Výstavba

Ako vyrobiť skleník z plastových rúrok

Základom skleníka je rámec. Je vyrobená z drevených lamiel, kovových rúr, profilov, rohov. Ale dnes budeme uvažovať o konštrukcii rámu z plastových rúrok. Na fotografii pre každý model bude poskytnutý výkres pre lepšiu predstavu o jednotlivých častiach konštrukcie. Takže zistíme, ako vytvoriť skleník s vlastnými rukami z plastových rúr a aké sú štruktúry.

Existujúce odrody skleníkov z plastových rúr

Konštrukcia každého skleníka pozostáva takmer z tých istých komponentov. Len rozmery budovy a schéma strechy, ktoré môžu byť oblúkované, jednostranné alebo dvojité svahové, sa líšia. Na snímke sú zobrazené rôzne verzie rámca plastových rúrok. Podľa nich môžete vytvoriť výkres vášho budúceho skleníka.

Pre skleníky s klenutými strechami je spodná základňa - krabica je odoberaná z dreva. Typicky vstupné dosky alebo drevo. Upevnenie rúrok sa vykonáva na kovové kolíky upevnené v zemi. Niekedy sú tyče nahradené drevenými kolíkmi, ale tento dizajn bude krátkodobý. Zo zeme vyčnieva výška približne 400 mm. Jeho hrúbka by mala zodpovedať vnútornému priemeru rúrok. Ak je vytvorený rám pokrytý PET filmom, konce budovy by mali byť optimálne vyrobené z preglejky alebo iného podobného materiálu. Zreže dvere a vetracie otvory. V prípade, že váš dvor bude vyzdobený polykarbonátovým sklom, konce sú vyšívané rovnakým materiálom.

Konštrukcia rámu s štítom a strešnou krytou obloženou polykarbonátom a polyetylénom. Predtým sa používalo sklo, ale vysoká cena a krehkosť materiálu ho robili menej populárnym. Rámy štítu a monopitu pre lepšiu tuhosť upevnené na tuhom podklade.

Tip! Samostatný skleník z plastových rúrok je veľmi ľahký a krehký. Na zlepšenie štruktúry sa odporúča upevniť rám na pásik alebo stĺpcový základ.

Výstavba skleníkových sklenených skleníkov z polypropylénových rúr

Najjednoduchší spôsob, ako vytvoriť skleník z zakúpených polotovarov. Polypropylénové rúrky sa dodávajú v súprave rozrezaných pomocou spojovacích prvkov a spojovacích prvkov. Nižšie na fotografii vidíte výkres jedného z týchto skleníkov. Rámček ide ako dizajnér. Nadácia nie je pre to potrebná, stačí len vyrovnať krajinu. Ak je skleník vyrobený z plastových rúrok s vlastnými rukami, tu si môžete vybrať individuálnu veľkosť.

Výber správneho umiestnenia skleníkového skleníka

Sklenená alebo skleníková oblúková konštrukcia z polypropylénových rúr musí byť správne umiestnená na vašom mieste:

  • optimálne pre stavbu zvoliť slnečné miesto, ktoré nie je stínované vysokými stromami a budovami;
  • skleník musí poskytnúť vhodný prístup;
  • Odporúča sa inštalovať skleník v menej veternej oblasti.

Záhradník, ktorý postavil skleníkový park v súlade s týmito odtieňmi, dostane budovy s minimálnymi tepelnými stratami.

Postupné pokyny na výstavbu skleníka z polypropylénových rúr

Dokonca aj pred začatím výstavby je potrebné vyrovnať plochu pod skleníkom. Je žiaduce uvoľniť alebo kompaktovať pôdu čo najmenej, aby nedošlo k narušeniu jej štruktúry. Podľa hotového výkresu kupujú potrebné množstvo materiálu. Polypropylénové rúry sa zmestí s priemerom, ktorý nie je tenší ako 20 mm. Na predné pásky budete potrebovať drevený stĺp, preglejku alebo iný plošný materiál.

Takže, po ruke všetky materiály a kreslenie, pokračujte v stavbe skleníka:

  • Jednoduchá možnosť pripevnenia klenutého rámu, najmä pre malý skleník, je metóda kolíkov. Pripravená značka, ktorá odovzdáva rozmery budúceho rámca. Kovové tyče sú vedené do zeme pozdĺž značkovacích línií bočných dlhých stien skleníka. Zo vzdialenosti medzi tyčkami závisí od sily rámu. Čím je krok vzácnejší, tým skôr bude skleník stabilnejší. Z dosky alebo dreveného lúča po obvode rámu zrazia krabicu. Polypropylénové rúry sú ohnuté oblúkom a umiestnené na kolíkoch protiľahlých stien. Vo finále by ste mali dostať skelet oblúkov pripevnených na drevený rám. Vzdialenosť medzi oblúkmi pod polykarbonátom môže byť väčšia. Hmotnosť a pevnosť materiálu spôsobí, že skleník bude ťažký, stabilný, silný. Malý krok oblúkov pod filmom nielen posilní dizajn, ale aj zníži priehyb filmu.

    Na upevnenie koncových stien zbierajte rám drevenej časti 50x50 mm. Rám prednej steny je vyrobený s prihliadnutím na dvere a vetracie otvory. Na zadnej stene je zvyčajne k dispozícii len okno, ale môžete inštalovať ďalšie dvere na skleník. Drevené koncové rámy sú pripevnené k spoločnej kostre oblúkov. Z lúča nastavte dodatočné prvky tuhosti. V najvyššom bode oblúkov pozdĺž rámu je horný prvok celej konštrukcie upevnený svorkami.

  • Keď je rám skleníka úplne pripravený, PET fólia sa na ňu natiahne. Na dne je pribitý klincami a drevenými doskami. Na fixáciu tela začínajte od stredu, postupne sa pohybujete do rohov. Na koncoch skleníka sa okraje filmu zhromažďujú s akordeónom a taktiež sú pribité na drevený rám. Do skleníka plastových rúrok sa zriedka musel prekrývať, je lepšie použiť viacvrstvový alebo vystužený polyetylén.

  • Koncová strana môže byť šitá s akýmkoľvek listovým materiálom, ale je lepšie urobiť steny tiež priehľadné, aby sa do skleníka dostalo viac svetla. Na výrobu filmových koncov polyetylénu sa vyrežú úlomky dverí a okenné otvory. Sú pripevnené k drevenému rámu pomocou dosiek alebo svoriek konštrukčnej zošívačky.

Na tomto skleníku z plastových rúr je pripravený, môžete prejsť na jeho vnútorné usporiadanie.

Video zobrazuje proces montáže skleníkov z plastových rúrok:

Každý zo skleníkov skúmal záhradník, ktorý je schopný samostatne stavať na vašom webe. Plastové rúrky sú ľahké, dobre ohnuté, čo vám umožňuje urobiť rám bez akejkoľvek pomoci.