Záhradníctvo

Ako môžete predĺžiť ovocné uhorky v skleníku

Mnohí amatérski záhradníci majú záujem o to, ako predĺžiť plodnosť uhoriek v skleníku a získať dobrú úrodu na začiatku jesene. Uhorky patria k plodinám s pomerne krátkou dobou plodenia - ich vína začínajú viesť v auguste a až do konca, a niekedy uprostred tohto letného mesiaca, zastavenie pokladania nových plodov. Ale s správnym prístupom k pestovaniu uhoriek a používaním špeciálnych agrotechnických techník, môžete predĺžiť zber až do septembra - októbra.

Hlavné príčiny vysušovania rias, ktoré vedú k výraznému zníženiu výnosov plodín, sú poškodenie kríkov s tradičnými chorobami uhoriek, nedostatočnými živinami v pôde, poškodením stoniek a nižšou teplotou vzduchu. Odstránenie týchto faktorov umožní, aby uhorky na jeseň úspešne ovocie na jeseň.

Bojujte proti chorobám z uhorky

Najčastejšími chorobami uhoriek sú prášková a pižmová (pena), bakterióza. Porážka rastlín s múčnatkou sa zvyčajne vyskytuje, keď teplota vzduchu klesne pod 18 ° C a vysoká vlhkosť charakteristická pre daždivé počasie. Ochorenie sa prejavuje vo forme bieleho kvetu, po prvé pokrýva listy na malých miestach, potom úplne, čo spôsobuje žltnutie a vysušenie.

Pravdepodobnosť porážky Bush s múčnatkou sa zvyšuje pri príliš intenzívnom kŕmení dusíkatými hnojivami, nepravidelným a nedostatočným napájaním.

Čistiarne by mali začať v najskoršom štádiu ochorenia. Pri striekaní roztokmi je potrebné zabezpečiť, aby sa kvapalina dostala na obe strany fólie, aby sa dosiahla úplná deštrukcia patogénu.

Nasledujúce opatrenia poskytujú účinný výsledok:

 • rozstrekovanie vegetatívnych častí kešu s odvarom prasličky, infúzia nechtíka s prídavkom mydla, zriedená vodou, vločka;
 • liečba chemoterapiou - 0,5% p-ohm sóda a mydlo, 4% p-ohm síran meďnatý, 1% p-ohm Bordeaux zmes;
 • periodické (raz týždenne) postrek s roztokom koloidnej síry;
 • ukončenie výživy rastlín pomocou dusíkatých hnojív;
 • dezinfekcia skleníka s formalínovým roztokom po zbere;
 • udržiavanie teploty vzduchu v skleníku pri 23-25 ​​° C, použitie na zavlažovanie teplej vody.

V prípade porážky s múčnatkou, listy uhoriek sa pokryjú svetlo žltými škvrnami, potom po chvíli sa zmení na hnedé a suché. Príčinou tohto ochorenia je infekcia hubou, pôvodca penového pórovitého materiálu, ktorý sa rýchlo šíri vysokou vlhkosťou a používa sa na zavlažovanie studenej vody.

Odstránenie ochorenia pomôže zastaviť zalievanie a urobiť dodatočné krmivo, keď sa objavia počiatočné príznaky penovej peny a liečba Ridomilom, medený oxid chlóru, Ordan. Riešenia týchto liekov by mali byť teplé. Je potrebné udržiavať optimálnu teplotu v skleníku (približne 25 ° C). Je užitočné rozprašovať puzdra zriedenou srvátkou.

Tip! Ako preventívne opatrenie sa treba vyhnúť zahusťovaniu plodín, dodržiavať pravidlá striedania plodín, pravidelne meniť miesto výsadby uhoriek, používať teplú vodu pri zavlažovacích výsadbách.

Tieto opatrenia tiež pomôžu zabrániť bakterióze - uhlovitému listovému listu.

Charakteristickým prejavom bakteriálneho ochorenia tohto druhu je výskyt vodnatých škvŕn na vegetatívnych častiach rastliny, postupne sa mení na depresie, na ktorých spodnej strane sa hromadí tekutina.

Aby sa zabránilo vzniku bakteriózy, umožní:

 • regulácia vlhkostných a teplotných podmienok v skleníku;
 • vyvážené používanie hnojenia komplexnými minerálnymi hnojivami;
 • Ošetrenie kríkov pomocou fungicídov, napríklad Previkur, Metaxil alebo Etafol;
 • starostlivý výber semenného materiálu - zo zdravých kríkov s namočením v 5% roztoku soli;
 • úplné odstránenie zvyškov rastlín po zbere, po ktorom nasleduje spaľovanie alebo hlboké zapustenie do pôdy;
 • dezinfekcia pôdy a skleníkových povrchov.

Stimulácia ovocných uhoriek

Na predĺženie doby plodenia môžete zvýšiť množstvo živín obsiahnutých v pôde a na tento účel sa močovina aplikuje na veľké plochy produkcie uhoriek rýchlosťou 300 g na sto štvorcových metrov a rozpúšťa hnojivo v zavlažovacej vode.

Na malej ploche môžete navyše striekať puzdra vodným roztokom močoviny a rozpustiť 15-20 g liečiva v 10 litroch teplej vody. Namiesto minerálnych hnojív na kŕmenie koreňov môžete použiť mlynček zriedený vodou, pridaním 30 g superfosfátu na každých 10 litrov roztoku.

Uhorky tiež začínajú plodiť aktívnejšie s pravidelným plnením sypkých materiálov, ktoré zvyčajne používajú rašelinu, sušené rezané trávy, humus alebo kompost.

Pokryté mulčovou, základy stoniek umožňujú ďalšie korene laloku. Tým sa zabezpečí, že do stoniek a listov sa dodá zvýšené množstvo výživy, čo spôsobí rast vegetatívnej hmoty a omladenie rastliny.

Pri pestovaní uhoriek na hlinených pôdach je absorpcia živinových roztokov pre koreňové chĺpky zložitejšia, preto sa v takýchto podmienkach odporúča častejšie pridávať mulčové materiály. Tiež je možné oživiť krovinu tým, že časť kmeňa bez lístia umiestni na krídlové kruhy a posype ho úrodnou pôdou. Čoskoro bude pestovať mladé korene, ktoré môžu rastlinke poskytnúť potrebnú výživu pre dobré ovocie.

Cucumber Care Tips

Zvýšenie doby plodenia uhoriek umožní dodržiavanie nasledujúcich pravidiel pre starostlivosť o rastliny:

 1. Pri zbere by ste mali starostlivo oddeliť ovocie od rias bez toho, aby ste narušili ich polohu alebo ich odtrhli od zeme, aby nedošlo k poškodeniu koreňov lalokov vychádzajúcich z stopky.
 2. Uhorky budú lepšie plodné, ak sa zber získa pravidelne. Najlepší čas na túto operáciu je poludnie - počas tohto obdobia sa koncentrácia vlhkosti v rastline znižuje, elasticita stoniek stúpa a plody sú nápadnejšie.
 3. Keď teplota vzduchu klesne na konci leta, počet koreňových dresingov by sa mal znížiť o 2-3 krát, kompenzovať ich listami (striekanie stoniek a listov), ​​pretože aj pri miernom poklese teploty sa výrazne znižuje absorpcia živín koreňmi.
 4. Na stimuláciu rastu mladých výhonkov a tvorbu nových vaječníkov sa odporúča odstrániť listy v dolnej časti stonky, ktoré sa nachádzajú mimo plodu.
 5. Uhorky sú s výhodou vysadené v niekoľkých šaržiach. Pri nedostatku priestoru sa sadenice môžu vysadiť na predtým vysadené kríky. Sadenice pestované od nevlastných detí vstúpia do plodovej fázy oveľa skôr, ako sa dosiahli klíčením.

Záver k téme

Tieto odporúčania pomôžu zvýšiť životnosť uhoriek a množstva výslednej plodiny. Je potrebné monitorovať teplotu vzduchu v skleníku a jeho výrazné zníženie zohrievaním skleníka pomocou kachlí alebo iného typu ohrievača. V neskorších obdobiach je lepšie pestovať samoopelivé odrody uhoriek (parthenokarpické), ktorých výnos je výrazne vyšší v porovnaní s opylovaným hmyzom.