Záhradníctvo

Príprava semien paradajok na výsev na sadenice

Mnohí začínajúci pestovatelia zeleniny predpokladajú, že príprava semien rajčiaka na výsadbu sadeníc je potrebná len na získanie rýchlych výhonkov. V skutočnosti vám tento proces umožňuje vyriešiť vážnejší problém. Veľa škodlivých mikroorganizmov sa zimuje na semenách paradajok. Po výsadbe surových semien rajčiaka sa baktérie prebudia a začnú infikovať rastlinu od prvých dní svojho života. Avšak v tomto prípade to nie je možné preháňať, ako to robia niektoré hostesky. Namočenie semien v niekoľkých riešeniach pre lepšiu dezinfekciu môže zabiť klíčky.

Pravidlá pre výber semien paradajok na výsadbu

Proces klíčenia je konečný pri príprave semien rajčiaka na výsadbu. V tejto veci nie je nič ťažké. Stačí stačiť semená rajčiaka medzi dve vrstvy gázy alebo nejaký kúsok prírodnej látky, položiť na podnos a vložiť do tepla. Je potrebné častejšie navlhčiť tkaninu, ale nie zaplávať vodou, inak sa embryá namočia. Akonáhle sa škrupina slnečnicového semena zlomila a z nej sa objavil malý vrt, začali sa zasievať do zeme.

Ošípané semená rajčiaka vyliahnite opatrne, aby nedošlo k poškodeniu klíčky. Ak sa všetko vykonalo správne, za 5 až 7 dní sa objavia prvé výhonky na povrchu pôdy.