Záhradníctvo

Pestovanie okurky v skleníku

Uhorky rád rastú takmer všetci záhradníci. Kultúra je dojmom podmienok, ale neprekonateľná chuť zeleniny prekrýva úsilie. Uhorky na okrúhlice - malé ovocné odrody uhoriek, ktorých hlavným rozdielom sú plody miniatúrnej veľkosti, získali osobitnú popularitu.


Priemerná dĺžka uhoriek dosahuje dĺžku 6 - 10 cm, koža je tenká, buničina je hustá bez dutín a semená sú malé. Majú vynikajúcu chuť, príjemnú chrumkavosť, ktorú ocenia všetci milovníci ľahko nasolenej zeleniny. Často sa nahradia nakladané uhorky obyčajnými odrodami a odtrhávajú nezrelé plody malých rozmerov. Avšak chuťové vlastnosti bežných odrôd uhoriek sú výrazne nižšie ako deti - uhorky nakladačky.

Malo rastúce uhorky sa pestujú ako v otvorenom teréne, tak aj v skleníkoch. Druhá možnosť vám umožní získať skorší zber, ako aj zabrániť extrémnym teplotám, nepravidelnej vlhkosti.

Vlastnosti pestovania malých odrôd uhoriek

Okurka uhorky náladový poľnohospodárskej technológie. Pre dobrý zber potrebujete:

 • opatrne dávkovať minerálne hnojivá;
 • udržiavať optimálne napájanie a osvetlenie;
 • Udržujte uhorky čisté;
 • často, ale jemne uvoľnite pôdu;
 • čas na odstránenie buriny;
 • pravidelne vedú udalosti proti škodcom a chorobám uhoriek.

Hlavným rozdielom a zárukou úspechu pri pestovaní uhoriek je potreba každodenného vyberania ovocia. To umožňuje púšti aktivovať plodnosť. Uhorky nevyrastajú, zachovávajú si chuť a nutričnú hodnotu. Rast plodov zastaví v dĺžke 10-11 cm, potom začne intenzívne zahusťovanie. Nadmerné rastliny neumožňujú nalievať zvyšok uhoriek, výnosy klesajú.

Pri odrodách malých ovocných okuskov sa neodporúča používať napájanie rozptýleného druhu. Uhorka netoleruje vlhkosť na listoch, je lepšie navlhčiť pôdu v koreňovej zóne. O nedostatku vlhkosti rastlina okamžite signalizuje znetvorenie listov, takže pravidelné zavlažovanie je dôležitým predpokladom veľkej úrody uhoriek na pestovanie skleníka a pôdu.

Ak chcete získať požadovaný výsledok, musíte dodržiavať základné pokyny pre starostlivosť o uhorky na uhorky. Na otvorenom teréne majú svoje vlastné špecifické vlastnosti. Skleníkový efekt vyžaduje, okrem poznatkov o agrotechnických opatreniach, študovať pravidlá prevádzky skleníkov. To poskytne príležitosť získať rannú a vysokokvalitnú úrody uhoriek. Výsledok však odôvodní všetko úsilie.

Užitočné rady pre pestovanie uhoriek v skleníku

Mnohí sa rozhodnú pre spôsob pestovania uhoriek v skleníku. To umožňuje nielen skrátenie dozrievania ovocia, ale aj vytvorenie komfortnejších podmienok pre rastliny. Po prvé, mali by ste sa postarať o čistotu a vetranie skleníka. Drevené konštrukcie skleníkov sú dezinfikované, kovové konštrukcie sú maľované. Pred vysadením sadeníc uhoriek v skleníku vykonávajú všetky činnosti týkajúce sa dekontaminácie pôdy, odstraňovania zvyškov rastlín a usporiadania lôžok.

Takéto akcie sa vykonávajú na jeseň po zbere úrody. Hlavné činnosti v skleníkoch, ktoré sa budú musieť vykonávať počas obdobia pestovania uhoriek, zostávajú:

 • zalievanie;
 • vrchný obväz;
 • ochrana uhoriek pred chorobami a škodcami.

Taktiež výťažok priamo závisí od výberu osív uhorky.

Je to dôležité! V prípade skleníkov sa odporúča vybrať samoopelivé odrody uhoriek so skrátenými bočnými očkami.

V tomto prípade nie je potrebné použiť umelé opeľovanie a štipľavé uhorky. Všetky samolepiace odrody uhoriek, ktoré sa pestujú v skleníku, sa musia vytvoriť, aby sa zabránilo silnému zahusteniu.

To je dôvod pre zníženie výnosu, výskyt bežných ochorení uhoriek - múčnatka, dunivá hniloba. Aby ste tomu zabránili, musíte odstrániť konce biče po druhom liste na bočných výhonkoch.

Kľúčové odporúčania

Získajte dobrú úrody uhoriek v skleníku pod silou dokonca nováčik záhradník. Dodržujeme určité pravidlá a vychutnáme si krehké uhorky. Uistite sa, že rastliny dodávajú dostatok živín, svetla a vlhkosti.

Varenie úrodnej pôdy

Ak sa v skleníku už pestuje nejaká zelenina, príprava pôdy na ďalšiu zber by mala byť vykonaná vopred. Okrasné uhorky milujú kvalitnú zmes, takže pôda v skleníku musí byť úrodná. Najlepšou kombináciou je čerstvý humus so soddenou pôdou. Dobre odporúčaná zmes polnej pôdy, ktorá sa odoberá v množstve 20% z celkového množstva, s prídavkom 50% rašeliny a 30% humusu. Príprava pôdy pre skleník je jednoduchá. Po zbere a všetkých zvyškoch rastlín sa vykonáva dekontaminácia pôdy. Vykopávajú všetky postele skleníka do hĺbky bajonetu (20 cm) a pestujú pôdu roztokom síranu meďnatého (7%). O mesiac neskôr pripravte mletú zmes pre uhorky s vyššie uvedeným pomerom zložiek. Pridajte živiny a položte sa na hrebeň skleníka. Pre jeden kubický meter objemu sú dostatočné 2 kg síranu draselného, ​​3 kg superfosfátu a 0,4 kg dusičnanu amónneho.

Je to dôležité! Aby ste zaistili najvhodnejšie podmienky pre ovocie, je lepšie položiť hrebene alebo urobiť hrebene. Na rovnom povrchu je rast okrasných plodov nižší.

Ak je pôda pripravená na jar, potom je potrebné aplikovať hnojivo dobre zhnité a minulé biotermické dezinfekcie. Hrebene sa vyrábajú po prístrešku skleníkového filmu na pripravenosť pôdy. Nachádzajú sa buď pozdĺž alebo cez prístrešok. Závisí to od veľkosti skleníka.

V období pestovania uhoriek v skleníku je potrebné monitorovať zhutňovanie pôdy. Uvoľňovanie sa vykonáva pravidelne a jemne, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému okurkových uhoriek, ktorý je blízko k povrchu.

Vykonávame kompetentné zavlažovanie v skleníku

Na dosiahnutie stabilnej plodiny uhoriek je potrebné kontrolovať vlhkosť pôdy. Vodný tok je rovnako nežiadúci ako nedostatok vlhkosti. Okrem toho je dôležitým faktorom pravidelnosť zavlažovania. Pri ostrých výkyvoch vlhkosti pôdy sa vyskytujú praskliny koreňov a hniloba koreňov. V horúcich dňoch sa nakladačky nakladajú denne, v zakalených a chladných dňoch podľa potreby. Najlepší čas na zavlažovanie v skleníku je večer, keď je voda dostatočne teplá. Studená voda je veľmi škodlivá pre koreňový systém uhoriek. Aby sa nepoškodila pôda, na koniec hadice alebo výtok z kanvice sa dá nasadiť bežný postrekovač. Voda sa naleje opatrne, snažia sa nepadnúť na listy uhoriek. Po každom zavlažovaní sa vykonáva plytké uvoľňovanie pôdy. Ak sa korene uhoriek dostanú na povrch, je potrebné naliať zmes živín vrstvou nie dlhšou ako jeden a pol centimetra.

Pravidelné vetranie proti chorobám

Filmový povlak v skleníku neumožňuje prejsť vodnou parou, preto je potrebné vetranie každý deň. Ak to chcete urobiť, otvorte iba horné vetracie otvory, ktoré chránia zakorenené uhorky. Suchý vzduch vytvára v skleníku priaznivé podmienky pre škodcov uhoriek (roztoče pavúkov). Je veľmi užitočné pre uhorky vykonávať dennú kontrolu vlhkosti, aby sa zabránilo veľkým kvapkám.

Správne kŕmenie je polovica úspechu

Schopnosť krmiva nakladať kompetentne pomáha nielen zachovať, ale aj výrazne zvýšiť zber. Pre celú sezónu stačí stráviť štyri až päť krmív uhoriek, najdôležitejšie je, aby to bolo včas. Existujú dve skupiny - organické a minerálne hnojivá. Môžete to urobiť koreňmi a listovou cestou. Uhorka signalizuje nedostatok akéhokoľvek prvku určitým spôsobom. Základné požiadavky na aplikáciu hnojív:

 1. Normalizácia. Každé predávkovanie je škodlivé, ale nutričné ​​nedostatky nebudú menej škodlivé. V skleníku musíte dodržiavať iné pravidlo. Ideálnou možnosťou je kŕmiť uhorky v malých dávkach a dodržiavať odporúčania na predpis.
 2. Kvalitatívne zloženie. Pre uhorky potrebujú minerály - dusík, fosfor, draslík, ako aj organické - mullein, kuracie trus.
 3. Čas vkladu Prvé skleníkové kŕmenie vykonané pred kvitnutím uhorky. Nasledujúce kroky sa môžu vykonať najskôr 14 dní po prvom. Pre sezónu je optimálna suma pre uhorky tri až štyri.
 4. Druh hnojiva. Dusík je potrebný na úplný rozvoj listnatého množstva, ale znižuje kvalitu ovocia. Preto je lepšie používať v skleníkoch hnojivá bez dusičnanového dusíka. Fosfor stimuluje kvitnutie a vaječník uhorky a zároveň vyživuje koreňovú hmotu. Draslík je nepostrádateľný počas obdobia ovocia. Pomáha pri pohybe živín z koreňov na všetky nadzemné časti uhoriek.

Ďalšou dôležitou podmienkou bude výber semien okorenka na skleník, ako aj ochrana rastlín pred škodcami a chorobami. Môže sa predpokladať výskyt chorôb a vykonať preventívne opatrenia. Hlavná vec je odstrániť faktory, ako je vysoká vlhkosť, teplotný rozdiel, suchý vzduch v skleníku. Teraz sa môžete pripraviť na zber bohatej úrody uhoriek.