Záhradníctvo

Sadenice korenia nerastú: čo robiť

Každý záhradník skôr alebo neskôr čelí rôznym problémom pri pestovaní sadeníc korenia. Je škoda stratiť plodinu, v ktorej sú investované silu, dušu a čas. Obec má dobré slovo: letné dni. To isté sa dá povedať o jarnom a sadeníc. Mierne oneskorenie v raste znižuje občasný zber. Po zistení dôvodu, prečo sa sadenice korenia nerastú, môžete sa pokúsiť problém odstrániť.

Nevhodná pôda pre korenie

Najčastejšou chybou milovníkov záhradníkov je použitie obyčajnej záhradnej pôdy pre sadenice korenia. Takáto pôda vôbec nezodpovedá, pretože nemá potrebné charakteristiky a zloženie.

Aký druh pôdy je vhodný pre sadenice korenia:

 • Ľahká, priepustná, vzduchom nasýtená pôda. Na tieto účely sa k jeho zloženiu pridáva piesok, vermikulit alebo piliny (najlepšie z dreva z tvrdého dreva);
 • Pôda by mala mať neutrálne pH. Alkalická alebo veľmi kyslej pôdy nie je vhodná pre sadenice korenia. V prvom prípade je dobrý rast brzdený ťažkosťami pri asimilácii živín. V prípade kyslej pôdy sa aktivujú patogény;
 • Pôda musí byť "nažive", to znamená, že obsahuje užitočnú mikroflóru. Niektorí záhradníci hrešia v pôde v pare alebo pečenia v rúre a zabíjajú všetok život v nej. Ak je to kvôli nebezpečenstvu infekcie stále potrebné, potom po tepelnom ošetrení môže byť pôda pre sadivo korenia "oživená" so špeciálnymi prípravkami s užitočnou flórou. Napríklad "Baikal";
 • Zloženie pôdy by malo spĺňať všetky potreby sadeníc papriky, musí obsahovať obsah mikro a makro prvkov požadovaného podielu. Obsah dusíka zvyšuje humus alebo kompost a stopové prvky sa dajú vyrobiť zvlášť. Nahradením zakúpených minerálnych hnojív môže byť popol;
 • Nepoužívajte pôdu s nerušenými hnilobnými rastlinnými odpadmi, čerstvým hnojom alebo plesňou;
 • Nepoužívajte pôdu s výrazným prídavkom hliny.

Pôda pre sadenice korenia musí byť vopred pripravená, ale ak je práca už vykonaná, je lepšie zmeniť pôdu počas prekládky rastliny.

Je to dôležité! Ak sa výber zmesi na zmes pôdy pre sadenice korenia z obchodu, potom by ste mali starostlivo preskúmať komponenty. Veľmi často to zahŕňa len rašelinu, na takých pôdach sadenice rastú zle.

Nedostatok prípravy osiva na výsadbu

Nepripravené semená korenia majú nízku klíčivosť, pomalý vývoj. Existuje veľa tréningových techník. Najjednoduchší a najpopulárnejší spôsob prípravy semien papriky je namočiť v roztoku manganistanu draselného (manganistan draselný).

Riešenie nasýtenej ružovej farby, doba namáčania - 20-30 minút. Táto udalosť dezinfikuje osivo. Po spracovaní sa semená papriky umyli čistou vodou.

Ďalším stupňom prípravy bude namáčanie semien korenia v rastovom stimulátore. Môžete si zakúpiť zakúpený výrobok alebo ho pripraviť sami: 1 lyžica sušenej žihľavy musí byť nalievať s pohárom vriacej vody a nechať vychladnúť. Uchovávajte semienka korenia v takej infúzii pred opuchom niekoľko hodín.

Klíčení nie je nutné, každý má vlastnú voľbu. Buď rastú opuchnuté semená alebo čakajte, kým sa klíčky objavia.

Nesprávny čas pristátia

Predčasné vysádzanie semien papriky v semenákoch vedie k rozťahovaniu rastlín, zlému rastu, kvitnutiu a výskytu plodov pred transplantáciou na trvalé miesto. Aby ste sa vyhli takým chybám, mali by ste starostlivo zvážiť odporúčania pre odrodu. Optimálny čas od výsevu po výsadbu do zeme je 2-2,5 mesiaca, v závislosti od odrody.

Je dôležité dodržiavať dátum výsevu pre mesiac kalendára. Lunárna atrakcia ovplyvňuje celú vodu planéty (odliv a tok závisí od mesiaca) - to je vedecky overená skutočnosť. Takže pôsobí na všetky živé organizmy. V závislosti od cyklu mesiaca procesy v tele rastliny spomaľujú alebo zrýchľujú. Preto by ste nemali umiestňovať tento kalendár výsadby do oblasti ľudovej tradície a je lepšie zasievať semená korenia počas rastúceho mesiaca.

Chyby teploty

Pepper sadenice milujú teplý vzduch, pôdu a vodu. Návrh vedie k hnilobným a plesňovým ochoreniam, retardácii rastu. Príliš horúca atmosféra s nedostatkom svetla spôsobuje, že sadenice sú slabé a predĺžené.

Studená pôda môže spôsobiť koreň hniloby, zlej výživy a pomalší rast sadeníc korenia. Teplo v dome vedie k bludu, že pôda je v horúcej lúke pri normálnej teplote. Pôda z kontajnera na okennom paneli má často oveľa nižšiu teplotu, ako sa odporúča.

Existuje ďalšia extrémna - umiestňovanie škatúľ so semenami zasialých na vykurovacie radiátory. Táto technika môže zničiť všetky semená korenia.

Zavlažovanie by sa malo vykonávať s vodou s teplotou 30 stupňov. Studená voda funguje ako studená pôda.

Potreba výberu

Nevyžaduje sa potreba klíciť semenáčmi korenia. Po vyberaní rastlina obnoví svoju silu dlhú dobu a nerastie. Tento postup je oprávnený iba za predpokladu dlhej teplé sezóny. V stredných zemepisných šírkach môže strata času v priebehu štrnásť dní ohroziť nezrelé zber. Nemali by ste sa snažiť oživiť slabé sadenice korenia s pick, poškodenie koreňov môže úplne zničiť.

Nedostatok svetla

Slabý rast a slabé rastliny môžu byť dôsledkom slabého osvetlenia. Táto príčina sa dá ľahko korigovať pomocou podsvietenia. Ten, kto visel nad semenáčmi lampy papriky na experiment, sa s ním nikdy nerozdelí. Rastliny, ktoré sa tiahnu v smere okna, sa stávajú podlhovasté a slabé. Tie exempláre, ktoré nemohli dostať ani túto časť sveta, prestali vôbec rásť.

Osvetlenie so špeciálnou žiarovkou alebo fluorescenčnou lampou s vhodnými vlastnosťami zmení sadenice papriky na rozpoznanie. Žiarivka by mala byť dlhá po okenných parapetoch. Výška jeho inštalácie je neustále regulovaná tak, aby až na vrcholy závodu bola 20-25 cm. Sieťové fólie zo strany miestnosti môžu byť dodatočne osvetlené. Bude to odrážať svetlo zo svietidla a okna smerom k rastlinám, ktoré by neumožňovalo rozptýliť sa.

Nesprávne obliekanie

S malým množstvom pôdy sa zásoby nerastných surovín rýchlo vyčerpávajú, aj keď je pôda dobre pripravená. Rastlina s nedostatkom dusíka rastie zle, listy sú bledé, stopka je tenká. Nedostatok fosforu môže viesť k chudobnému rastu a k hlúposťu sadeníc korenia. Draslík je potrebný pre vysokokvalitnú a chutnú zber, takže s jeho nedostatok málo kvetov sú tvorené. Preto sa odporúča vyrábať sadenice na hnojenie dusíkom a minerálmi. Pre semenáčky papriky sa pred vylodením na trvalé miesto vyžadujú ďalšie obväzy.

Nedostatok ďalších menej dôležitých mikroelementov, ako je železo, bór, meď a iné, sa môže prejaviť ako charakteristické choroby, pri ktorých sa sadenice papriky nerozvinujú dobre. Opisom stavu rastliny môžete ľahko určiť, čo chýba.

Nesprávne zavlažovanie

Zalievanie korenie sadby nie je tak jednoduché, ako to znie. Zaplavovaná rastlina rastie zle, rovnako ako vysušená. Existujú odporúčania pre správne zavlažovanie:

 • Kvalita vody Mala by byť mäkká, čistá, ale nie varená. Najlepšou cestou je rozmrazenie a dažďová voda;
 • Množstvo vody by malo byť také, aby sa pôda navlhčila do hĺbky koreňov. Pôda v nádrži by mala byť vždy hydratovaná. Zvyčajne stačí naplniť sadenice papriky za deň alebo dva;
 • Teplota vody bola uvedená vyššie, + 30 stupňov;
 • Zavlažovanie je potrebné ráno;
 • Nechladzujte listy a stonky rastliny.

Choroby a škodcovia

Slabý rast a vývoj rastlín môže byť príčinou koreňových sadeníc. Choroby tejto kultúry môžu byť bakteriálne, hubové a vírusové. Priaznivé podmienky pre ich rozvoj: nadmerné zavlažovanie a studená pôda.

Najprv je potrebné oddeliť choré rastliny od zdravých rastlín, odstrániť postihnuté listy a vytvoriť normálne podmienky pre rastliny. Existujú lieky, ktoré úspešne bojujú proti chorobám rôzneho pôvodu, ak sa ochorenie ešte nerozšírilo.

Ak sa korenie zhorší, je lepšie sa ho úplne zbaviť, aby sa zabránilo napadnutiu ostatných sadeníc. Zem od neho vyháňať, dezinfikovať nádrž.

Je tiež potrebné skontrolovať prítomnosť škodcov na sadenice papriky. Tieto nevyspytateľné chyby a výhonky vysávajú všetku šťavu z rastliny, takže sa zhoršuje. Opatrne skontrolujte listy na znaky prítomnosti samotných škodcov a ich obživy. Ak je nepriateľ zistený, je potrebné ošetriť rastlinu insekticídmi. Jedná sa o jedovaté látky, preto je potrebné prijať všetky bezpečnostné opatrenia.

Ľudové metódy pomáhania slabých sadenice korenia

Ľudia majú svoje vlastné časovo testované spôsoby, ako priviesť oslabené sadenice papričiek späť k životu.

Zavlažovací infúzny prístroj

Namiesto obyčajnej vody trvať na 5 šálkach spacieho čaju v 3 litroch vody. Potom zalievaný, ako zvyčajne.

Kvasnicový obväz

Kvasinky obsahujú mnoho užitočných látok, okrem toho, že kŕmia pôdnymi mikroorganizmami. Po takom hnojive, po 3 dňoch, je výsledok viditeľný: rastliny, ktoré rastú zle, sa stávajú silnými a vysokými.

Príprava je veľmi jednoduchá: riediť v trojlitrovej nádobke 1 polievková lyžica. lyžica suchého droždia a 2-3 lyžice. l. cukorný piesok. Trvať na teplom mieste, kým sa začne túlať. Zriediť vodou, pomer 1:10.

Je to dôležité! Kvasinkové hnojivo pre sadenice korenia obsahuje dusík, takže ak sa aplikuje z iných doplnkov dusíka, musí sa zlikvidovať.

popol

Popol normalizuje pH pôdy, zmäkčuje vodu, obsahuje draslík a fosfor v semienkach korenia. Môžete ju posypať na povrch pôdy, bude to nielen dlhodobé hnojivo, ale aj mulčovanie, vydesenie škodcov a inhibičný účinok na škodlivé mikroorganizmy.