Záhradníctvo

Neskoré dozrievanie odrôd zemiakov: popis + fotka

Neskoré dozrievanie zemiakových odrôd nie je veľmi časté v ruských zeleninových záhradách. Je to všetko o vlastnostiach zemiakov s dlhou vegetačnou sezónou. Zrenie koreňových plodín trvá od 95 do 140 dní po objavení sa prvých výhonkov, takže počas teplého počasia nezostáva vo všetkých regiónoch krajiny. Preto sa väčšina neskorých odrôd zemiakov pestuje v južných oblastiach, kde letná sezóna trvá máj a september.

Čo je zvláštne neskoré zemiaky a aké druhy tejto zeleniny je lepšie uprednostňovať Vašu záhradu - tento článok.

Neskoré charakteristiky zemiakov

Neskoré odrody zemiakov sú rozdelené do dvoch kategórií:

  • stredné oneskorenie;
  • To je neskoro.

Stredne neskoré zemiakové odrody dozrievajú po 95-110 dňoch po tom, ako sa na lôžkach objavili prvé výhonky. Súčasne, neskoré zemiaky majú vegetačné obdobie 110-140 dní.

Charakteristiky stredne neskorých zemiakov a len neskorých zemiakov sú rovnaké:

  1. Tieto koreňové plodiny obsahujú najväčšie množstvo živín a uhľohydrátov - zemiakové jedlá sú výživné a veľmi chutné.
  2. Percento škrobu v hľuzách sa pohybuje od 12 do 20%, čo je priemer, to znamená, že hľuzy sú varené mäkké, ale zároveň si môžu zachovať svoj tvar v polievkach a iných jedlách.
  3. Zemiaky neskorých odrôd majú najlepšiu kvalitu uchovávania - tieto korene môžu trvať až do budúceho leta bez straty prezentácie a chuti. Preto sú neskoré odrody najčastejšie pestované na dlhodobé skladovanie.
  4. Vzhľadom na dlhú vegetačnú sezónu sa zemiaky nachádzajú v špičkách všetkých chorôb, od neskorých plesní po šupky, a preto si vyberajú odrody pre vaše stránky, musíte uprednostňovať dobre chránené hybridy a odrody a tiež vykonávať pravidelné spracovanie kríkov so špeciálnymi prípravkami.
  5. Hľuzy neskorých odrôd by mali byť vykopané iba v suchom počasí, na zemiakoch by nemali byť pôda, inak nebudú vhodné na dlhodobé skladovanie.

Tip! Pri výbere odrody zemiakov pre vašu záhradu musíte starostlivo prečítať pokyny výrobcu osiva. Existujú informácie nielen o dátumoch pestovania a metóde pestovania, ale aj o chorobách, ktoré môžu byť nebezpečné pre konkrétnu škálu zemiakov.

"Asterix"

Tento zemiak patrí k odrodám holandského výberu, ale je dobre zaradený do regiónov Ďalekého východu a stredného Volga v Rusku.

Kroviny rastú na 80 cm, vzpriamené, nie rozľahlé. Zemiaky kvitnú červeno-purpurovými púčikmi. Rastúca doba odrody je 110-120 dní po klíčení.

Tvar koreňových plodín je oválny, hľuzy sú maľované červenou farbou. Chuťové vlastnosti zemiakov sú vynikajúce. Táto odroda sa často používa na prípravu hranoliek alebo priemyselných zemiakových lupienkov.

Odroda je celkom plodná - môžete zbierať až 300 centov zeleniny na hektár pôdy. Približne 2 kg zemiakov dozrievajú v každom kuse.

Rastliny sú vytvrdené z väčšiny chorôb, ako je fusárium, zlatý nematód, rakovina a chrastavitosť. Rovnako sa nebojte zo zemiakov, vírusových ochorení, má imunitu proti neskorej hnilobe.