Záhradníctvo

Ako sadiť uhorky

Pravdepodobne neexistuje taká osoba, ktorá by nemala rád uhorky. Solené, nakladané a čerstvé - táto zelenina sa prvýkrát objaví na stoloch po dlhej zimnej dobe a nechá ich medzi sebou. Ide o uhorky, ktoré najčastejšie zachovávajú hostesky, vytvárajú zásoby zásob na zimu. Sú neustálym komponentom šalátov a chutným nezávislým pokrmom.


Skúsení záhradníci a záhradníci vedia všetky pravidlá pestovania uhoriek, ale čo by mali tí, ktorí najprv chcú pestovať svoje semená? Všetky pravidlá a zložitosti pestovania uhoriek sa budú diskutovať v tomto článku.

Spôsoby pestovania uhoriek

Metódy pestovania uhoriek sú rozdelené do dvoch typov:

 • semená;
 • sadenice.

Výber metódy závisí od viacerých faktorov, z ktorých hlavnou sú klimatické charakteristiky regiónu.

Uhorky môžu byť vysadené v otvorenej i uzavretej ploche. Pre druhú metódu existujú rôzne skleníky, skleníky a filmy. Vysádzanie uhoriek v zemi nevyžaduje žiadnu komplexnú prípravu, ale prvé uhorky na otvorenom priestranstve sa objavia neskôr ako v skleníku.

Ďalším faktorom je výnos. Dlhodobé záhradníci zabezpečujú, že dosiahnutie vysokých výnosov uhorky v skleníku je reálnejšie ako na otvorenom teréne. Skutočne, v skleníku je ľahšie kontrolovať teplotu a vlhkosť, nie je nebezpečné pre uhorky, aby boli studené a zmrazené, čo nepriaznivo ovplyvňuje termofilnú rastlinu.

Avšak pre svoje vlastné potreby rodiny budú dosť dosť uhoriek pestovaných v záhrade. S náležitou starostlivosťou, čerstvá zelenina poteší majiteľov od začiatku leta až do polovice jesene.

Príprava pôdy

Na výsadbu uhoriek vyberte slnečné a chránené od vetra sprisahania. Ak prirodzená ochrana pred vetrom nestačí, môžete na okrajoch plotu pestovať kukuricu.

Pripravte pôdu na výsadbu uhoriek potrebujete viac na jeseň. Ak chcete urobiť, vyberte oblasť, na ktorej boli vysadené cibuľa alebo cesnak - to je najlepší predchodcovia na uhorku. V extrémnych prípadoch môžete sadiť uhorky na jednom mieste, ale nie viac ako päť rokov.

Je tiež potrebné vyhnúť sa ďalším predstaviteľom tekvice: cuketa, squash.

Na jeseň je plocha v oblasti vykopanej uhorky 25-27 cm hlboko a oplodnené hojne: potrebujete okolo vedra kuracieho hnoja alebo medveďa na meter štvorcový.

Na jar by mala byť pôda dôkladne navlhčená, ak nie je dostatok zrážok, budete ju musieť hadiť hadicou. Odstráňte korene burín a dezinfikujte pôdu so slabým roztokom mangánu.

Teraz môžete urobiť výkop za uhorky. Horolezecké odrody uhoriek sa vysádzajú v zákopoch, ktoré sú následne viazané na mriežku. Hĺbka výkopu by mala byť asi 25 cm, ak bude uhorka vysadená vo forme sadeníc. Semená sú hlboko zakopané - 2-3 cm, takže zákopy by mali byť v tomto prípade plytké.

Tip! Skúsení záhradníci odporúčajú robiť zákopy pre uhorky až do hĺbky 40 cm. Takmer úplne ich naplňte organickými hnojivami, listami alebo dokonca potravinovým odpadom a potom ich pokryte tenkou vrstvou zeminy. Takáto príprava zabezpečí konštantný proces rozpadu, v dôsledku čoho budú uhorky potrebovať toľko tepla.

Vzdialenosť medzi uhorkami by mala byť asi 30 cm, a medzi priľahlými zákopmi - 70-100 cm. Hlavná vec je, že biče neostanú susedné kríky. Pre skleníky je lepšie vybrať odrody uhoriek s vysokými výhonkami bez silného rozvetvenia, vhodné na vertikálnu kultiváciu, pretože tam nie je dostatok cirkulácie vzduchu - stonky na zemi môžu hnilobu a bolesť.

Horizontálna metóda výsadby zahŕňa použitie uhoriek, ktoré sa šíria pozdĺž zeme a rastú buď kríky alebo majú vysoko vyvinuté bočné biče. Takéto uhorky sú tiež vysadené buď semenami alebo sadenicami, na jednom štvorcový meter sa vyrábajú 4-6 diery, pričom sa pozoruje približná vzdialenosť medzi rastlinami o 50 cm.

Príprava semien

Bez ohľadu na spôsob vysádzania uhoriek v zemi (sadenice alebo semená), semená sú pripravené rovnako.

Je to dôležité! Samozrejme, táto fáza sa nevzťahuje na zakúpené semená uhoriek - už boli vytvrdené a dekontaminované, rovnako ako odmietnutie nevhodných semien.

Starostlivá príprava vyžaduje osivo z predchádzajúcej uhorky. Takže musíte dodržiavať nasledujúce body a pravidlá:

 1. Musíte pestovať semená, ktoré sú najmenej dva roky staré. Semená materiál zozbieraný v minulom roku sa nezmestí, nebude to dať dobrý zber.
 2. Po prvé, uhorky semená potrebujú dobre zahriať. K tomu sa vyliali do plátenného vrecka a zavesili batériu alebo iný zdroj tepla. V tejto polohe nechajte vrecko 2-3 dni, teplota v miestnosti by mala byť väčšia ako 20 stupňov.
 3. Teraz musia semená odmietnuť. Soľ sa pridá do nádoby s vodou (v množstve 25 gramov soli na liter vody), do semien sa vloží a zmieša. Semená uhorky, ktoré sa usadzujú na dne, je potrebné zozbierať a povrchové môžu byť vyhodené - sú prázdne, z nich nevyrastie nič.
 4. Dekontaminácia pomôže chrániť semená pred chorobami, najčastejšie pomocou mangánu. Pri silnom roztoku manganistanu draselného sa uhorky nenachádzajú dlhšie ako 20 minút. Potom ich musia byť odstránené a dôkladne opláchnuté teplou vodou.
 5. Živočíšne semená uhorky naplnia bežný popol z dreva. Pridá sa do teplej vody v pomere 1 polievková lyžica na liter vody a mieša sa. Semená nechávajú kŕmiť užitočnými látkami, trvá to 1-2 dni.
 6. Premyté a sušené semená uhoriek sú zabalené v čistej gáze a umiestnené na spodnú časť chladničky na 1 deň. Takéto vytvrdenie pomôže uhorkám odolávať teplotným kvapkám a možnému ochladeniu.
 7. Semená sú umiestnené na gázu navlhčenú vodou, pokryté fóliou alebo vekom a ponechané na teplom mieste 2-3 dni. Teplota v miestnosti by mala byť 25-28 stupňov (môžete umiestniť semená na batériu).
 8. Hackované semená uhorky sú pripravené na výsadbu v krajine.

Tip! Niektorí záhradníci čakajú na klíčky, aby vyrastali zo semena, takže uhorky rastú rýchlejšie. Ale tieto klíčky sú veľmi jemné, ľahko sa poškodia, keď sú vysadené, takže je lepšie pestovať mierne krivé alebo opuchnuté semená uhoriek.

Ako pestovať sadenice

Sadenice uhorky sa pestujú hlavne v otvorenom teréne. V skleníku môžete ovládať teplotu pôdy, kde sa semená rýchlo klíčia. Ale teplota zeme na otvorených plochách často nespĺňa požiadavky teplom milujúcej uhorky, pretože táto rastlina môže byť zasadená do zeme, zahriata na najmenej 15 stupňov.

Uhorky majú veľmi jemné stonky a korene, preto by sa semená na sadenie mali použiť v jednorazových alebo rašelinových pohároch. Prvé z nich sú následne nakrájané na odstránenie uhoriek bezbolestne a rašelina sa rozpustí v zemi, takže sadenice sa môžu vysádzať priamo do takej nádoby.

Je to dôležité! Pôda pre sadenice uhoriek je pripravená na jeseň. Za týmto účelom premiešajte piliny, hnojivá a pôdu a nechajte zmes na chladnom mieste (napríklad v suteréne). Trvá to čas na horenie hnojiva.

Zem sa naleje do pohárov a naplní ich dve tretiny. Potom sa pôda napája predhriatým slabým roztokom mangánu. Po 30 minútach môžete sadiť okrasné semená. Do každého šálky sa umiestnia 1-2 šálky semien a umiestnia sa horizontálne. Horný posypané rozstrihnutou zeminou 1,5-2 cm a posypané vodou.

Ak chcete vyklíčiť kyslé výhonky, potrebujete teplé a slnečné miesto s teplotou najmenej 20 stupňov. Je lepšie zakryť poháre fóliou alebo priehľadnými viečkami tak, aby sa vlhkosť neodparovala a aby bola teplota rovnomernejšia.

Na tretí deň sa objavia uhorky, teraz môžete otvoriť šálky a položiť ich na parapetu. Hlavná vec je, že uhorky by mali byť teplé a ľahké, prievany a otvorené okná sú pre nich veľmi nebezpečné.

Sedem dní pred pristátím v zemi sa sadenice môžu vytvrdnúť. Ak to chcete urobiť, vyberte uhorky na ulici alebo otvorte okno, postup by mal trvať asi dve hodiny.

Tip! Pokiaľ slnečné svetlo nie je dostatok sadeníc, môžete pridať osvetľovacie žiarivkové žiarivky.

Presádzanie sadeníc na zem

Uhorky sú pripravené na transplantáciu do pôdy približne 30 dní po výsadbe semien v kvetináčoch. Do tejto doby, uhorky by mali dosiahnuť výšku 30 cm a mať jeden alebo dva pravé listy, elastické a zelené.

Podmienky výsadby sadeníc v krajine závisia od klimatických charakteristík regiónu, pokiaľ nie je hrozba mrazu.

Sadenice uhorky sa vysádzajú pomocou metódy prekládky s pôdou, alebo sú jednoducho pochované v rašelinových pohároch (okraje skla by mali byť vyrovnané s výkopom alebo dierou).

Prečo rastliny semená uhorky

Uhorka, na rozdiel od paradajok, je najčastejšie vysadená semenami. Faktom je, že sadenice sú veľmi jemné, s jemnými koreňmi a stonkami. Nielen že sa ľahko poškodí, sadenice veľmi zle tolerujú aklimatizáciu na nové podmienky (teplota, slnko, vietor, iné zloženie pôdy).

Iba veľmi skúsení poľnohospodári, ktorí poznajú všetky tajomstvá a jemnosti tohto podnikania, môžu získať dobrú úrodu z sadeníc uhoriek.

Pre obyčajných obyvateľov lesa a záhradníkov je metóda výsadby osiva v teréne vhodnejšia. V tomto prípade sa prvé zeleniny objaví až o týždeň neskôr, ale uhorky budú silné a odolné voči vonkajším faktorom.

Semená sa pripravujú rovnakým spôsobom ako pri sadeníc a nakúpené semená okurek sa môžu vysádzať priamo z vrecka. Každá studňa je bohato napojená roztokom mangánu a tam sú umiestnené semená. Okrasné korene rastú plytké, sú povrchné, takže semená nemusia príliš pochovať. Sú práškovité s vrstvou pôdy v rozmedzí 2-3 cm a nezasahujú. Nad trochu napojenú teplou vodou.

Ak sú teploty v noci stále príliš nízke, môžete oblasť pokryť filmom, ktorý sa odstráni po zobrazení týchto listov.

Varovanie! Pri odrodách okrasných ošípaných sa vyskytuje jeden dôležitý odtieň - opeľujúce sa rastliny so samčiemi kvetmi sa vysadia o 6 dní skôr ako hlavné semená. Tento interval je potrebný na súčasný výskyt kvetenstva mužov a žien a ich plné opylenie.

Proces výsadby semien uhorky v pôde je pomerne jednoduchý:

 1. Pripravte otvory alebo zákopy.
 2. V nich nalejte organické hnojivo a premiešajte s pôdou.
 3. Prach túto vrstvu so zemou a vložte jedno alebo dve semená.
 4. Zavrite semená 2-3 cm zeminy.

To je celý proces.

Vysádzanie uhoriek nie je absolútne ťažká úloha, s ktorou sa dá niekto vyrovnať. Pestovanie sadeníc je samozrejme viac namáhavé ako sejba v pôde, ale oba tieto procesy sú celkom uskutočniteľné. Oveľa ťažšie je starať sa o dospelé rastliny, uhorky neustále vyžadujú zalievanie, kŕmenie, pletie, púšti pôdy a zber.

Pozrite si video: Ako a kedy zasadiť uhorky (December 2019).

Загрузка...