Záhradníctvo

Odrody uhoriek pre skleník

Či už superearly odrody vysadené v zemi, stále nemôže dostať pred skleníkové uhorky. V skleníkoch rastie najstaršia zelenina a prvým z nich sú uhorky. Hlavné etapy a pravidlá pre sadenie semien uhoriek v skleníku nájdete v tomto článku.

Pestovanie rastlín v skleníkoch má svoje vlastné charakteristiky, aby ste dosiahli dobrú úrodu, musíte robiť veľa práce.

Odrody skleníkov

Po prvé, je potrebné postaviť samotný skleník. Jeho rozmery a dizajn závisia od stupňa pestovania: pre svoje vlastné potreby v zelenine bude dostatok filmového skleníka a tí, ktorí predávajú skorú zeleninu, nemôžu robiť bez hlavného ohrievaného skleníka.

Takže najčastejšie typy skleníkov:

 • veľké polykarbonátové skleníky;
 • filmové skleníky;
 • Pokrývajúce dočasné filmy, ktoré sú potrebné len pred vznikom výhonkov, sú odstránené.
Je to dôležité! Pestovanie najskoršieho zberu je možné iba vo vyhrievanom skleníku.

Výber odrôd podľa typu opeľovania

Variety uhoriek sú rozdelené do mnohých poddruhov a druhov. Ak chcete vybrať najlepšiu a najvhodnejšiu odrodu, musíte pochopiť tieto poddruhy.

Takže, prvé, čo určiť - či bude závod schopný opeľovať. Ak je v skleníku usporiadaná posuvná strecha, existuje možnosť vysychania a včely žijú v blízkosti miesta. Záhradkári sa odporúčajú, aby si vybrali jednu z včelie opylovaných uhoriek. Početné recenzie naznačujú, že ide o najchutnejšie uhorky.

Pre tých, ktorí naozaj chcú jesť včelie opaľované uhorky, ale nie je žiadny spôsob, ako prilákať hmyz, zostáva ručná metóda opelenia - robia to malým štetcom alebo prinášajú samčiu kvetinu ženskej.

Parthenokarpické odrody sú v tomto ohľade výhodnejšie - vôbec nepotrebujú opeľovanie, pretože všetky kvety na rastline sú samice. Nevýhodou takýchto uhoriek je neprítomnosť semien vnútri zeleniny a semená, ktoré dávajú uhorku jedinečnú chuť a arómu.

Kompromis je samoopelivá odroda, ktorá obsahuje samčie i samičie kvetenstvo, ktoré sa opeľujú bez pomoci. Takéto uhorky si zachovávajú semená, ktoré sú prospešné pre vitamíny a nevyžadujú ďalšie obavy súvisiace s prepravou peľu.

Tip! Ak sú vysadené včelovité druhy, potom včely môžu byť pritiahnuté k skleníku inštaláciou kontajnerov s voňavými kvetmi (napríklad púpavy) pri vchode. Ďalšou cestou - rozprašovať kríky osladené vodou.

Prečo potrebujem uhorku

Pred nákupom semien by mal záhradník poznať odpoveď na otázku, čo má v úmysle urobiť so skleníkom:

 • predať;
 • jesť čerstvé;
 • nakladať a marinovať na zimu.

V prvom prípade sú potrebné odrody s vysokým výnosom, pretože počet uhoriek odobratých z jedného krbu je veľmi dôležitý. Najproduktívnejšie odrody skleníkových uhoriek sú predovšetkým hybridy. Ako napríklad:

 • "Cupid";
 • "Hector";
 • "Ant";
 • "Bidretta".

Na použitie v čerstvých odrodách šalátov. Takéto uhorky sa vyznačujú mäkkou kôrou a šťavnatou buničinou, vnútri plátky zeleniny zo šalátov je veľa veľkých semien.

Vo vzhľade sa ľahko rozozná aj šalátová uhorka: najčastejšie majú hladkú pokožku s malými pupienkami (alebo dokonca bez nich), dlhý, zužujúci sa tvar a tmavozelený odtieň.

Najlepšie druhy šalátov vhodné na pestovanie v skleníkoch sú:

 • "Zozulya";
 • "Tamerlane".

Okrem vynikajúcej chuti majú tieto hybridy vysoké výnosy a veľké ovocie.

Na zachovanie sú potrebné uhorky malej veľkosti a pravidelného valcového tvaru, pretože ovocie by malo byť umiestnené v tesných nádobách s nálevom. Koža moriacej uhorky je hrubá, s gombíkmi a hrotmi, a mäso je hustejšie ako šalátová zelenina. Hlavnou vlastnosťou takýchto uhoriek je ich schopnosť zachovať krehkosť po tepelnom spracovaní.

Početné recenzie žien v domácnosti naznačujú, že pre ochranu je lepšie si vybrať:

 • "Grasshopper";
 • "Súťažiaci";
 • "Anna";
 • "Bouquet".

Okrem toho existujú univerzálne odrody. Tieto uhorky kombinujú najlepšie vlastnosti moriaceho a šalátového druhu, vyznačujú sa vysokými výnosmi a odolnosťou voči chorobám (napríklad "Efreitor", "Northerner", "Blagodatny").

Varovanie! Rovnako dôležitým bodom je čas dozrievania odrody. Koniec koncov, aby ste získali prvé uhorky, potrebujete jeden z najkrajších druhov a na zachovanie zimy sú vhodnejšie stredné a neskoré uhorky.

Aké vlastnosti by mali mať skleníkovú odrodu

Na záver môžeme povedať, že nie všetky odrody sú vhodné na pestovanie v chránenom teréne. Atmosféra skleníka má svoje vlastné vlastnosti, ktoré nemôžu vydržať všetky rastliny..

Skleníkové uhorky by mali:

 1. Dobre tolerujte odtieň a nedostatok priameho slnečného žiarenia.
 2. Byť odolný voči vysokej vlhkosti.
 3. Nehýbte sa v zlých podmienkach vetrania.
 4. Nemajú žiadne šírenie kríkov a bičov bez veľa bočných výhonkov (bush).
 5. Buďte vysoko výnosní.
 6. Odolná voči väčšine chorôb (v skleníku je rastlina veľmi vysoko ohrozená).
 7. Máte možnosť opelenia.
Tip! Aby sa znížilo riziko ochorenia uhorky, musí byť pôda v skleníku spracovaná pred výsadbou. Na dezinfekciu pôdy sa používa chlór alebo mangán.

Zimné jarné odrody

Ktoré uhorky sa javia ako prvé? Samozrejme, tie, ktoré záhradníci trápia pred inými. V tejto kategórii spadajú zimné jarné odrody, semená týchto uhoriek sa zasielajú v skleníkoch aj v zime. Prvá úroda sa objaví koncom februára a začiatkom marca.

Hlavná požiadavka na rané uhorky - musia byť schopné odolať slabému svetlu, pretože zimné slnko nestačí na normálny rast rastlín.

"Blagovest"

Tento hybrid patrí medzi rastliny s neobmedzeným rastom stoniek a preto poskytuje veľmi vysoké výnosy. Blagovest je parthenokarpická odroda, takže ju možno vysadiť v uzavretom ohrievanom skleníku, nepotrebuje včely.

Plody tohto hybridu sú malé - až 85 gramov, ktoré sú pokryté vzácnymi tuberkulami. Uhorka má výraznú chuť a vôňu, kôru strednej hrúbky a hustú dužinu. To všetko umožňuje s rovnakým úspechom použiť ju na šaláty a na konzerváciu.

Pestovanie hybridov si nevyžaduje komplexnú starostlivosť - semená sa liečia najčastejšími chorobami.

Ktorá uhorka je najlepšia

Nie je možné jednoznačne povedať, ktoré odrody sú vhodnejšie pre skleníky. Všetky moderné hybridy a odrody uhoriek majú svoje vlastné silné stránky: niektoré majú vysoké výnosy, iné majú vynikajúcu adaptáciu na akékoľvek podmienky a niektoré majú chuť.

Pravdepodobne každý skúsený záhradník má svoju obľúbenú skleníkovú odrodu. Nezabudnite len na to, že semená musia byť zakúpené od dôveryhodného výrobcu.