Záhradníctvo

Parthenokarpické uhorky a orechy opeľované

Niektorí záhradníci sú stále zmätení v odrodách a hybridy uhoriek. Ak chcete vybrať najlepšie odrody za určitých podmienok, potrebujete vedieť o ich funkciách. Takže uhorky sa líšia veľkosťou a tvarom plodov, chuťou a farbou, výškou kroviny a prítomnosťou bočných výhonkov, výnosom a odolnosťou voči chorobe alebo nižším teplotám. To všetko je veľmi dôležité, ale začať výber vhodnej odrody uhoriek je potrebné s druhom opeľovania.

Parthenokarpický a opylovaný: kto je kto

Ako viete, aby ste dostali ovocie z kvetu, je potrebné opeľovať. Za týmto účelom sa peľ zo samčieho kvetu prenáša na samici. Iba samice opeľované kvetenstvo sa mení na uhorky. Hmyz sa najčastejšie opeľuje (včely, čmeliaky a dokonca aj muchy), okrem toho môže viesť k prenosu peľu vietor, dážď alebo ľudia.

Variety a hybridy uhoriek, ktoré vyžadujú opeľovanie na vytvorenie vaječníkov, sa nazývajú opeľovanie včelstiev (nezáleží na tom, kto sa skutočne bude zaoberať opylovaním - včelou, vetrom alebo ľudským). V tejto oblasti by mali byť zasadené včelie opylované uhorky, kde sa môže hmyz dostať - na otvorené priestranstvá alebo vo veľkých, vetraných skleníkoch.

Bez správneho opeľovania sa kvety kvôli ženám stávajú prázdnymi kvetmi a prebytok samcov kvetenstvo "čerpá" živiny a vlhkosť z celého krovu.

Je to dôležité! Vlastník záhrady by mal sledovať rovnováhu mužských a ženských kvetov (ich ideálny pomer je 1:10), ako aj činnosť včiel.

Partenokarpické uhorky sú často zamieňané s vlastným opeľovaním, ale to je zlé. V skutočnosti, parthenokarpické odrody vôbec nepotrebujú opeľovanie. Tieto hybridy boli vybrané špeciálne pre uzavreté skleníky a oblasti, kde včely nelejú. Všetky kvety na parthenokarpickom kvete sú samice, vôbec nie sú žiadne kvetenstvo. Kvety sa považujú za pôvodne opeľované (oplodnené), ale môžu produkovať uhorky samé.

Táto štruktúra parthenokarpických odrôd znižuje starostlivosť o rastliny, záhradník nemusí sledovať rovnováhu mužských a ženských kvetenstiev, priťahuje včely na miesto a obáva sa príliš zatemneného počasia, v ktorom včely nelejú.

Všetky parthenokarpické uhorky sú hybridy, navyše plody týchto odrôd neobsahujú semená, v uhorke sa jednoducho nenachádzajú semená. Preto, aby ste pestovali rovnakú odrodu na budúci rok, budete musieť opätovne získať semená, nemôžu byť zozbierané vlastnými rukami z vlastnej úrody (čo je celkom možné pre pseudoopelivé uhorky).

Kto je za včelím opeľovanými odrodami

Zdá sa, že ak je všetko také dobré s parthenokarpickými hybridy, prečo sú vôbec opeľované uhorky potrebné, ktorí sa naďalej zaoberajú ich výberom a kultiváciou. Existujú však niektoré nuansy - tieto odrody majú jedinečné vlastnosti, ktoré nie sú vlastné nevyliečiteľným hybridom. Medzi ne patrí:

  1. Jedinečná chuť. Takmer každá včelárska opeľujúca odroda je chutná ako v čerstvej forme, tak aj vo slanom, nakladanom, fermentovanom. Je to vynikajúca kvalita pre domáce pestovanie, keď majiteľ bude používať rovnaké uhorky pre rôzne potreby.
  2. Vysoký výnos. S dostatočným opeľovaním a správnou starostlivosťou poskytujú hybridné odrody pestované včelám najvyššie výnosy.
  3. Ekologická životnosť. Kontrola úrovne šetrnosti k životnému prostrediu odrody pomôže rovnakým včielam - hmyz nebude opeľovať kríky ošetrené nebezpečnými pesticídmi.
  4. Prítomnosť semien. Po prvé, semená sú voľné semená pre nasledujúce sezóny. A po druhé (hlavne) sú to semená, ktoré obsahujú najužitočnejšie vitamíny a stopové prvky, s ktorými sú uhorky tak bohaté.
  5. Včelí opylované odrody - najlepší materiál na chov. Z týchto uhoriek sa objavili tie najlepšie hybridy.
Je to dôležité! Včelí opylované odrody sú vynikajúce pre filmové skleníky. Tieto skleníky sú dočasné, keď sa na kríkoch objavia kvety, film už bude odstránený, nič nebráni tomu, aby včely robili svoju prácu.

K dnešnému dňu existuje veľa včelie opylovaných uhoriek, ich dopyt sa takmer nezmenil po výskyte parthenokarpických druhov.

Mid-časný "herec"