Záhradníctvo

Choroby zo semien korenia: príčiny a spôsoby boja

Rastlinné papriky nie je jednoduchý proces. Ale naši záhradníci sa nič nebavia. Kultúra je teplomilná, skôr rozmarná, vyžaduje dodržiavanie poľnohospodárskych postupov. Ale strávil veľa energie, dostanete nádhernú zeleninu, v ktorej je veľa vitamínov a najužitočnejších stopových prvkov. Jesť len 50 gramov ovocia, poskytnúť dennú dávku vitamínu C.

img "alt =" Choroby zo semien pestovania korenia: fotky a ich ošetrenie "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 761_1.jpg ">

Vo väčšine regiónov Ruska začína pestovanie korenia so semenáčmi. A tu, v počiatočnej fáze, záhradníci čelia rôznym nebezpečenstvám. Pestrové sadenice veľmi milujú rôzne škodcov, sú priťahované čerstvými mladými listami. Aj mladé papriky sú ohrozené rôznymi chorobami. Ale ak je možné a potrebné bojovať proti škodcom, choroby nie sú vždy liečiteľné. Preto je najlepšie vyhnúť chorobe sadenice korenie, to vyžaduje súlad s poľnohospodárskymi postupmi a preventívnymi opatreniami. Alebo čas na rozpoznanie hrozby a prijatie opatrení na liečbu alebo odstránenie infikovaných rastlín.

img "alt =" Choroby zo semien pestovania korenia: fotky a ich ošetrenie "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 712_2.jpg ">

Hubové choroby

Plesňové ochorenia rastlín sa správne považujú za najrozšírenejšie, ich podiel na všetkých ochoreniach je 80%. Hubové spóry sú prenášané vetrom, dažďovými kvapkami a hmyzom. Dobre zachované v pôde, zvyšky rastlín.

Čierna noha

Čierna noha ohrozuje sadenice korenia od okamihu vzniku až po 2-3 pravé listy. Hlavný príznak: koreň krčka sa tmavne v rastline a charakteristická čierna konstrikcia na dne stonky sa objaví. Ak sú semenáčky korenia obklopené prostredím s vysokou vlhkosťou, potom v krátkom čase stonka v mieste pasu zmäkne a rozbije sa. Rastliny zomrú.

img "alt =" Čierna noha "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 645_3.jpg ">

Čierne nožičky húb žijú v horných vrstvách pôdy, ale keď prídu do styku s koreňmi sadeníc papriky, prenesú do rastlín za podmienok vysokej vlhkosti.

Porušenie rastúcich podmienok sadeníc, ako je zahusťovanie plodín, časté a hojné zavlažovanie, nedostatok vetrania, náhle zmeny alebo kolísanie teploty, ako aj príliš vysoké teploty, to všetko vedie k vzniku čiernej stonky. Ako sa vysporiadať s čiernou nohou, pozrite sa na video:

Začnite bojovať proti čiernej nohe pred zasiatím semien.

 • Nákup kvalitných semien, ktoré sú odolné voči chorobe, pomôže;
 • Pôda pre budúce sadenice korenia sa odporúča zapáliť v rúre, dusiť alebo zmraziť začiatkom zimy;
 • Pred vysadením semien na sadenice nalejte pôdu so slabým roztokom manganistanu draselného. Buď s takými liekmi ako "Baikal", "Radiance", "Revival";
 • Namočte samy semená aj do roztoku manganistanu draselného, ​​potom opláchnite a nechajte rastliny;
 • Semená sa môžu liečiť liekmi, ktoré zvyšujú imunitu budúcich rastlín: "Epin - Extra", "Immunocytophyte", "Agat - 25K";
 • Liečte semená roztokom akéhokoľvek fungicídu: "Maxim", "Vitaros", "Fitosporin-M". Semená položte do bielizne a namočte do roztoku podľa pokynov;
 • Dobrý výsledok ochrany budúcich sadeníc korenia dáva zavedenie biologického činidla do pôdy - Trichodermín. Okrem toho, že neumožňuje vývoj čiernej nohy, liek potláča ďalších 60 potenciálnych patogénov, ktoré spôsobujú hnilobu koreňov;
 • Nepreťažujte zberom, zahustenie pristátia vedie k vzhľadu čiernej nohy;
 • Ventilajte miestnosť, kde rastú sadenice korenia, ale neodvzdušňujte odvzdušňovacie otvory ihneď po zalievaní;
 • Je lepšie vodiť často, kúsok po kúsku, a nie raz týždenne, napríklad, ale hojne, t.j. všetko je dobré v zmiernení;
 • Po zasiatí semien alebo po vyskladnení posypte povrch pôdy riečnym pieskom, ktorý bol vopred kalcinovaný. Môže sa nahradiť drveným aktívnym uhlím alebo popolom;
 • Keď sa prvé príznaky ochorenia objavia bez ľútosti, odstráňte postihnuté rastliny, nemožno ich zachrániť. Zasadené zdravé rastliny, nalejte slabý roztok manganistanu draselného alebo kvapaliny Bordeaux. Na následné zavlažovanie použite roztok s fungicídmi.
Tip! Pestujte sadenice korenia v tabletách rašeliny. Tablety sú dezinfikované a impregnované fungicídom.

Sivá hniloba

Ak na stonke v jeho spodnej časti, ktorá je v kontakte s pôdou, sa objavili pláčajúce hnedé škvrny, ktoré boli potom pokryté šedivým kvetom, potom boli vaše semenáčky papriky zaútočené šedivou hnilobou. Spóry môžu pretrvávať dlhý čas v rôznych rastlinných odpadoch, sú prenášané hmyzom, vetrom a vodou. V podmienkach vysokej vlhkosti a vysokých teplotných spór klíčia a infikujú rastliny.

img "alt =" Šedá hniloba "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 388_8.jpg ">

Nasledujúce metódy kontroly sa používajú so sivou formou:

 • Preventívne opatrenia: v časovom rozložení korenie sadenice, nezhusťujte výsadbu, vetrajte miestnosť;
 • Odstráňte choré rastliny, transplantujte zdravé rastliny do iných nádob;
 • V počiatočnom štádiu ochorenia upravte sadenice korenia rozdrvenými tabletami aktívneho uhlia alebo kriedy;
 • Cesnaková tinktúra pomáha dobre: ​​pridajte 30 g strúhaného cesnaku do asi 5 litrov vody, potom nechajte dva dni, postriekajte rastliny;
 • Liečte sadenice korenia s tekutinou Bordeaux, síranom medi alebo Kuproksatom alebo roztokom manganistanu draselného;
 • Liečivá, ktoré majú nielen ochranné, ale aj terapeutické a anti-spórovité vlastnosti, fungujú dobre: ​​Previkur, Ordan, Skor, Fundazol, Acrobat.

Neskoro

Počiatočná fáza ochorenia je podobná príznakom nákaza. V koreňovej zóne stonky sa objaví zúženie, na postihnutom tkanive sa objaví biela, hodvábna patina, spory dozrievajú.

img "alt =" Phytophtoróza "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 290_10.jpg ">

 • Vyberte odrody papriky, ktoré sú odolné voči ochoreniam neskorých plesní;
 • Vykonávať predbežnú úpravu semien, namočiť ich v slabom roztoku manganistanu draselného;
 • Dodržujte podmienky pri pestovaní sadeníc korenia, nedovoľte vysokú vlhkosť;
 • Pri prvých príznakoch infekcie rastlín sa roztok jódového roztoku (približne 5 ml na 1 liter vody);
 • Použite drogy "Bariéra" a "Bariéra", striekajte ich so semenáčmi korenia striedavo;
 • Kŕmiť sadenice korenia s potaš-fosfátové hnojivá, ktoré dramaticky zvyšuje odolnosť rastlín k bežnej neskorej hnilobe;
 • Prostredníctvom preventívnych kontrolných opatrení je potrebné prisúdiť kropenie semienkov v sére zriedenej polovicou s vodou, infúziou cesnaku: 50 g cesnaku na kbelík (to znamená 10 litrov) vody, nechajte na jeden deň. Striekanie každých 10 dní prináša dobré výsledky;
 • Ak preventívne opatrenia nepomohli, prejdite na vážne lieky: "Champion", "Tattu", "Quadris", "Ridomil Gold". Postupujte podľa pokynov.
Je to dôležité! Čím skôr začnete liečiť korenie sadenice, tým väčšia je šanca na vyliečenie.

Fusárium a sklerocín

Bežný názov pre chorobu je vädnutie, keď sadenice korenia bez zjavného dôvodu, prvý vrhnúť ich listy, a až potom zmizne. Ak urobíte prierez radikálneho krku postihnutej rastliny, môžete vidieť, že postihnuté cievy sú hnedé farby. Choroba spôsobuje upchatie ciev.

img "alt =" Fusárium a sklerocynia "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 255_11.jpg ">

Choroba začína vzhľadom na koreň hniloby. Spóry klíčia a preniknú najprv do malých koreňov, potom s nárastom a rastom mycélia, na oveľa väčšie. Teda smrť semienok korenia je spôsobená prerušením dôležitých životných procesov rastliny, ktoré sú dôsledkom oklúzie ciev, ktoré do nich zasiahli mycélium húb a následné uvoľnenie extrémne škodlivých a toxických látok.

Rýchle šírenie nebezpečného ochorenia je podporované zmenami vlhkosti, jeho vysokou úrovňou, ako aj teplotnými skokmi z nízkej na vysokú alebo naopak nedostatok výživy v semenákoch korenia, prítomnosť oslabených rastlín a poškodenie hmyzom. V začiatočnej fáze je ťažké určiť ochorenie. Ak je rastlina ovplyvnená, potom nie je šanca na spásu. Úloha záhradníkov, zachrániť zdravé rastliny.

 • Odstrániť choré rastliny;
 • Pôda spracováva roztokom manganistanu draselného alebo Planriza;
 • Na profylaxiu a liečbu používajte rovnaké lieky ako pre neskoré plesne;
 • Vyberte semená odrôd korenia, ktoré sú odolné voči chorobe. Pred vysadením ošetrite semená prípravkom "Fundazol";
 • Pri príprave pôdy pre výsadbu korenie sadenice robiť liek "Trichodermin."
Varovanie! Spory spôsobujúce fúzárnu vôňu môžu pretrvávať v pôde viac ako 10 rokov.

Hlavným zdrojom diskusie je rozpad rastlinných odpadov. Udržujte domáce záhrady čisté.

Bakteriálne ochorenia

Príčiny bakteriálnych ochorení sú baktérie. Tieto ochorenia nemajú jasné príznaky a môžu byť zmiešané s príznakmi iných ochorení, čo spôsobuje, že je mimoriadne ťažké urobiť správnu diagnózu.

Bakteriálne infekcie spôsobujú obrovské škody na rastlinách záhrad a ich poškodenie môže byť buď všadeprítomné, čo vedie k úmrtiu rastliny, alebo lokálne. Napríklad koreňová hniloba, vaskulárne lézie, výskyt nádorov alebo nekróza, ktoré sa prejavujú ako špinenie alebo popáleniny.

Infekcia rastlín s baktériami sa zvyčajne vyskytuje prostredníctvom rôznych otvorov v krytoch rastlín, ktoré môžu byť prírodného pôvodu alebo môžu byť výsledkom mechanického poškodenia. Nosiče baktérií sú zvieratá, hmyz. Za priaznivých podmienok a dostupnosti potravín vo forme hnilobných rastlinných zvyškov môžu baktérie dlhodobo pretrvávať v pôde.

Čierne bakteriálne špinenie

Sadenice korenia môžu byť ovplyvnené čiernym bakteriálnym blotom od okamihu vzniku. Na stonke a listoch sa objavujú malé tmavé škvrny, ktoré rastú. Na okraji majú škvrny okraj žltej farby. Zariadenie zomrie.

img "alt =" Čierna bakteriálna škvrna "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 162_13.jpg ">

 • Nakúpte semená odrôd korenia a hybridov, ktoré nie sú náchylné na baktérie;
 • Uistite sa, že ste vykonali ošetrenie predvareného osiva. Namočte do roztoku manganistanu draselného asi 10 minút, potom opláchnite semená a ihneď začnite vysádzať. Semená môžete liečiť liekom "Fitolavin - 300";
 • Zničte infikované sadenice korenia;
 • Dezinfikujte pôdu pred výsadbou (kalcinovanie, parenie, mrazenie);
 • Liečte sadenice korenia ako profylaktickú kvapalinu Bordeaux.

Bleskové bakteriálne vädnutie

Baktérie vstupujú do rastliny a vyvíjajú sa vo svojom cievnom systéme. Zablokovanie prístupu živín k všetkým častiam rastliny okrem toho vytvára baktérie toxické produkty ich životne dôležitých aktivít. Ak je driek vyrezaný, vytečie sa biela kvapalina.

img "alt =" Blesková rýchla bakteriálna vôľa "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 143_14.jpg ">

 • Odstráňte všetky infikované rastliny;
 • Semená pred výsadbou. Ak chcete urobiť, môžete použiť ľudovú metódu: Rozdrviť 2 strúčiky cesnaku, pridajte trochu vody, ponorte semená korenia do roztoku na 30-40 minút. Po tom umyte semená, osušte a osete;
 • V skleníkoch a skleníkoch pozorujeme rotáciu plodín. Nezastrieľajte sadenice korenia po hruške a po koreni;
 • Ak nie je možné sledovať striedanie plodín, vykonajte každoročnú náhradu pôdy alebo jej dekontamináciu;
 • Dodržujte požadované podmienky teploty a vlhkosti.
 • Sadenice korenia rastlín podľa doporučenej schémy;
 • Na preventívne účely sa používajú sadenice sprejov s prípravkami obsahujúcimi meď;
 • Kŕmte sadenice pravidelne tak, aby boli zdravé a silné a odolali vírusovým chorobám. Najčastejšie choroby napadajú oslabené rastliny.

Soft Bacterial Rot

Choroba ovplyvňuje rastlinu takmer úplne. V tomto prípade baktérie vstupujú do cievneho systému a narúšajú jeho normálnu činnosť. Časti rastliny stratia výživu. Začnite zomrieť, rastlina môže úplne zomrieť.

Vystupuje vo forme zmeny farby stonky a stáva sa dutou. Listy vyblednú a zomierajú. Vlhké teplé podnebie prispieva k aktivácii ochorenia.

img "alt =" Soft Bacterial Rot "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 98_16.jpg "style =" šírka: 650px; výška: 650px; "/>

 • Sezánec;
 • Dezinfikujte pôdu;
 • Odvzdušňovať miestnosť, napustite sadenice korenia v požadovanom množstve, nenechajte v zásobníkoch stagnovať;
 • Odstráňte všetky rastlinné odpadky, pretože sú hniezdami pre patogénne baktérie.

Rakovina bakteriálneho korenia

Vysoká miera vlhkosti vzduchu, ako aj vysoké pozitívne teploty (+ 25 + 30 stupňov) a neúmyselné výsadby sadeníc prispievajú k rozvoju choroby. Baktérie môžu vstupovať do baktérií - škodcov, rovnako ako ľudí so záhradným náradím.

Každá časť sadenice korenia môže byť ovplyvnená rakovinou baktérií. Ochorenie sa prejavuje vo forme charakteristických tmavohnedých škvŕn, v strede je farba svetlejšia. Okrem toho sú miesta spojené v jednej veci, pokryté kôrou.

img "alt =" Rakovina baktérií pepře "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 79_17.jpg "style =" šírka: 488px; výška: 650px; "/>

 • Po prvé, všetky choré rastliny by mali byť postriekané prípravkom obsahujúcim meď (môže to byť oxychlorid meďnatý alebo síran meďnatý);
 • Potom odstráňte všetky postihnuté rastliny;
 • Skleníky a skleníky, kde boli na jar a na jeseň infikované rastlinné baktérie, ošetria metylbromidom. Môžete úplne zmeniť celú pôdu.

Vírusové ochorenia

Vírusy sú prenášané hmyzom: vošky, tripy a nematódy. Veľkosti vírusov sú také malé, že ich môžete vidieť v pomerne silnom elektrónovom mikroskopu. Vírusové ochorenia sú menej časté, ale sú oveľa nebezpečnejšie ako bakteriálne lézie rastlín.

Zvláštnosťou vírusov je to, že nemôžu existovať bez hostiteľskej bunky. Len sa dostane do bunky, vírus sa začína rozvíjať, čo spôsobuje patologické zmeny v rastline. Rastlina spomaľuje rast, má deformáciu stonky a listov.

Vírusy prežúvajú v mŕtvych častiach rastliny, v vektorových organizmoch, v sejbách a výsadbách. Sadenice korenia sú najviac náchylné na vírusové ochorenia.

Tabaková mozaika

Vírus tabakovej mozaiky vstupuje do buniek a ničí chlorofyl. Listy získajú mramorový vzor s béžovými a smaragdovými náplasťami. Takýto vzor sa nazýva mozaika. Bunky začali zomierať.

 • Ošetrujte semená pred výsadbou;
 • Opatrne riadte sadenice korenia, pretože vírusy poškodenia prenikajú do rastlinných buniek;
 • Zničte škodlivého hmyzu, ktorý nesie vírus tabakovej mozaiky;
 • Opatrne ošetrujte skleníky, vymeňte pôdu vždy, keď je to možné;
 • Spracujte sadenice korenia týždeň pred výsadbou roztoku kyseliny boritej a postup opakujte týždeň po výsadbe, čo výrazne zvýši odolnosť sadeníc na vírus tabakovej mozaiky;
 • Vo skleníku a v skleníku nikdy neopúšťajte zvyšky rastlín.
Varovanie! Vírus tabakovej mozaiky sa môže skladovať v pôde v zvyškoch rastlín až do 5 rokov.

stolbur

Choroba začína vrcholom sadenice korenia. Prejavuje sa v zakrpatení, rastlina prestáva rásť. Listy na okrajoch sú žlté a zvlnené. Nosičmi choroby sú tripy, vošky, roztoče. Medzi odrody korenia a hybridov nie sú rezistentné na stolbur.

img "alt =" Stolbur "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 45_19.jpg ">

 • Odstrániť choré rastliny a spáliť ich;
 • Dezinfikujte semená a pôdu;
 • Pri pestovaní sadenice korenia v skleníku dodržujte striedanie plodín;
 • Zmena pôdy v skleníku.
Varovanie! Účinná liečba stolburu sa nenašla.

záver

Pestrové semenáčiky sú ohrozené mnohými rôznymi chorobami. Ale nebojte sa tejto okolnosti. Napokon väčšina chorôb je výsledkom nedodržania podmienok pestovania sadeníc korenia. Dávajte pozor na svoje domáce zvieratá. A oni vás potešia bohatou úrodou.

Загрузка...