Hospodárstvo

Núbijské plemeno kôz: chov, chov a starostlivosť

Plemeno kôz, ktoré v Rusku ešte nie je rozšírené. Ale vyvoláva záujem a pozornosť chovateľov a poľnohospodárov.

História plemena

Núbijské alebo anglo-nubiánske plemeno pochádza z afrických kôz z oblasti núbijskej púšte. Preto meno plemena.

Anglickí poľnohospodári, ktorí na základe genetického materiálu kôz z extrémne suchých oblastí Afriky prekročili miestne, švajčiarske a indické plemená. Zásluha anglických chovateľov bola správne hodnotená, takže plemeno sa nazýva Anglo-Nubian, ale skrátka, plemeno sa často nazýva Nubian.

img "alt =" Núbijské kozy "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 728_1.jpg ">

Americkí chovatelia skôr úspešne pracovali na zlepšení produktívnych vlastností plemena. Z Ameriky boli prví predstavitelia núbijského plemena do Ruska.

V Rusku je veľmi málo čistokrvných núbských plemien, záujem o plemeno je obmedzený finančnou zložkou. Čistokrvné zvieratá sú pomerne drahé, takže farmári sú v tomto chove pomerne zdržanliví.

popis

Pre núbijské kozy neexistuje žiadny špecifický štandard v Rusku. Vzhľad Nubiek sa vyznačuje predovšetkým dlhými, širokými zavesenými ušami, ktoré sa nachádzajú pod úrovňou tlamy zvieraťa. Štandard platí, keď sú špičky uší na línii nosných dierok. Hlava je malá, oválna, mierne sploštená po stranách. Nos je široký s hrbom, ktorý tiež odkazuje na charakteristické rozoznateľné štandardy plemena. Kozy sú nadržané, kozy spravidla majú rohy. Hoci podľa anglického štandardu musí byť koza bez kostí.

img "alt =" Núbijské kozy "src =" / wp-content / uploads / userfiles / 679_2.jpg ">

Krk je silný, stredne dlhý, telo je dosť masívne, svalnaté, silné, pretože kozy Nubian majú mäso a mlieko. Telo je tvarované ako obdĺžnik. Nohy sú tenké, štíhle, proporcionálne. Vemene sú veľké, pozostávajú z 2 lalokov, bradavky sú dlhé a predĺžené.

Vlasy nubských kôz sú krátke, lesklé, veľmi rozmanité farby. Kozy sú čierne, biele, všetky odtiene hnedej, hnedej a bielej, čiernej a bielej, zlatohnedej.

Varovanie! Zástupcovia núbijského plemena úplne bez charakteristického zápachu.

Štandardné plemeno: čierna koža, prípadne sivá, nie opálená koža.

recenzia

Natalya Sushentsova, 67, Moskovský región priniesli nubianskú kozu pre vnuka, veľmi alergické dieťa a dokonca pretrvávajúce problémy s črevom. Len vďaka našej kozy vnučka vyšla. Teraz rodičia tých istých detí požiadajú o mlieko. Tatiana Ivanova: 54 rokov, kraj Čeljabinsk. Udržujte 2 kozy Nubian plemeno. Veľmi roztomilé zvieratá, pripojené k osobe, neustále žiadajú o občerstvenie. Chcel by som hovoriť o problémoch chovu nubských kôz v Rusku. Existuje len veľmi málo čistokrvných zvierat, prevažne prekrížených s inými plemenami, napríklad s zaanensky. To nie je zlé, pretože vedie k vyšším výnosom. Chcel by som však chovať čistokrvné zvieratá.