Kvety

Ako vytvoriť zvislú posteľ pre petúniu

Vertikálne záhon - zaujímavý spôsob, ako vyzdobiť dvor a záhradu. Fotografie týchto kompozícií sa často zobrazujú na webových stránkach profesionálnych dizajnérov krajiny.


Ale vertikálne zloženie kvitnúcich rastlín môže byť vykonané nezávisle. A vybrať si najlepšiu petúniu, pretože táto kvetina je nenáročná a veľmi húževnatá.

Ako rýchlo zdobiť svoj dvor, ako vytvoriť vertikálne kvetinové záhony pre petúnie s vlastnými rukami - v tomto článku.

Odrody vertikálnych kvetinových záhonov a kvetov pre nich

Predtým, než si vytvoríte vertikálnu záhonovú plošinu, musíte sa rozhodnúť pre jej dizajn. Spôsob pripojenia a typ podpory sú rozlíšené:

 • závesné postele;
 • pozemné stavby;
 • stenové kompozície založené na stenách;
 • stenové postele, vystužené na povrchu stien.

Ktorákoľvek z týchto kompozícií je perfektne kombinovaná s takouto rastlinou amnale, ako je petúnia.

Tip! Pri výbere stupňa petúnie je lepšie uprednostniť padajúce rastliny, ktoré môžu maskovať rám lôžka.

Petunia ako výzdoba postele sa približuje k niekoľkým parametrom:

 1. Rastlina je nenáročná.
 2. Dobre a rýchlo zakorenené, oneskorením zemného hrudníka medzi koreňmi.
 3. Nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, s výnimkou zavlažovania a kŕmenia.
 4. Môže rásť v tesných priestoroch s malým množstvom substrátu.
 5. Rozmanitosť odrôd, odtieňov a odrôd petúnie vám umožní vytvoriť jedinečnú kompozíciu, ktorá môže byť dekoráciou akejkoľvek krajiny.
 6. Rovnako bezpečne sa vyvíja v čiastočnom tóne a na slnku. Toleruje priame slnečné žiarenie, ale nemajú radi tieň.
 7. Kvitne počas letnej sezóny.

Ak chcete postaviť vertikálnu záhonovú kvetinu, nie sú potrebné veľké investície do materiálov, nebude to trvať príliš veľa času. Môžete vytvoriť takú kompozíciu z akýchkoľvek dostupných materiálov, pretože ste strávili len pol hodiny.

V zásade je možné postaviť vertikálne záhony a kvetinové záhony z ničoho - všetko závisí od predstavivosti výkonného umelca.

Vertikálne kvetinové záhony mriežky

Kovové pletivo sa často používa na vytvorenie vertikálnych záhonov. Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť takéto kvetinové záhony pre petúnie:

Mriežka a kamene

Táto metóda dokonale zdôrazňuje krásu krajiny, ktorá zahŕňa alpské kĺzačky, parapety alebo schody z prírodných kameňov, rôzne rybníky zdobené dlažobnými kameňmi. Na realizáciu takéhoto projektu by mala byť mriežka ohnutá vo forme kochle a mali by existovať dve vrstvy - to sú pozinkované oká, ktoré sú v krátkej vzdialenosti rovnobežné. Kamene sú nahromadené medzi mriežkami: môžu to byť kamienky alebo väčšie kamene - to všetko závisí od veľkosti mriežky. Vo voľnom priestore vnútri "slimák" vylial pôdu, je tu a zasadil semená alebo sadenice petúnie.

Mriežka, kvetináč, geotextílie

Z mriežky s malými bunkami otočte valec. Formu je možné upevniť pomocou plastových svoriek alebo drôtu. Valec je umiestnený vo vnútri veľkého hrnca alebo hrnca. Geotextílie alebo iné čierne plátno sú lemované z vnútra valca. Teraz je forma plná pôdy, voľný priestor hrnca je tiež naplnený zemou. Otvory v textíliách sú prerezané cez sieť, je lepšie ich usporiadať do šachovnice. Prst prehlbuje pôdu cez otvor a zasadil tam sadenice petúnie. Po určitom čase rastliny zatvoria všetok voľný priestor a valec bude vyzerať ako kvetinový stĺp.

Tip! Namiesto sadeníc môžete použiť semená petúnie, sú jednoducho zmiešané so substrátom. Rastliny sa vyrastie do vopred pripravených otvorov.

Kvetinový záhon z plastovej rúry

Vertikálne kvetinové lôžko z komína môže byť aj iné - to všetko závisí na tom, čo majiteľ webu potrebuje.

Ak je cieľom dáždnik neviditeľnej steny hospodárskej štruktúry alebo plotu suseda, je vhodnejšia metóda zahŕňajúca rezanie potrubia. Na tieto účely bude vhodná akákoľvek plastová (voda alebo kanalizácia). Je potrebné odrezať kus požadovanej dĺžky, rozdeliť potrubie do dvoch rovnakých častí - dostanete dve plnohodnotné vertikálne záhony.

Strana potrubia musí byť uzavreté zátkami, potom zavesiť alebo pripevniť rúrku na zvislý povrch a naplniť improvizované kvetinové záhony s pôdou. Zostáva iba zasiať petúniu.

Druhá metóda zahŕňa rezanie potrubia naprieč. Vo vzhľade je taká kvetinová záhrada veľmi podobná kvetinovému záhonu z pletiva a geotextílie. V tomto prípade sú potrebné dva rúry rôznych priemerov: jeden je veľký a druhý menší.

Otvory musia byť vyrobené v oboch rúrach:

 • vo veľkom potrubí - pre petúniu;
 • v malom - pre vodu.

Veľké potrubie padne do zeme alebo je iným spôsobom stojaté vertikálne. V ňom je inštalovaná menšia rúra. Voľný priestor medzi stenami rúr je naplnený substrátom pre petúnie zmiešaným so semenami tejto ampelnej rastliny.

Je to dôležité! Aby sa zabránilo vyprázdňovaniu vody okolo koreňov petúnie, musí byť vodovodné potrubie zabalené vreckovkou alebo inou textíliou. Potom z vody vyteka voda z otvorov v potrubí a opatrne zalieva kvetinový záhon.

Vertikálne kvetinové záhony kvetináčov

Pri tejto metóde môžete použiť nielen nové kvetináče, ale aj akékoľvek kontajnery, ktoré existujú v dome alebo na mieste. Môžu to byť hrnce, staré vedierka a ďalšie. Najdôležitejšie je správne usporiadať kvetinové záhony, udržiavať štýl v súlade s krajinou a tiež vybrať kontajnery rôznych priemerov (od väčších po menšie).

Ďalšou podstatnou súčasťou tejto metódy je kovová alebo drevená tyč, ktorej dĺžka by mala byť o niečo dlhšia, ako je odhadovaná výška kvetinového lôžka.

Najprv nastavte miesto, ktoré je určené pre vertikálnu kvetinovú záhonu, najväčšiu nádobu (alebo inú kapacitu). Tyč je vložená do dna hrnca cez otvor (buď vyrobený alebo vyrobený sám), ktorého dno, pre lepšiu fixáciu, musí byť vložené pokiaľ možno do zeme.

Teraz zostáva zostať zostávajúce kontajnery na tyči, zbierať niečo ako detská pyramída. Vo všetkých hrncoch nalili pôdu a zasadili petúnie. Také vertikálne kvetinové záhony pre petúnie vyzerajú krajšie, ak si vyberiete odrody rastlín s dlhými stonkami - zavesené kvety zatvoria nevzhľadnú časť dizajnu.

Kvetinové záhony s vlastnými rukami z improvizovaných prostriedkov

Môžete použiť čokoľvek:

 • staré topánky;
 • tašky alebo bielizeň;
 • plastové alebo sklenené fľaše;
 • starý nábytok (stoličky, šatníky);
 • nepotrebné jedlá.

Jedným z najjednoduchších spôsobov je urobiť vertikálne záhony s vlastnými rukami z automobilových pneumatík.

Na realizáciu tejto myšlienky sa musia najprv pripraviť pneumatiky: pranie, sucho, farba s jasnými farbami.

Teraz z kolies postavte vežu, pyramídu alebo inú vertikálnu konštrukciu. Výsledná "štruktúra" je naplnená pôdou a zasadená tam sú semená petúnie.

Tento jednoduchý dizajn nielen že majiteľovi stránky nestojí nič, ale aj pomáha zachrániť garáž pred zbytočným odpadom.

Tip! Je veľmi dôležité vybrať správne odrody a odtiene farieb. Petúnia v jednej kompozícii by mali byť harmonicky vzájomne kombinované.

Výhody vertikálnych záhonov

Môžete hovoriť nekonečne o tom, ako vytvoriť vertikálne záhon s vlastnými rukami - tam môže byť veľa nápadov z takejto kvetinovej záhrade.

Obľúbenosť vertikálnych záhonov je kvôli ich všestrannosti, pretože tieto návrhy:

 1. Zaberajú minimálny priestor, ktorý je veľmi vhodný pre malé nádvoria, terasy, altány a oblasti, kde nie je možné rozdeliť pravidelnú kvetinovú záhradu.
 2. Pohodlne sa servírujte - kvôli zavlažovaniu kvetinovej záhrady, nemusíte vytiahnuť dlhú hadicu - len ju nechajte blízko kvetinového záhonu.
 3. Rýchlo namontujte a demontujte ich až do nasledujúcej sezóny.
 4. Možno ho použiť opakovane.
 5. Ľahko sa prenesie na iné miesto na webe.
 6. Pozrite sa na veľkolepé a neobvyklé.
Varovanie! Pre všetky svoje zásluhy majú vertikálne kvetinové záhony určité nevýhody. Hlavným dôvodom je malé množstvo pôdy, čo vedie k jeho rýchlemu vysychaniu a vyčerpaniu.

Vertikálne záhony musia byť napojené a oplodnené častejšie ako bežné kvetinové záhony.

Na otázku, ako vytvoriť vertikálnu kvetinovú záhradu, existuje milión odpovedí. Každý, kto má aspoň malú predstavivosť a malú túžbu, môže postaviť takúto konštrukciu vlastnými rukami.