Záhradníctvo

Odrody včelie opylené uhorky pre skleník

Všetci záhradníci vedia, že uhorky sú rozdelené podľa spôsobu opelenia do niekoľkých typov. Včely pestované odrody rastú v miernom podnebí v otvorenom teréne. Náhle chladné chyby sú pre ne nebezpečné, čo spôsobuje, že hmyz zmizne na chvíľu. Ale stále viac otázok súvisí s pestovaním týchto odrôd v skleníkoch. Ako viete, hmyz sa ťažko láka do skleníka. Je možné pestovať bohatú plodinu takýchto odrôd na chránenom území? Viac o tom hovoriť.

Spôsoby opeľovania uhoriek

Aby sme pochopili spôsob opelenia, stačí pripomenúť niekoľko odsekov učebnice o botanike. Okrasné kvety sú rozdelené do dvoch typov:

 • female;
 • mužského pohlavia.

Podieľajú sa na opeľovaní, bez ktorých nie je možné získať bohatú úrodu. Vaječník sa tvorí, keď samce rastlinných buniek dosiahnu samicu a tento rastlinný cyklus je mimoriadne dôležitý. Chovatelia tiež navrhujú dosiahnuť opeľovanie iným spôsobom, bez účasti samčích kvetov. Takže podľa metódy opelenia dnes môžeme rozdeliť všetky uhorky na tri typy:

 • opeľované hmyzom (väčšinou včely);
 • self-opeľovanie;
 • parthenocarpic.

Samolepiace odrody môžu byť tiež zaradené medzi parthenokarpické odrody, zmysel sa nezmení. V takých hybridách bude prítomná prevažne ženská kvety, alebo kmeň a tyčinka budú súčasne mať kvet.

Včelie opylované uhorky sa môžu opeľovať len prirodzeným spôsobom, čo obmedzuje ich pestovanie v skleníkoch. Áno, je to možné, ale bude to od záhradníka vyžadovať trochu času a úsilia. Ale tieto odrody majú niekoľko výhod.

Výhody včelie opylovaných uhoriek

Do dnešného dňa je výber semien založený na:

 • chuťové vlastnosti;
 • metóda opelenia;
 • miery dozrievania;
 • výnosových odrôd.

A ak počas tvorby vaječníkov sú parchénokarpické hybridy veľmi kvapľné kvôli teplotným poklesom, potom tento faktor nehraje úlohu včelám opeľovaným. Jeden "ale": dočasné chladenie môže vydesiť hmyz. Ak proces opelenia prebehol hladko, potom rastliny opeľované hmyzom, dá veľkú úrodu.

Pestovanie za skleníkových podmienok

Zvážte možnosť pestovania presne včelích olív odrôd v skleníku. Nie každý vie, že tento proces je celkom možný, aj keď môže byť plný mnohých problémov. Avšak náš záhradník sa nebojí zložitosti!

Vzhľadom na všetky fázy procesu od výsadby semien na zber, treba poznamenať, že najdôležitejším krokom bude proces opelenia.

Proces opelenia v skleníku

Skúsení záhradníci vedia, že opeľovanie môže byť dosiahnuté v skleníku dvoma spôsobmi (ak sa samozrejme vysadí neznečistené odrody):

 1. S pomocou hmyzu.
 2. Pomocou umelého opeľovania.

Ak je počasie teplé a slnečné, dvere skleníka sú otvorené, priťahujú včely, to je prvý spôsob. A ak je veľmi pochybný, potom je lepšie. Je ťažké pritiahnuť hmyz do skleníka. Neochotne lietajú otvorené dvere aj na otvorené priestranstvá. Navyše, aj keď niekoľko včiel dostane dovnútra, nikto nemôže zaručiť, že dokážu dokonale zvládnuť svoj úlohu. Preto sa častejšie uchýli k druhej metóde. Uhorky ukážu bohatú úrody, ak sú správne.

Niektorá teória

Takže, ako bolo uvedené vyššie, kvety sú rozdelené na mužov a ženy. Ak chcete vykonať umelé opylenie, budete musieť vziať štetec na kreslenie a stráviť dostatok času.

Je to dôležité! Na umelé opylenie v skleníku musíte mať ženu aj dostatočný počet samčích kvetov.

Naučte sa vopred odlíšiť dve kvetenstvo od seba. Urobte to veľmi jednoduché. Pod fotografiou sa zobrazujú dve kvety a okamžite ich zachytia, aký je rozdiel medzi nimi.

 • Kvety typu samce sú zvyčajne umiestnené v sínusoch v dolnej časti rastliny a rastú v skupinách.
 • ženské kvety rastú samostatne, pod každým z nich vidíte malý vaječník, podobný malým uhorkám.

Pre lepšiu prehľadnosť ponúkame krátke video. Pomôže vám konečne pochopiť, ako rozlíšiť jeden druh od druhého.

Možné problémy

Nie všetko môže byť vždy hladké. Pamätajte si, že uhorky opeľované, bez ohľadu na rozmanitosť, vyžadujú prítomnosť samčích kvetov a prítomnosť ženských kvetov. Niekedy sa stáva, že muži už vyrástli a ženy nemali čas na formovanie. Existuje skutočný problém, ktorý sa nazýva prázdna krajina.

Vyriešiť tento problém môže a malo byť! Okrasné kvety otvorené len deň, a opeľovanie musí byť vykonané čo najskôr. Príčinou neplodných kvetov môže byť:

 • nízka kvalita zakúpených osív;
 • nevhodná kultivácia (uhorky milujú vlhkosť, slnko a teplo);
 • nedostatok horného obväzu;
 • odmietnutie zovretia;
 • nesprávny výber semien odrôd.

Ak kupujete semená v obchode, uprednostňujte osvedčených výrobcov. Ak vyberiete semená sami, nezabudnite:

 • Z hybridov novej kvalitnej úrody nebude fungovať;
 • človek musí byť schopný rozlíšiť mužské ovocie uhoriek od žien.

Samičková uhorka akéhokoľvek druhu má štyri semenné komory a muž má tri. Aby bola úroda vysokej kvality, musia semená ležať minimálne 2-3 roky pred výsadbou.

Ak vytvoríte sadenice v správnych klimatických podmienkach, včas, aby ste ich zacvakli a nakŕmili, prázdna farba vás neohrozí.

poleva

Bez ohľadu na to, či rastú včelie opylené uhorky na otvorenom teréne alebo v skleníku, musíte dať impulz na rast bočných výhonkov. Toto pravidlo sa vzťahuje na rané odrody, ako aj na neskoršie odrody. Rozdiel je nevýznamný:

 • pre skoré odrody, prilepte hlavný výhon cez 8-10 listov;
 • Pre neskoršie odrody je potrebné to urobiť po 6-8 listoch.

Navyše odstráňte silné rastliny a nechajte rastlinu dať všetku silu potomstvu a to je tiež veľký prínos.

Včelí opylované odrody pre skleníky

Medzi včelím opylovanými odrodami sú tie, ktoré veľmi milujú záhradníci. Pokúste sa vysadiť také uhorky v skleníku a prejsť celý proces od začiatku do konca. Zvážte niekoľko odrôd, ktoré sa považujú za predajné zásahy:

 • zrelá zrelá odroda "súťažiaci" (od neho môžete získať potomkov);
 • skorý hybrid "Muraška";
 • hybrid Springwell;
 • ultra rýchly hybrid Ajax.

V podrobnejších informáciách sme ich uviedli v malej porovnávacej tabuľke. Pozrite sa na to.

Rozmanitosť / hybrid

osud

Opis plodu

Doba plodenia

produktivita

konkurent

čerstvé, solené a konzervované

Zelenety 10-12 cm dlhé s hmotnosťou do 130 gramov

skorá odroda, najviac 50 dní

asi 4 kilogramy od štvorca. metrov (podľa režimu pristátia)

Murashka

čerstvé, solené a konzervované

Zelenet s dĺžkou 10-15 centimetrov s hmotnosťou nie väčšou ako 100 gramov

ranná odroda, 43-45 dní

jedna rastlina dáva 6-7 kilogramov

Fontanelle

čerstvé, solené a konzervované

zelená tráva váži v priemere 100 gramov, má dĺžku 10-12 centimetrov

stredná sezónna odroda, plodnosť po 52 dňoch

do 23 kilogramov od štvorca. metrov (podľa režimu pristátia)

ajax

čerstvé, solené a konzervované

hmotnosť nie viac ako 100 gramov, dĺžka je 6-12 centimetrov

plodnosť sa vyskytuje už po 40 dňoch, zriedka po 50

do 10 kilogramov od štvorca. metrov (podľa režimu pristátia)

záver

Pestovanie včelie opylovaných uhoriek v skleníku je veľká práca, ktorá bude odmenená bohatou úrodou. Uhorky boli vždy v Rusku jedinou zeleninou, ich popularita rastie každý rok. Samozrejme, bude to s parthenokarpickými odrodami trochu jednoduchšie, ale to, čo vyberiete nakoniec, je na vás.