nádob.

Existujú aj tzv. Semenácke substráty - znamenajú použitie všetkého, čo môže nahradiť pôdu pre pestovanie sadeníc: piesok, piliny, perlit, kokosové vlákno, šupky z obilia a slnečnice. Keď sa k nim pridajú niektoré minerálne látky, robí sa úplne dobre s úlohou pestovania sadeníc paradajok a papriky, najmä v prvej fáze výsevu a klíčenia semien.

Kyslosť pôdy

Táto najdôležitejšia charakteristika sadeníc paradajok a papriky by mala byť v rozmedzí od 6,5 do 7,5, to znamená, že je blízko neutrálne alebo dokonca mierne zásadité. Ak sa táto norma nedodrží, semená alebo vo všeobecnosti nebudú schopné klíčiť, alebo korene už nebudú schopné používať ani živiny dostupné v pôde a sadenice paradajok a papriky postupne vytečú. Na kontrolu kyslosti hotovej pôdnej zmesi existujú dva spôsoby:

 1. Na určenie kyslosti pôdy alebo dokonca bežného testu lakmusu použite pripravený, predávaný v každom teste na špecializovanom obchode.
 2. Používajte bežný ocot 9%. Na plochý tmavý povrch položte čajovú lyžičku zeminy a nalejte ocot. V prípade alkalickej reakcie na pôdu sa pozoruje rýchle penenie, s neutrálnou reakciou bude mierne a v prípade kyslej pôdy sa pena vôbec nezobrazí.

Výživa pôdy

Táto vlastnosť znamená nielen adekvátny obsah živín, ale aj ich rovnováhu. Hlavné tzv. Makroelementy, dusík, fosfor a draslík by mali byť v pôde pre sadenice paradajok a papriky v približne rovnakom pomere. Avšak okrem nich je potrebná prítomnosť čo najväčšieho množstva mezo- a mikroprvkov.

Varovanie! Ak na štítku hotovej pôdy čítate obsah troch hlavných makronutrientov v množstve najmenej 300-400 mg / l, potom sa v tejto pôde nemôžu zasievať semená paradajok a papriky.

Môže sa však použiť ako jedna zo zložiek nezávisle pripravenej zmesi na sadenice paradajok a papriky. Čím vyšší je obsah týchto prvkov, tým viac sa táto pôda musí "zriediť" neutrálnymi zložkami, napríklad kokosovými vláknami alebo pieskom alebo perlitom.

"Živá" pôda

V predchádzajúcich rokoch sa táto charakteristika nevenovala veľká pozornosť, ale márne, pretože prítomnosť živých mikroorganizmov v pôde umožňuje, aby sadenice paradajok a papriky vytvárali stabilnejšiu imunitu, tj odolnosť voči rôznym chorobám a škodcom, zvonka aj niekedy obsiahnutým v samotných rastlinách. Veľmi často mnohé metódy dezinfekcie pôdnej zmesi pred zasiatím zničia užitočnú mikroflóru v nej. Preto je po dezinfekcii (kalcinácia alebo parenie) veľmi dôležité preniknúť pôdu s jednou z najpopulárnejších biopreparácií dnes: Baikal EM1, "Shining", alebo Trikhodermin.

Čo by nemalo byť v zemi pre sadenice

Existujú látky a zložky, ktorých prítomnosť je extrémne nežiaduca v zložení sadeníc pre paradajky a papriky:

 • Pôda by nemala obsahovať spóry húb, vajíčka a larvy hmyzu, patogény, semená buriny;
 • Pôda by nemala obsahovať toxické látky - soli ťažkých kovov, rádionuklidy, ropné produkty atď. Nemôžete pôdu previesť na zmes pôdy z mestských trávnikov, v blízkosti diaľnic, zo skládok, z letísk atď.
 • Pôda by nemala obsahovať aktívne rozkladajúce sa biokomponenty, pretože tvorba tepla a dodatočného dusíka môže nepriaznivo ovplyvniť vývoj sadeníc paradajok a papriky;
 • Odporúča sa nepoužívať hliny - jej vlastnosti sú úplne nevhodné na pestovanie sadeníc paradajok a papriky.

Nákup hotových pôdy pre sadenice

Mnohí záhradníci a záhradníci žijúci v mestách majú len malú alebo žiadnu príležitosť vytvoriť vlastnú zmes pôdy pre sadenice na paradajky a korenie, čo je lepšie, pretože v každej etape môžete ovládať všetky komponenty a ich charakteristiky. Ale napokon, v obchodoch a na trhoch existuje úžasná rozmanitosť hotových pôd pre sadenice, najmä pre paradajky a papriky. Ako pochopiť toto more návrhov a vybrať najvhodnejšiu možnosť?

 • Najskôr venujte pozornosť špecializovanej pôde pre sadenice. Existujú aj univerzálne pôdy, ale je zmysluplné ich kúpiť, ak chcete "zriediť" špecializované príliš koncentrované pôdy s ich pomocou na získanie väčšieho množstva pôdy na výsadbu už pestovaných sadeníc. Je celkom dobrá možnosť nákupu špeciálnej pôdy pre papriky a paradajky, ale spravidla pre výsev semien sa musia riediť akýmkoľvek práškom do pečiva (kokosové vlákno, perlit, piesok);
 • Bez ohľadu na to, čo si zvolíte, starostlivo skúmajte jeho zloženie, aby ste zistili, či neskôr potrebujete niečo doplniť. V žiadnom prípade nekupujte pozemný mix bez štítkov s úplnými informáciami o výrobcovi a produkte;
 • Skúmať zloženie živín, kyslosť pôdy a konať v súlade s odporúčaniami uvedenými v predchádzajúcej kapitole;
 • Rovnako ako pri akomkoľvek výrobku, dávajte pozor na dátum výroby a skladovateľnosť pôdy;
 • Ak sa napriek tomu stretnete s výberom pôdy, ktorú si vyberiete, použite experiment podľa niekoľkých malých najobľúbenejších balíkov podľa vyššie uvedených parametrov. Doma si ich môžete starostlivejšie preštudovať a skontrolovať kyslosť. Dobrá pôda pre sadenice paradajok a papriky by nemala byť hustá, viskózna alebo lepkavá. Musí mať vláknitú štruktúru a obsahovať prášok do pečiva (perlit - malé biele škrabky). Nesmie mať hnilobný alebo zápach alebo plesne.

Môžete sa tiež sústrediť na najznámejších výrobcov, ktorí sú už dlho prítomní na trhu. Napríklad podľa údajov niekoľkých nezávislých odborných organizácií, ktoré uskutočnili výskum pôdy pre ich dodržiavanie deklarovaných parametrov, len niekoľko ruských výrobcov spĺňa všetky normy pri výrobe svojich výrobkov.

Vedúcim z nich je ZAO "Fart" Petrohrad, výrobca známej pôdy "Živá Zem". Hoci v priebehu rokov tento dôvod priniesol mimoriadne pozitívnu spätnú väzbu od spotrebiteľov, v posledných dvoch rokoch, dokonca aj k nim a presnejšie k "univerzálnej" pôde tohto výrobcu, vznikli viaceré sťažnosti.

recenzia

Nižšie sú uvedené niektoré recenzie:

Ekaterina, 42, Moskva Už niekoľko rokov v rade kupujem pôdu "Živú Zem" ako pre sadenice paradajok a papriky, tak pre transplantáciu vnútorných rastlín. Vždy bola taká spokojná s výsledkom, že sa dokonca rozhodla, že je to tá najlepšia krajina pre semenáčiky, pretože tak ľahké a výživné, ako aj veľa užitočných vecí. V tom istom roku som bol trochu prekvapený, keď som otvoril tašku a našiel do nej veľa rastlinných odpadkov - všetky druhy vetvičiek, kameňov a dokonca aj neporušenej trávy. Nepáčilo sa mi to, ale rozhodol som sa, že takisto budu sadenice na paradajky. Ako nepríjemné bolo pre mňa vidieť kolóniu húb pestovaných so semenáčmi. Nechcem radiť nikomu kúpiť túto pôdu Evgeny, 45 rokov, Jekaterinburg Živá pôda je najlepšia na predaj, všetko rastie v nej. Moja žena použila túto krajinu na sadenice papriky, a preto sme tento rok jedli papriky viac ako kedykoľvek predtým. Drahý, samozrejme, je to mínus, ale musíte platiť za kvalitu. Vo všeobecnosti odporúčam všetkým.

Domáce pozemné recepty

Ak máte schopnosť a túžbu, potom nič lepšie, ako pripraviť pôdu pre sadenice paradajok a papriky s vlastnými rukami, si nedokážete predstaviť. Samozrejme, musíte sa o to postarať vopred, od pádu vykopať niekoľko vreciek záhradnej pôdy. Prineste domov kbelík s pieskom. A pripravte alebo kúpte vrece s humusom (dobre rozložený hnoj alebo kompost).

Navyše je potrebné zakúpiť obal z perlitu, vermikulitu, kokosových vlákien a rašeliny. Jemne premiešajte všetky zložky, dezinfikujte zmes a potom ju ošetrujte s jednou z vyššie uvedených biologických prípravkov. Bude dobré, ak sa sadenica zmení na chvíľu (aspoň týždeň) a zrelý. Preto je lepšie variť na jeseň.

Takže, najlepšie recepty na pôdu, v ktorej je dobré zasiať semená rajčiakov a papriky:

 1. 1 časť kokosového vlákna, 1 časť rašeliny, 1/2 časti humusu, ½ dielu pozemku z zeleninovej záhrady, ½ časti vermikulitu, malé množstvo vápna, ak sa použila vysoká rašelina.
 2. 1 časť jemného riečneho piesku, 1 časť pilín alebo šupky trávy, ½ časti humusu.
 3. 1 časť rašeliny, 1 diel vermikulitu, 1 diel perlitu

Pre transplantáciu už pestovaných sadeníc paradajok a papriky sú preferované nasledujúce recepty:

 1. 1 časť humusu, 1 časť záhradnej pôdy, 1 diel perlitu
 2. 2 časti rašeliny, 1 časť humusu, ½ časti záhradnej pôdy, ½ časti vermikulitu.

Teraz, keď ste sa oboznámili so všetkými možnými vlastnosťami zložiek a zmesí pôdy, výber správnej pôdy pre vaše sadenice by nemal spôsobovať ťažkosti.