Záhradníctvo

Ako sa starať o sadenice baklažánu

Banány, rovnako ako mnohé záhradné plodiny, milujú svetlo, teplo a pravidelné zalievanie. Mladé klíčky sú charakterizované pomalým vývojom, ktorý nie je vhodný na pestovanie v klimatických podmienkach strednej zóny. Ak chcete zvýšiť výsledok prežitia a výnosy plodín pomôžu kultiváciu sadeníc. Najskôr je potrebné vyzdvihnúť kvalitný materiál na osivo, spracovať a zasiať. Ďalšie opatrenia sú zamerané na starostlivosť o sadenice baklažánov, ktorých správnosť závisí od vývoja rastlín.

Príprava pôdy pre sadenice baklažánu

Intenzita vývoja rastlín závisí od plodnosti pôdy. Pôda na pestovanie sadenice baklažánu je ľahšie kúpiť v špecializovanej predajni. Je už predávaná so všetkými stopovými prvkami. Prípadne sa pôda ľahko pripravuje.

Varovanie! Pôda pre sadenice baklažánu by mala mať nízky index kyslosti, nasýtenosť mikroživín a drobivosť.

Voľná ​​pôda umožní prenikaniu vlhkosti a kyslíka do koreňov rastlín. Je dôležité dekontaminovať pôdu pred sejbou.

Samostatná príprava pôdy zahŕňa miešanie 1 časti rašeliny, 2 časti humusu a pridať polovicu tejto celkovej hmotnosti drevených hoblín. Je možné zlepšiť kvalitu hlinenej pôdy pridaním premývaného riečneho piesku. Nie je to zlé pre sadenice baklažánu vhodné pozemky zo záhrady, kde predtým pestovali kapustu alebo uhorky. Dezinfikujte pôdu vriacou vodou. Tu sú 2 spôsoby:

  • zem sa naleje nad vriacou vodou s husto rozpusteným mangánom;
  • Pripravená pôda sa preosieva vriacou vodou cez vriacu vodu počas 30 minút.

Jednoduché doplnky sú vhodné na kŕmenie. Drevený popol sa ľahko pripravuje, spálil niekoľko protokolov. Obchod bude musieť nakupovať iba draslík, superfosfát a močovinu.

Príprava osiva baklažánu na výsadbu

Semená baklažánu sa začínajú pripravovať dlho pred sejbou. Je dôležité určiť miesto výsadby sadeníc, aby sa zhruba dozvedeli načasovanie prípravy a výsevu semien. Ak sa vysadenie rastlín má byť v záhrade pod filmom, potom výsadba padá na tretie desaťročie marca. Pri pestovaní baklažánového osiva môže začiatok sejby začať v treťom desaťročí februára alebo začiatkom marca.

Príprava osiva umožňuje ich dezinfekciu. Semená baklažánu pol hodiny sa ponoria do nasýteného roztoku manganistanu draselného a potom sa premyje čistou vodou. Nasledujúca liečba je zameraná na zrýchlenie klíčenia. Ako rastové promótory môžete vyberať riešenia pre skladovanie alebo pripraviť si z 1 litra vody + 0,5 kg kyseliny boritej. Dobré výsledky ukazujú roztok 1 liter vody + 100 ml šťavy z aloe.

Klíčení pomôže zrýchliť sadenice a chrániť sa od výsevu prázdnych zŕn. Semená baklažánu sú zabalené do mokrej bavlny alebo gázy, položené na tanierika, pokryté fóliou a vložené na teplé miesto s teplotou 25oS.

Varovanie! Vykurovacie radiátory a iné vykurovacie zariadenia nie sú najlepšou možnosťou na klíčenie semien baklažánu. Vlhkosť sa rýchlo odparí od prehriatia a embryá vysušia predtým, než sa môžu prekrížiť.

Zasievanie semien baklažánu do zeme

Pri výseve semien baklažánu sú optimálne vhodné malé plastové poháriky okrúhleho alebo štvorcového tvaru. Nemôžete tu zachrániť a je lepšie zasadiť do každej nádoby 3 semená. Keď sa semená baklažánu klíčia, odstránia sa dva slabé klíčky a silné listy zostanú rásť. Pred zasiatím pôdy v pohároch napojených. Môžete si vziať čistú vodu z vodovodu, stojať pár dní a rozpustiť niekoľko mangánových kryštálov, aby ste získali bledý roztok.

Zakopané semeno je jemne zakopané do zeme do hĺbky asi 2 cm, už nie je potrebné vodu pôda, všetky vysadené poháre sú zakryté fóliou a umiestnené na teplom mieste. Zasiate naklíčené zrná sa rozliatia po 5 dňoch. Ak boli semená suché nepripravené, očakáva sa sadenice počas 10 dní. Po priateľskom zobrazení výhonkov je film odstránený z pohárov a umiestnený na chladnejšom mieste. Nemôžete to preháňať. Teplota, v ktorej by rastlinky baklažánu mali naďalej rásť, by mala byť maximálne 5oZospodu od miesta, kde sa nachádzali šálky semien ihneď po zasiatí.

Organizácia vhodného osvetlenia sadenice baklažánu

Mladé výhonky z mladých vajcov od prvých dní potrebujú intenzívne osvetlenie. Väčšina z nich prechádza oknom, ale pre sadenice začiatku februára siatie to nestačí. Zimný deň je krátky a nestačí na úplný rozvoj závodu. Problém môžete vyriešiť umelým osvetlením.

Jednoduché žiarovky tu nefungujú. Najlepšie výsledky ukazujú fluorescenčné a LED labky alebo ich kombináciu. V skutočnosti z nich nevychádza žiadne teplo, ale lampy poskytujú veľa svetla. Je dôležité vydržať maximálnu aproximáciu svetelného zdroja, ktorý je 150 mm. Osvetlenie zahŕňa asi 2 hodiny pred úsvitom a tiež s nástupom temnoty večer. Čas zapnutia a vypnutia lampy sa dá ľahko vypočítať na základe skutočnosti, že by baklažán mal trvať najmenej 14 hodín denne. Zníženie trvania pokrytia ohrozuje slabý vývoj sadeníc a neskoré formovanie púčikov.

Zahrnutie lampy sa odporúča niekoľko hodín pred začiatkom úsvitu a po západe slnka, čím sa zvýši dĺžka denného svetla na 14 hodín. V opačnom prípade sa sadenice baklažánu vyvíjajú menej intenzívne a kvetnatky na ňom začnú viazať oveľa neskôr.

Je to dôležité! Slabé osvetlenie ovplyvní vývoj rastlín. Sazenice baklažánu budú predĺžené, bledé a slabé. Vzduch v miestnosti by mal byť suchý a čerstvý. To sa dá dosiahnuť častým vetraním, ale bez prievanu.

Zavedenie vrchného obväzu do pôdy

Je dôležité podporovať mladé výhonky v počiatočnom štádiu ich rastu. Prvýkrát sa sadenice baklažánu kŕmia po výskyte dvoch plných listov. Môžete počkať, až tretie listy rastú. Na kŕmenie pripravte roztok 1 liter vody, 1 g draslíka, 1 lyžičku vody. popol z dreva, 0,5 lyžičky. soli a 4 g superfosfátu.

Po druhý raz sa sadenice kŕmia organickými hnojivami po 10 dňoch po prvej aplikácii vrchného obväzu. Sazenice baklažán reagujú okamžite na organické látky a po 3 dňoch intenzívne rastú. Pri druhom kŕmení budete musieť pripraviť roztok 1 časti fermentovaného kuracieho hnoja a 15 dielov vody.

Varovanie! Sadenice baklažánov sa kŕmia až po ich napájaní, inak tekuté hnojivo v suchom podloží vypálí koreňový systém. V prípade hnojív na listoch ihneď musíte vyprať vodou, aby ste sa vyhli popáleniu v nadzemnej časti rastliny.

Hlavný je považovaný za tretí obväz, ktorý sa vykonáva 1 týždeň pred výsadbou baklažánov v zemi. Zvyčajne pestovatelia zeleniny používajú superfosfát. Toto hnojivo je zle rozpustné vo vode, takže sa roztok pripravuje vopred. Pre 1 liter horúcej vody zriediť 1 polievkovú lyžičku. l. Hnojivá a občasné miešanie tejto kvapaliny počkajte asi 1 deň, kým sa superfosfát úplne nerozpustí. Nasledujúci deň by sa mala vytvoriť čistá vrstva vody v plechovke, ktorá sa musí vyprázdniť. Zostávajúci nasýtený roztok sa zriedi rýchlosťou 1 lyžička. na vedro s vodou a kŕmili sadenice baklažánu.

Premiestňovanie sadenice baklažánu vo veľkých nádobách

Ak boli semená na začiatku osiate v malých nádobách s priemerom do 50 mm, asi za mesiac bude pre rastúce silné rastliny malý priestor a budú transplantované do veľkých skiel. Kapacity s priemerom 80 mm s výškou steny do 100 mm sú optimálne prispôsobené. Aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému, mali by sa semenári pred opätovným výsadbou dobre napojiť. Pri pohľade na pohár sa rastlina ľahko dostane na zem. Bude potrebné len umiestniť ju do novej veľkej nádoby so zemou a potom ju opatrne posypnúť hornou vrstvou voľnej pôdy.

Lahôdka transplantovaných baklažánmi vo veľkých okuliaroch položených na parapet, zatiaľ čo po dobu 2 dní pokryje pohár bielym papierom. Počas tohto obdobia zariadenie vyžaduje stredné osvetlenie.

Zavlažovanie sadeníc z prvých dní svojho života

Pri pestovaní sadenice baklažánu je potrebné mať na pamäti, že len vyklíčené výhonky nevyžadujú zavlažovanie. Malá vysušená pôda je dostatočná na to, aby sa z postrekovača navlhčila horúcou destilovanou vodou. Prvýkrát sa naklíčené výhonky napojia na tretí deň. Interval ďalšieho napájania nastavený po 5 dňoch. Najlepšie je vypestovať sadenice pred obedom približne v 11 hodín popoludní. Je dôležité, aby sa listy citrusových rastlín nevliekli a aby sa nevyprázdňovali až do vzniku kalu.

Ak sa pôda vysuší rýchlejšie z vysokej teploty v miestnosti, sadenice sa napojia po 3 dňoch. Je dôležité, aby každá rastlina uvoľnila pôdu na prístup kyslíka.

Kalenie sadeníc

Vnútorná kultúra je veľmi jemná a nie je okamžite prispôsobená na pristátie na ulici. Rastliny sa musia prispôsobiť životnému prostrediu, čo sa dosiahne vytvrdením. Kalenie začína asi 2 týždne pred pristátím v zemi. Semeňové semenáče krátko trvajú na studenej verande alebo na balkóne, čím zvyšujú každý deň svoj pobyt. Ak sa vyskytuje skleník, na konci apríla sa môžu vysadiť sadenice na spevnenie. Avšak nočné mrazy budú stále negatívne ovplyvňovať rastliny, takže sú pokryté na noc s ďalšou konštrukciou s markíza. Počas dňa sa kryt odstráni.

Vysádzanie sadeníc na ich trvalom mieste

Čas výsadby sadeníc závisí od miesta pestovania. Touto dobou sa z rastliny vytvorí 8 až 12 plných listov. Pri pestovaní baklažánov v skleníku začína výsadba sadeníc od 5. mája. Rovnaké čísla sa používajú pri pristátí na otvorenom území južných regiónov. Pre severné a stepné regióny sa optimálny čas pristátia považuje za stredný a koniec mája, ale všetko závisí od poveternostných podmienok.

Počas pristátia je každá rastlina opatrne odstránená z pohára, aby nedošlo k rušeniu huby pôdy s koreňovým systémom. Tak, sadenice zakorenia rýchlejšie a okamžite rastie. Črepníkové rastliny za 25 dní skôr prinesú zber baklažánov ako sadenice pestované v krabiciach. Pri výsadbe dodržujte vzdialenosť medzi radmi - 700 mm, vzdialenosť každej rastliny - 250 mm. Ak sa sadenice pestujú v krabici, rastliny sa starostlivo odstraňujú a zakryjú 80 mm. Tu je potrebné dbať na koreňový krk bol zapustený o 15 mm. Po výsadbe pod každou sadenicou sa zavlažuje.

Starostlivosť o transplantované sadenice

4 dni po výsadbe baklažánov v zemi skontrolujte všetky rastliny. Ak sa v niektorých prípadoch vyskytne zlé prežitie, alebo sa sadenice vo všeobecnosti vysušia, nové rastliny sa vysadia na svojom mieste.

V lete sa baklažány napojia asi po 9 dňoch. V prípade sucha môže byť intenzita zavlažovania zvýšená. Po každom zavlažovaní je pôda nevyhnutne zaplavená do hĺbky 80 mm. 20. deň po pristátí je potrebné urobiť prvý vrchný obväz so 100 g močoviny na 10 m2, Druhýkrát sa podáva po 3 týždňoch po prvej aplikácii hnojív. Pomocou sekačky sú v tej istej oblasti pochované 150 g superfosfátu a 100 g močoviny, po ktorých sa postele zalievajú.

Video zobrazuje starostlivosť o sadenice:

Ak bolo všetko vykonané správne v počiatočnom štádiu, zdravé sadenice prinesú dobrú úrodu baklažánov. Je dôležité chrániť kultúru iba z chrobáka zemiakového Colorado, ktorý ju veľmi miluje.