Záhradníctvo

Podzimné odrody uhoriek pre skleník

Mnohí kupujúci, ktorí starostlivo prečítali všetky informácie o balení s osivom uhorky, venovali pozornosť tomu, že nielen skoré odrody, ale veľmi skoré, sa stávajú stále populárnejšími. Hlavná otázka, ktorá sa stará o záhradkárov, je dôvod, prečo potom potrebujú neskoré odrody, pretože nikto nechce čakať dlho. V tejto otázke leží tajomstvo, o ktorom budeme hovoriť.

Kategórie stupňov

Podľa stupňa dozrievania sa všetky semená uhoriek rozdeľujú do štyroch kategórií:

 • predčasne (nie viac ako 42 dní dozrievania);
 • skoršia splatnosť (dozrievanie v 43-45 dňoch);
 • stredné dozrievanie (46-50 dní);
 • neskoré odrody (viac ako 50 dní).

Niekedy výrobca jednoducho označuje kategóriu bez obťažovania, aby uviedol počet dní dozrievania. Tento popis pomôže začiatočníkom ľahko určiť, koľko odrôd ovocia dozrieva.

Rozdiel skorých odrôd od ranných odrôd

Aby sme pochopili, aký je rozdiel medzi niektorými druhmi uhoriek od ostatných, je potrebné pochopiť, ako táto rastlina rastie. Keď sa prvé sadenice objavia zo semena, uhorka vyrastie nielen smerom nahor, ale aj smerom dole, to znamená, že koreňový systém je vytvorený a dobre vyvinutý. Zariadenie dáva tomuto vývoju obrovské množstvo energie.

Počas obdobia kvitnutia sa situácia mení. Rast podzemky spomaľuje, začína nový životný cyklus uhoriek. Akonáhle sa objavia vaječníky, všetky sily pôjdu k ich rastu, ale nárast zhubných sa zastaví. Tak, skoré odrody môžu produkovať ovocie, respektíve:

 • buď vo veľkých množstvách, ale počas veľmi krátkeho obdobia;
 • alebo v malých množstvách.

Dôvod je jednoduchý: rastliny tohto typu majú príliš málo energie na rozvoj. Neskoré odrody majú viac času na vývoj a môžu sa úspešne pestovať nielen na otvorenom poli, ale aj v skleníkoch.

V Rusku sa uhorka považuje za obzvlášť milú kultúru. Bez nich je nemožné si predstaviť letné čerstvé šaláty a zimné šťavy. To je dôvod, prečo je kultivácia uhoriek veľmi populárna a zaujíma sa o veľké množstvo letných obyvateľov. Často sa táto zelenina nachádza na parapetoch a presklených balkónoch v apartmánoch, čo môžeme povedať o skleníkoch! Ďalšie výhody neskorých odrôd:

 • odolnosť proti chorobám;
 • schopnosť tolerovať nižšie teploty;
 • vysoká vitalita.

Podmienky pre pestovanie neskorých odrôd

Na pestovanie uhoriek, bez ohľadu na to, či sú skoré alebo neskoro, musíte dodržiavať všeobecné podmienky. Uhorka - špeciálna rastlina, je dosť podivná, nenáročná, že ju nemožno nazvať. Takže je potrebné:

 • dodržiavať teplotné podmienky (nad 12 stupňov Celzia);
 • vzduch musí byť dostatočne vlhký;
 • Slnečné uhorky vyžadujú veľa.

Najdôležitejšie je, že nemajú radi zimu. Ak sa pôda nezohrieva, môžu semená zomrieť. Neskoré odrody, najmä hybridy, sú navrhnuté tak, aby ľahko tolerovali malé kolísanie teploty.

Výber osiva

Vzhľadom na pozitívne vlastnosti okrasných uhoriek je potrebné, aby ste ich mohli pestovať v skleníkoch. Najprv v obchode semená vybrať správne. Čo hľadať?

 1. Mal by to byť hybrid, nie rozmanitosť.
 2. Uhorky by mali byť samozrenávané, pretože hmyz lieta neochotne do skleníka a na jeseň nemusí byť vôbec.
Je to dôležité! Hybridy, na rozdiel od odrôd, sú vytvorené špeciálne pre kultiváciu v "extrémnych" podmienkach, vrátane dočasnej neprítomnosti slnka a prítomnosti niektorých škodcov.

Nižšie opisujeme niektoré populárne neskoré hybridy uhoriek na výsadbu v skleníkoch.

Vysádzanie semien v skleníku

V predvečer výsadby, môžete vykonávať kalenie semien jednoduchým spôsobom. To im umožní klíčiť v údajne horších podmienkach, ako sú podmienky uvedené na obale. Za týmto účelom sú umiestnené v mokrej gáze a uložené na dverách chladničky na dva alebo tri dni. Teplota by nemala byť príliš nízka.

Potom sa semená uchovávajú v roztoku obohatenom o mikroelementy. Predávajú sa na rovnakom mieste ako semená.

Venujte pozornosť vzoru zobrazenému na obale. Ak je výsadba uhoriek vykonaná v lete, je lepšie predvídať zníženie denného svetla a umiestniť kríky širšie.

Neskoršie odrody môžu byť vysadené ako na konci jari, tak na konci leta v skleníku. Robia to tak v špeciálnych pohároch s následnou transplantáciou, a hneď na lôžkach, aj keď sa to nezdá pohodlné pre každého, aby vytvoril kríky týmto spôsobom.

starostlivosť

Uhorky musia byť neustále napojené a kŕmené. Pre tieto dva procesy musíte poznať niekoľko tajomstiev. Sú tieto:

 • rastliny nevyžadujú špeciálnu starostlivosť pri sledovaní teploty a výskytu slnka (napríklad v južných oblastiach);
 • ak teplota klesne a jeseň príde, napojenie môže byť vykonané iba teplou vodou;
 • je lepšie vodiť kríky za úsvitu, keď klesne teplota v skleníku, malo by to byť každé päť dní;
 • s výskytom vaječníkov, je zvyčajne výrazne zvýšené zavlažovanie (najmenej dvakrát), ale je to možné len v teplom skleníku;
 • riadenie zavlažovania a teploty (ak klesne teplota, zalievanie sa zníži, pretože to môže zničiť rastliny);
 • pri poklese teploty sa ukazuje týždenné doplnenie roztokom žihľavy a púpava (môže sa nahradiť zavedením komplexného hnojiva).

Tým ušetríte rastliny a získate bohatú úrodu. Jesenné pozdĺžne uhorky sú veľmi chutné. Môžu sa používať ako v potravinách, tak aj pri solení. Upozorňujeme, že účelom uhorky je často uvedený aj na obale. Niektoré odrody nechodia do konzervovania, o ktorej záhradkár jednoducho nevie.

Ak je v septembri ve vašom regióne dosť chladno a skleníko nie je ohrievané, môžete do pôdy pridať mulčovanie ako vrstvu humusu (stačí 10 centimetrov). Pamätajte, že rosa je nebezpečná pre rastliny neskorých odrôd uhoriek a vo skleníku. Studené kvapky, ktoré padajú na listy a stonky, vyvolávajú hypotermiu a vývoj chorôb. Môže to viesť napríklad k vývoju plesňových ochorení vo všetkých odrodách bez výnimky. Ak sa teplota zníži, po zalievaní je lepšie zakryť uhorky z netkaného materiálu, kým slnko nerozsvieti vzduch.

V prípade, že sa na listoch začali tvoriť hnedé škvrny, rastliny sa postriekajú vodným roztokom so zmesou mlieka (prírodné mlieko v množstve 50% objemu vody).

Je to dôležité! Ak je skleník sklovitý, vytvára sa v ňom menej kondenzácie než v tej, na ktorú sa film vzťahuje. To znamená, že rastliny budú v ňom menej často choré.

V prípade, že plánujete pestovať niektoré odrody uhoriek v skleníku, pamätajte na túto skutočnosť počas fázy výstavby.

Nezabudnite, že dnes sa predáva obrovský počet rôznych prípravkov na starostlivosť o sadenice uhoriek, čo vám umožňuje efektívne zaobchádzať s škodcami aj chorobami. Neskoré odrody uhoriek môžu trpieť len v nepriaznivých podmienkach prostredia, častejšie - s hojným zavlažovaním v chladnom období.

Videá s tipy na vysadenie neskorých odrôd uhoriek bude tiež užitočné.

Niektoré neskoré odrody

Popíšeme populárne odrody neskorých uhoriek, ktoré sa dajú pestovať v skleníku. Všetky z nich patria do typu hybridov a sú opeľované nezávisle bez účasti hmyzu.

názov

Dĺžka zelenej

produktivita

Hĺbka výsevu

plodová

Alyonushka

až 11 centimetrov

15 kilogramov na 1 m2

3-4 centimetrov

za 60-65 dní

ob

priemer 8-9 centimetrov

až 485 centov na hektár

3-4 centimetrov

po 55 dňoch

Rais

až 18 centimetrov

28 kilogramov na 1 m2

2-3 centimetre

po 58-61 dňoch

šalát

10-16 centimetrov

12 kilogramov na 1 m2

3-4 centimetrov

po 47 dňoch

zafír

36 centimetrov

približne 24 kilogramov na 1 m2

3-4 centimetrov

po 70-76 dňoch

Sergei

až 18 centimetrov

nie viac ako 22 kilogramov od 1 m2

3-4 centimetrov

za 70-74 dní

vpred

v priemere 20-21 centimetrov

najviac 14 kilogramov na 1 m2

3-4 centimetrov

za 60-65 dní

záver

Vzhľadom na skutočnosť, že skoré odrody získavajú obrovskú popularitu, neskôr strácajú svoje pozície. Stávajú sa na trhu menšie. Niektoré z nich sú určené na pestovanie v otvorenom teréne. Samozrejme je možné aj opelenie v podmienkach skleníka vône opeľujúcej odrody, ale tento proces je zložitý a málo ľudí sa bude chcieť tráviť svoj čas touto nudnou úlohou.

Pri výsadbe uhoriek vo vyhrievaných skleníkoch sa odstráni problém chladného počasia, avšak v takom prípade je dôležité, aby sa rastliny ničili suchým vzduchom. Ide o najčastejší problém týchto skleníkov. Cucumber - rastlina je veľmi rozmarná, bez ohľadu na odrod, nie každý môže pestovať bohatú úrodu v prvej sezóne, ale skúsenosť je dôležitá pre akékoľvek podnikanie, ale neprichádza hneď.