Výstavba

Skleník pozinkovaný profil to urobte sami

Rámec je hlavným návrhom každého skleníka. Na ňu je pripevnený obkladový materiál, či už z fólie, polykarbonátu alebo skla. Trvanlivosť konštrukcie závisí od materiálu použitého na konštrukciu rámu. Vyhotovenie rámov z kovových a plastových rúrok, drevených tyčí, rohov. Avšak pozinkovaný profil, ktorý spĺňa všetky stavebné požiadavky, sa považuje za najpopulárnejší pre skleníky.

Výhody a nevýhody využitia pozinkovaného profilu pri výstavbe skleníkov

Rovnako ako akýkoľvek iný stavebný materiál, pozinkovaný profil má svoje výhody aj nevýhody. Väčšina materiálu dostáva pozitívnu spätnú väzbu od obyvateľov leta. Najmä argumentujú týmito bodmi:

  • Každý amatér bez skúseností s budovaním môže z profilu zostaviť skleníkový rám. Z nástroja potrebujete len sklápačku, elektrickú vŕtačku a skrutkovač. Väčšinu z toho nájdete v zadnej izbe každého majiteľa. V extrémnych prípadoch môžu byť rezané časti z profilu bežným súborom pre kov.
  • Veľkým prínosom je, že galvanizácia je menej náchylná na koróziu, nemusí byť natretá a ošetrená antikoróznou zmesou.
  • Skleníkový profil profilu je jednoduchý. Ak je to potrebné, zostavená zostava ako celok môže byť presunutá na iné miesto.
  • Náklady na galvanizovaný profil sú niekoľkonásobne nižšie ako kovové potrubie, čo je veľmi prospešné pre akéhokoľvek letného obyvateľstva.

V predaji sú teraz pripravené skleníky z pozinkovaného profilu v nezmontovanej podobe. Stačí si kúpiť takého dizajnéra a zhromaždiť všetky podrobnosti podľa schémy.

Varovanie! Každý skleník profilu má nízku hmotnosť. Aby sa zabránilo jeho pohybu z pevného miesta alebo hádzanie zo silného vetra, je dizajn bezpečne pripevnený k základni.

Obvykle je rám skleníka pripevnený k základni pomocou hmoždiniek. Pri absencii betónového podstavca je rám pripevnený na kusy vystuženia vyvŕtaného do zeme v krokoch po 1 m.

Nevýhodou pozinkovaného profilu možno považovať nízku únosnosť v porovnaní s kovovou rúrkou. Nosnosť rámu profilu je maximálne 20 kg / m2, To znamená, ak akumulujete viac ako 5 cm vlhkého snehu na streche, dizajn nebude mať takú váhu. Preto sa najčastejšie profilové rámy skleníkov nevyrábajú s jednorázovou strechou, ale s štítovou alebo klenutou strechou. V takejto forme je oneskorené menej zrážok.

Čo sa týka absencie korózie, tento pojem je tiež relatívny. Profil nie je hrdzavý rýchlo, ako bežné kovové rúry, kým galvanizácia zostane nedotknutá. V tých oblastiach, kde bol pozinkovaný povlak náhodne zlomený, sa kov nakoniec koroduje a musí byť natretý.

Aký je profil omega

V skleníku sa v poslednej dobe používa pozinkovaný profil "omega". Jeho názov dostal z bizarnej podoby, ktorá pripomína latinský písmen "Ω". Profil "Omega" pozostáva z piatich políc. Mnoho firiem ho vyrába v rôznych veľkostiach podľa individuálneho poradia spotrebiteľa. Omega sa často používa pri konštrukcii vetraných fasád a strešných konštrukcií. Vzhľadom na jednoduchú inštaláciu profilu rukami a zvýšenú pevnosť sa začalo používať pri výrobe rámu skleníkov.

Vzhľadom na svoj tvar, omega zvládne väčšiu váhu ako bežný profil. Tým sa zvyšuje nosnosť celého rámčeka skleníka. Medzi staviteľmi, "omega" dostal ďalšie prezývku - klobúk profil. Na výrobu "omega" kovu sa používa hrúbka 0,9 až 2 mm. Najpopulárnejšie sú výrobky s hrúbkou steny 1,2 mm a 1,5 mm. Prvá možnosť sa používa pri konštrukcii slabých a druhá - vystužené konštrukcie.

Zostavenie profilového rámu skleníka

Keď sa rozhodnete zlepšiť svoju domácu oblasť pomocou galvanizovaného skleníka, je lepšie, samozrejme, uprednostňovať omega. Pred zakúpením materiálu je potrebné presne vykresliť všetky detaily návrhu a schémy samotného skleníka. To zjednoduší proces budúcej konštrukcie a umožní vám vypočítať požadovaný počet profilov.

Výroba koncových stien

Bezprostredne treba poznamenať, že ak je profil omega vybraný pre skleníkový rám, potom je lepšie urobiť strechu štít. Samotné oblúkové konštrukcie sa ťažko ohýbajú, navyše sa "omega" pri ohýbaní zlomí.

Koncové steny nastavujú tvar celého rámu. Ak chcete získať správnu formu, všetky podrobnosti sú uvedené na rovnej plošine. Každá chyba v dizajne bude mať za následok skreslenie celého rámu, ktorému nebude možné polykarbonát fixovať.

Ďalšie práce sa vykonávajú v nasledujúcom poradí:

  • Štvorcový alebo obdĺžnik je umiestnený z profilových častí na rovnej plošine. Voľba tvaru závisí od veľkosti skleníka. Okamžite musíte označiť, kde bude dno a horná časť výsledného rámca. Pred zostavením súčiastok v jednom ráme merajte vzdialenosť medzi protiľahlými rohmi páskou. Pri pravidelnom štvorci alebo obdĺžniku by rozdiel v dĺžke uhlopriečok nemal presiahnuť 5 mm.

  • Zinok je pomerne mäkký a nevyžaduje dodatočné vŕtanie na utiahnutie skrutiek. Konce častí rámu sú vložené do seba a sú jednoducho ohnuté aspoň dvoma skrutkami na každom rohu. Ak je rám voľný, prípojky sú dodatočne vystužené samoreznými skrutkami.
  • Zo stredu horného prvku rámčeka označte kolmicu, ktorá označuje hrebeň strechy. Ihneď je potrebné merať vzdialenosť od vrcholu, to znamená hrebeň, do susedných rohov rámu. Mal by to byť rovnaký. Ďalej sú tieto dve vzdialenosti zhrnuté a podľa získaného výsledku sa meria dĺžka profilu, po ktorej sa odrežú pílou alebo pílou. Vo výslednom polotovare sú bočné police strihané v strede a na tom istom mieste je profil ohnutý, čo mu dáva tvar štítovej strechy.
  • Výsledné strešné skrutky pripevnené k rámu. Na vytvrdenie konštrukcie sú rohy rámu pozdĺž uhlopriečky vystužené výstužnými rebrami, to znamená, že upevňujú diagonálne časti profilu. Zadná koncová stena je pripravená. Rovnakým princípom je predná koncová stena rovnakej veľkosti, iba to je doplnená o dve vertikálne stĺpiky, ktoré tvoria dvere. Kostra dverí je zostavená z rovnakého princípu z profilu, len je lepšie to urobiť po výrobe dverí, aby sa zabránilo chybám vo veľkosti.

  • Po ukončení prác s koncovými stenami vyrezali profilové figúrky a po ich rezaní do stredu ohnúť ďalšie korčule rovnakej veľkosti ako pre koncové steny. Tu je potrebné presne vypočítať počet korčúľ. Šírka polykarbonátu je 2,1 m, ale také rozpätia sa budú prepadávať a sneh sa potopí. Optimálne je inštalovať korčule v rozostupoch 1,05 m. Je ľahké započítať ich počet po celej dĺžke skleníka.

Posledná vec, ktorú je potrebné pripraviť pred zostavením rámu, je 4 kusy profilu veľkosti skleníka. Sú potrebné na lepenie medzi koncovými stenami.

Zostavenie profilového rámu skleníka

Montáž rámu začína inštaláciou na jeho trvalom mieste obidvomi koncovými stenami. Aby neklesli, sú podporované dočasnými rekvizitami. Pripravené 4 dlhými profilmi spájajú koncové steny. Dve horizontálne polotovary pripevňujú horné rohy protiľahlých stien a robia to isté s dvoma inými polotovarmi, len na dne konštrukcie. Výsledkom bol ešte krehký skleníkový rám.

Na spodných a horných novo vytvorených vodorovných profiloch sú značky vytvorené po 1,05 m. V týchto miestach sú upevnené ramenné výstuhy rámu. Na rovnaké regály opravte korčule. Posledný nastavený hrebeňový prvok na vrchole celej skleníkovej plochy.

Posilnenie rámu s ďalšími rebrami

Hotový rám je dostatočne pevný, aby odolal stredným nárastom vetra a zrážkam. Ak je to žiaduce, môže byť ďalej posilnené rebrami. Struty z kusov profilu, po ktorých sú upevnené diagonálne a zosilňujú každý kútik rámu.

Polykarbonátové opláštenie

Zakrytie rámu s polykarbonátom začína pripevnením zámku k profilu na miestach, kde sú spojené listy. Záber sa jednoducho skrutkuje pomocou skrutiek s gumovými tesneniami.

Varovanie! Skrutky na plechu z polykarbonátu sa zväčšujú o 400 mm, ale predtým sa musia vyvŕtať.

Optimálne je začať položiť polykarbonát zo strechy. Listy sa vkladajú do drážok zámku a do profilu zaskrutkujú skrutky s plastovými podložkami.

Všetky listy polykarbonátu by mali byť rovnomerne stlačené pomocou skrutiek na ráme. Je dôležité, aby ste nepreháňali, aby sa doska nepretrhla.

Po upevnení všetkých listov ostáva zachytávať horný kryt zámku a ochranný film z polykarbonátu odstrániť.

Varovanie! Polykarbonát je položený s ochranným filmom smerom von a konce listov sú uzavreté špeciálnymi zátkami.

Video zobrazuje produkciu skleníkového rámčeka z profilu:

Skleník je plne pripravený, zostáva zapadať do vnútorného usporiadania a môžete pestovať svoje obľúbené plodiny.

Recenzie letných obyvateľov na profilových rámoch pre skleníky

Streltsov Sergey, 39 rokov, Usolye-Sibirskoye Už dávno som o omega profilu počul a tak som sa rozhodol postaviť z neho skleník. Za účelom spoľahlivosti si objednal silnú hrúbku 2 mm. Rám sa ukázal spoľahlivý, nie voľný. Prvotriedna zimná zima dokázala perfektne. Doborodnov AV, 57 rokov, Novosibirsk Skleník s pozinkovaným rámom stojí 5 rokov na dvore. Počas tejto doby je v miestach upevnenia skrutiek slabý prejav hrdze. Všeobecne platí, že všetko vyhovuje. Po celú dobu zasnežených zimy na streche nebola žiadna deformácia.