Záhradníctvo

Pestovanie sadenice paradajok pre skleníky

Pestovanie teplom milujúcich paradajok v miernom prostredí Ruska nie je ľahká úloha. Paradajky - južná rastlina s dlhou vegetačnou sezónou. Aby mali dostatok času, aby dali plodiny pred začiatkom jesenného chladu, musia byť rajčiaky pestované sadením a je lepšie to urobiť v skleníkoch. To je jediný spôsob, ako zaručiť vysoký výnos šťavnatého a voňavého ovocia.

Ako určiť čas výsadby sadeníc paradajok pre skleník, ako zasiať semená paradajok a kedy preniesť rastliny na trvalé miesto - to je článok.

Kde začať

Začať pestovať sadenice by mali byť s výberom odrôd rajčiakov. Ak chcete to urobiť, uprednostňujte a vyberte odrody, ktoré:

 • určené pre skleníky a skleníky;
 • mať skoré alebo priemerné obdobie dozrievania;
 • mať schopnosť sebapolenie (čo je veľmi dôležité v uzavretom skleníku);
 • odolné voči plesňovým ochoreniam paradajok, najmä proti neskorému plesňu (riziko týchto ochorení v skleníku je oveľa vyššie ako na otvorenom poli, pretože je vysoká vlhkosť);
 • sú rozlíšené kompaktnými puzdrami, ktoré nevyrastajú po stranách;
 • neurčité paradajky vo výškach by nemali presahovať veľkosť skleníka;
 • dávajú dobré výnosy chutného ovocia.

Po výbere odrody a nákupu semien môžete prejsť do prípravnej fázy. V tomto štádiu si musíte vybrať nádoby na sadenice, zmiešať pôdu alebo zakúpiť hotovú zmes pôdy pre sadenice paradajok, pripraviť skleník na transplantáciu.

Určenie časovania semien osiva na sadenice

Rastúca sezóna rajčiakov v rannej a strednej sezóne je asi 90-100 dní. A optimálna teplota pre paradajky je 24-26 stupňov počas dňa, a 16-18 stupňov v noci. V miestnom prostredí trvá tento teplotný režim len krátky čas - mesiac alebo dva. Zaväzuje záhradkárov, aby udržali polovicu alebo dokonca dve tretiny rastlinných semien paradajok v dome alebo pestovali plodiny vo vykurovaných skleníkoch.

Na juhu a v strednej časti krajiny môžu byť paradajky vysadené v skleníku, keď zastavia nočné mrazy - to je asi koniec apríla alebo prvé májové dni. V severnej časti Ruska sa sadenice paradajok prenesú do nevykurovaných skleníkov okolo polovice mája alebo konca mesiaca.

Okrem dátumu vysadenia sadeníc na trvalom mieste je potrebné zvážiť načasovanie dozrievania rajčiakov. Môžete ich nájsť preskúmaním označenia vrecka so semenami - pre každú odrodu bude vegetačná sezóna iná.

Na základe týchto dvoch parametrov a určiť dátum siatia semien rajčiakov v sadeníc. V priemere ide o koniec februára - pre južné regióny a neskoro dozrievané odrody, alebo začiatkom polovice marca - pre stredný prúžok a paradajky s predčasným dozrievaním.

Varovanie! Pri výbere dátumu výsevu semien je potrebné zohľadniť podnebie v regióne. Koniec koncov, teplota vzduchu v ten istý deň sa môže líšiť aj v dvoch susedných mestách, preto záhradník musí analyzovať počasie v posledných rokoch vo svojej dedine.

Sadenice paradajok sa prenesú na trvalé miesto len vtedy, keď to dovoľuje počasie. Dokonca aj silné a zdravé rastliny sa nebudú môcť dostatočne aklimatizovať, pokiaľ k tomu nedisponujú hladiny svetla alebo teplotné podmienky.

Príprava na očkovanie

Najprv musíte skladuť na kontajneri na sadenice paradajok. Pripravia sa plastové nádoby (napríklad poháre na jogurt), jednorazové umelohmotné misky, drevené debny, špeciálne rašelinové poháre alebo sadenice.

Jediná požiadavka na jedlo na siatie semien - to by nemalo byť príliš hlboké. Optimálna výška steny je 15 cm.

Teraz je potrebné pripraviť zem na sadenice paradajok. Táto kultúra je najlepšie vhodná ako subokyselná pôda, zem by mala byť drobivá a ľahká. Môžete pripraviť zmes na pestovanie rajčiakov sami, alebo môžete použiť kúpenú pôdnu zmes určenú na sadenice záhradných plodín.

Tip! Aby sa zlepšila miera prežitia sadeníc po transplantácii, odporúča sa použiť rovnakú pôdu, ktorá je v skleníku na výsev semien. To pomôže rajčiakom prispôsobiť sa rýchlejšie a menej boľavé.

Je možné uvoľniť príliš hustú zem pomocou hrubého zrna piesku alebo dreveného popola - tieto zložky sa pridávajú do pôdy a dôkladne sa premiešajú.

Pred použitím pôdy na sadenice paradajok musí byť dezinfikovaný, je potrebné zabrániť reprodukcii mikroorganizmov a húb nebezpečné pre paradajky v zemi. Každý záhradník používa svoju metódu dezinfekcie, môžete si vybrať niektorú z nich:

 1. Zmrazovanie počas dlhého obdobia sa vykonáva vopred. K tomu sa pôda zmieša späť na jeseň a v zime si udržia bielizeň s pôdou na ulici alebo ju visí na balkóne.
 2. Kalcinácia sa vykonáva v peci alebo v mikrovlnnej rúre. Za týmto účelom sa pripravená pôda rozloží na plech alebo panvicu a dôkladne sa zahrieva pol hodiny. Pred zasiatím semien musí byť zem ochladená.
 3. Rozliať s vriacou vodou je zvyčajne pôda, ktorá sa už naleje do škatúľ. Rovnaká metóda je vhodná na dezinfekciu pôdy na otvorených posteliach alebo v skleníku - je potrebné niekoľko hodín pred transplantáciou sadenice paradajok skondenzovať pôdu.
 4. Používanie mangánu je tiež dosť účinné. Na uskutočnenie tejto metódy sa manganistan draselný zriedi vo vode do stavu tmavej purpurovej kvapaliny. Toto riešenie je napojené na zem v pohároch alebo krabiciach pre sadenice.

Pripravená a dezinfikovaná pôda sa naleje do nádob na pestovanie sadeníc paradajok. Zem potrebuje trochu mokré a utlmené.

Potom pomocou noža alebo iného plochého predmetu vytvorte drážky s hĺbkou asi 2 centimetre - následne sem umiestnia semená rajčiaka.

Ako pripraviť semená paradajok

Načasovanie výsadby semien pre sadenice je mierne upravené a klíčenie semien. Zvyčajne rajčiaky klíčia v priebehu 7-10 dní a prvý pár listov kotyledonu sa v nich rozvíja, približne 20 dní po naočkovaní.

Aby sa semená vyliahli rýchlejšie a samice sadenice sú silné a zdravé, musíte správne pripraviť osivo na výsadbu:

 1. Je potrebné zakúpiť semená rajčiaka iba od renomovaného výrobcu - tu by ste nemali zachrániť. Vysokokvalitné semená paradajok už prešli fázou kalibrácie, tvrdnutia, dezinfekcie. Často sú elitné semená umiestnené do výživných kapsúl, ktoré pomáhajú urýchliť pľuvanie a dobrý rast sadeníc paradajok. Uchovávajte zakúpené osivo nie dlhšie ako dva roky, potom klesajú ich klíčky.
 2. Ak sú semená rajčiakov zozbierané osobne z predchádzajúcej úrody, musíte si uvedomiť, že najlepším klíčením sú semená pred dvoma alebo tromi rokmi. Preto použitie v minulom roku osiva nestojí za to. Je tiež veľmi dôležité, aby sa semená nevyberali z hybridných paradajok, ale iba pestovateľské paradajky sú vhodné na rozmnožovanie.
 3. Materiál pre pestovanie sadeníc kalibrujte - vyberte tie najostrejšie, krásne semená jednotnej farby a jednotnej veľkosti.
 4. Môžete skontrolovať klíčivosť soľným roztokom. K tomu sa v pol litrovej nádobe rozpustite niekoľko polievkových lyžíc soli a položte semená rajčiakov. Po pol hodine prehliadajú materiál - iba semená spadajúce na dno plechovky sú vhodné na pestovanie. Kukliace semená sú duté, z nich nič nerastie.
 5. Semená rajčiakov musia byť tiež dezinfikované. Môžete použiť roztok jódu (1% roztok) alebo roztoku mangánu. V tomto prostredí sa semená umiestnia na dobu 15 až 30 minút, vopred sa im viažu do bielizne alebo gázy. Po spracovaní sa semená rajčiakov dôkladne umyjú tečúcou vodou.
 6. Je možné stimulovať najrýchlejší odlúčenie semien, ak ich umiestnite na deň alebo dva v termose s vodou, ktorá je asi 50 stupňov. Táto fáza je však dobrovoľná, pretože mnohí záhradníci zastávajú názor, že by rajčiaky mali byť zasiate suchými semenami.
 7. Ak si majiteľ napriek tomu chce byť istý, kukurice semien rajčiaka, môže zabaliť do vlhkej tkaniny po thermos a zatvorte ich v malom kontajneri. Udržujte v tejto forme osivo potrebovať dva alebo tri dni, dvakrát denne, kontajner sa mierne otvorí na vysávanie.
 8. Kalenie semien rajčiakov v budúcnosti pomôže sadenici pevnejšie tolerovať nízke nočné teploty a ich výkyvy. Vytvrdené už vyklíčené semená, umiestniť ich na deň v nulovej komore chladničky.
 9. Semená môžete nakŕmiť v roztoku dreveného popola, z ktorého sa pridá niekoľko lyžíc do teplej vody.
Je to dôležité! Všetky tieto "operácie" sa vykonávajú iba s domácimi semenami, ktoré záhradník zbiera vlastnými rukami. Nakúpené semená paradajok už prešli všetkými fázami prípravy, môžu sa vyklíčiť len vo vlhkom handričku.

Vysádzanie semien na sadeniciach

Pri klíčiacich semenách je potrebné vykonať čo najvyššiu presnosť, pretože nárast tendencie je veľmi ľahký. Preto je potrebné klíčiť semená na plátno alebo bavlnenú podložku, a nie na bandáž alebo gázu - výhonky ľahko zapletia do vlákien a zlomia.

Semená sa prenesú do pripravených drážok pomocou pinzety. Sú uložené vo vzdialenosti asi 2-2,5 cm od seba - to je približne šírka dvoch prstov dospelých rúk, ktoré sú zložené dohromady.

Teraz sú semená posypané suchou pôdou a trochu sa tampily. Nie je nutné vodiť drážky, je lepšie použiť striekaciu pištoľ a postriekať vodu na zem. Po zavlažovaní sú nádoby na osivo pokryté plastovým obalom alebo čírym sklom.

Umieste hrnce a krabice na veľmi teplé miesto, kde sa teplota neustále udržuje na úrovni 26-28 stupňov.

Po 7-10 dňoch sa objavia prvé výhonky, je to signál, že film z krabičiek musí byť odstránený.

Ako sa starať o sadenice paradajok

Rastlinné sadenice paradajok je dôkladný proces, každý deň je potrebné venovať pozornosť rastlinám, pretože každá malá vec je dôležitá.

Na sadenice paradajok bol silný, musíte dodržiavať tieto pravidlá:

 • po klíčení prvých listov sa na dobre osvetlený okenný parapet umiestnia boxy a hrnce s paradajkami. Pokiaľ slnečné svetlo nestačí, sadenice rajčiakov budú musieť byť osvetlené žiarivkami. Kvôli nedostatku osvetlenia môžu rastliny príliš roztiahnuť, budú slabé a krehké.
 • Kým sa neobjavia viac ako dve listy, sadenice rajčiakov nie sú napojené, iba mierne navlhčite zeminu z postrekovača.
 • Keď sa tvoria listy kotyledonu, sadenice paradajok sa vrhnú do jednorazových nádob. Pre prenesenie rastlín treba starostlivo, snaží sa chytiť spolu s koreňmi kus pôdy.
 • Zavlažovanie sadeníc paradajok môže byť po ponore. K tomu použite roztopenú alebo varenú vodu, ohriata na 20 stupňov. Studená voda prispieva k rozvoju plesňových ochorení paradajok a bráni ich rastu. Zalievanie paradajok je potrebné aspoň raz za 4-5 dní. Ak je počasie slnečné, musia sa sadenice denne napojiť. Je dôležité, aby sa listy a stonky nezmáčali, takže paradajky sú napojené pod koreňmi. Preto je vhodné použiť malú kanvicu s dlhou výtokovou tryskou.
 • Kŕmiť rajčiaky, ktoré potrebujete po výskyte listov kotyledonu, to znamená po potápaní. K tomu sa hnojivá rozpustia v teplej vode a sadenice rajčiakov sa nalejú týmto roztokom. Môžete použiť akékoľvek hotové hnojivo na kvety alebo sadenice, alebo samostatne pripraviť zmes minerálnych hnojív. Neodporúča sa hnojiť paradajky roztokmi dusičnanov, čo povedie k nadmernému rastu kríkov a silných listov.
 • Nedostatok osvetlenia povedie listy a stonky paradajok. Ak listy sú žlté, fade, zmeniť farbu alebo tmavšie okolo okrajov - sadenice chýba slnečné svetlo. To isté sa dá povedať o nadmerne roztiahnutej paradajke - nemá dostatok svetla, alebo teplota v miestnosti je pod optimálnou hodnotou.
 • Šťastné paradajky potrebujú teplotu v rozmedzí 22-26 stupňov av noci by mali klesnúť na 16-18 stupňov. Ak sa tento režim nebude dodržiavať, sadenice sa stanú pomalé a slabé - je nepravdepodobné, že z neho vyrastie úrodný kef.

Ako vedieť, že sadenice sú pripravené na transplantáciu do skleníka

Keď sa vonkajšia teplota stabilizuje, hrozba hrozných mrazov prejde, sadenice sa musia transplantovať do skleníka. V tomto okamihu by rajčiaky mali spĺňať určité požiadavky:

 1. Výška nízkych rastúcich odrôd rajčiakov by mala byť asi 15 cm, u vysokých paradajok 30 cm centimetra sadenice sú považované za normu.
 2. V čase transplantácie na trvalé miesto na stonky musí byť aspoň osem pravých listov.
 3. Priemer kmeňa silnej sadby by mal byť približne ako ceruzka.
 4. Kruhy už majú jeden alebo dva vaječníky s kvetnými puky, ale zatiaľ nie sú žiadne malé plody.
 5. Listy sú tesné, jasne zelené, bez poškodenia a škvŕn.

Tip! Ak sa nakúpite sadenice, nie je potrebné vyberať paradajky s príliš hustými stonkami a hustými listami. Takéto paradajky vyzerajú dobre, ale ovocie bude zlé, pretože sú presýtené dusíkatými hnojivami a rastovými stimulátormi.

Tipy okrasené záhradkárov

V procese opakovaného pestovania sadeníc sa vytvárajú určité pravidlá a zručnosti. Preto záhradníci so skúsenosťami môžu poskytnúť niektoré užitočné tipy pre začiatočníkov:

 • pre vyššie výnosy sa odporúča naraziť dve rastliny naraz do jedného hrnca. Po dvadsiatich dňoch sa vyberie najsilnejší výhonok a odišiel a horná rastlina sa pripevní k druhej rastline. Potom sú stonky viazané nylonovou niťou. Tak môžete získať jeden keř s dvoma koreňmi, ktorý bude dvakrát odolnejší a produktívnejší.
 • Mnoho odporúčaní na pestovanie sadeníc naznačuje, že pred vysadením paradajok na trvalom mieste by mala byť zem v hrncoch dôkladne navlhčená. Avšak táto metóda vedie k pretrhnutiu časti koreňového systému - keď je šálka obrátená na extrahovanie rajčiaka, polovica koreňov sa rozpadne a zostane na stenách a spodnej časti skla. Aby nedošlo k poškodeniu koreňov, radšej nechajte paradajky na vodu dva až tri dni - zem sa zmršťuje a odďaľuje od stien skla, čo vám umožní odstrániť rastlinu bez prekážok.
 • Keďže rajčiaky netolerujú premiestňovanie, je lepšie, aby sa sadenice nezasadzovali, ale aby semiačka okamžite zasiavali v jednorazových pohároch.
 • V skleníku je potrebné nainštalovať dve horizontálne priečky - tapisérie, na ktoré sú paradajky viazané jemným lankom alebo pásikom tkaniny. Okamžite po výsadbe sa sadenice viažu na prvú mriežku, ktorá je 20-30 cm nad vrcholom paradajok. Druhý stĺpik sa nachádza pod stropom skleníka, prenesie sa naň, keď rajčiaky vyrastie spodnú mriežku.
 • V prvých týždňoch po vylodení sú semenáče pokryté spandexom alebo lutrasilom a vrhajú plátno cez spodnú oporu. V popoludňajších hodinách je skleník otvorený na vysávanie, nie je možné odstrániť prístrešok.

Teraz sa ukázalo, kedy je lepšie sadiť paradajky na sadenice pre skleníky - na výpočet dátumu, musíte zvážiť niekoľko faktorov naraz. Samotné pestovanie sadeníc je oveľa efektívnejšie ako nákup hotových. V skutočnosti je to jediný spôsob, ako si byť istí kvalitou odrody, odolnosťou rastlín a načasovaním zrenia plodov.