Záhradníctvo

Najlepšie mid-sezóny odrody uhoriek

Okrasná zelenina je tá zelenina, ktorej čerstvosť si môžete vychutnať po celú sezónu (od apríla do októbra). Takáto "dlhovekosť" zelenina poskytuje rôzne odrody, ktoré sú rozdelené podľa stupňa dozrievania ovocia. Existujú skoré uhorky, stredná sezóna a neskoro. Zároveň strednezápadné odrody zaujímajú najväčšiu výklenku, používajú sa častejšie ako iné a existuje niekoľko dôvodov. Všetky vlastnosti a charakteristiky stredných uhoriek budú uvedené v tomto článku.

Stanovenie odrôd strednej sezóny

Hlavnou charakteristickou črtou stredne zrelých odrôd uhoriek je obdobie dozrievania ovocia, ktoré sa rovná 45-55 dňom.

To znamená, že uhorka začne prinášať ovocie 45-55 dní po výsadbe semien v zemi.

Avšak toto obdobie je veľmi podmienené, rýchlosť dozrievania uhoriek závisí od mnohých faktorov, z ktorých hlavné sú:

  • kvalita osiva;
  • typ pôdy;
  • skleníkových podmienok alebo pristátia na otvorenom priestranstve;
  • včasné zavlažovanie;
  • teplota zeme a vzduchu počas dňa a noci;
  • chýbajúce choroby kríkov;
  • klimatickú zónu, v ktorej je región umiestnený.

Všetky tieto faktory spoločne ovplyvňujú rýchlosť dozrievania prvých uhoriek, ako aj výnos zo zeleniny.

Klasifikácia uhorky

Všetky odrody a hybridy uhoriek sú rozdelené do niekoľkých kategórií. Po rozdelení na druhy podľa rýchlosti dozrievania by sa mala zvážiť všeobecná klasifikácia odrôd. Tak, ako všetci ostatní, okrasné uhorky sú rozdelené:

  1. Typ opeľovania. Existujú odrody pestované včelím, parthenocarpické a sebaočiarené.
  2. Podľa spôsobu kultivácie: skleník a pôda.
  3. Podľa zamýšľaného účelu plodov: na čerstvú konzumáciu, konzerváciu a univerzálne odrody, vhodné na šalát a solenie.
Je to dôležité! Okrem týchto faktorov sa musí brať do úvahy aj oblasť, pre ktorú sú semená zamýšľané, najmä ak sú vysadené na otvorenom teréne. Napríklad odrody pre južné regióny nebudú schopné plne rásť a priniesť ovocie v studených severných pôdach.

Výber najlepších druhov strednej sezóny

Pred nákupom semien je potrebné jasne definovať, prečo sú uhorky potrebné, kde budú vysadené, a kto ich bude opeľovať.

Skúsení záhradníci tvrdia, že by sa mali uprednostňovať samoopelivé odrody stredného dozrievania skleníka a odrody opeľujúcej včely na otvorenom teréne.

Tip! Pre čerstvé uhorky, ktoré majú byť na pozemku celú sezónu, jedna odroda nestačí. Je potrebné pestovať rané aj neskoré kultúry a nielen stredné.

Ďalším dôležitým znakom stredne zrejúcich odrôd je ich nízka odolnosť voči teplotným extrémom. Na rozdiel od skorých uhoriek, ktoré sa vysádzajú v sotva vykurovanej pôde, sa na konci mája - začiatkom júna zasievajú semená stredných odrôd, keď sa normalizuje teplota pôdy a vzduchu a minimalizuje sa pravdepodobnosť mrazu.

Chovatelia preto venovali väčšiu pozornosť odolnosti stredných uhoriek voči ochoreniu ako k vytvrdzovaniu. Ale choroby typické pre uhorky nie sú strašné pre stredne zrieďujúce odrody, semená sa spracúvajú z najčastejších "uhorských ochorení".

Varovanie! Keď kupujete semená, musíte venovať pozornosť hrdosti rastliny a dĺžke rias. Pri pestovaní v skleníkoch je lepšie vybrať odrody Bush s kompaktným vaječnikom a horolezecké rastliny s bohatými bočnými výhonkami sú vhodnejšie pre otvorené terény. Dodržiavanie týchto pravidiel vedie k vysokým výnosom.

"Vyaznikovsky 38"