Výstavba

Hydroponika: Škoda a prospech

Poľnohospodárstvo má takú oblasť ako hydropóniu, založenú na rastúcich rastlinách v živnom vodnom roztoku alebo substráte bez živín. Štrk, expandovaná hlina, minerálna vlna atď. Sa používajú ako pevné plnivo. Okolo tohto odvetvia je veľa diskusií o jeho poškodení a výhodách.

Čo je škodlivé a užitočné hydroponie

Hydroponie môže priniesť ujmu a prospech osobe, pretože všetko závisí od obväzov používaných na rast rastlín. Najprv sa pozrime na výhody tejto metódy. Rastliny, ktoré sa živia roztokom s minerálmi, dostávajú celý rad mikroelementov potrebných na rast. To zvyšuje výnos, nie je potrebné konštantné zalievanie, rastliny rastú silné, dobre sa rozvíjajú. Veľkým plusom hydroponie je, že rastliny nie sú náchylné na škodcov, ktoré prenášajú choroby. V skutočnosti môže hydroponika byť šetrná k životnému prostrediu. Niektoré krajiny napríklad praktizujú prípravu riešenia na pestovanie rastlín z kokosového mlieka. Ďalším plus hydroponickým je možnosť celoročného zberu.

Ak hovoríme o škode spôsobenej touto metódou, väčšinu z toho vytvára sám človek. Hydroponika samotná je neškodná. Chemikálie používané bezohľadnými výrobcami sú nebezpečné. Zelenina obohatená o takéto látky je nebezpečne porovnateľná s dusičnanmi. Chemikálie sa často používajú na zeleninu určenú na predaj. Doplnky zvyšujú rast a výnos rastlín. Avšak plody nahromadia ťažké kovy, ktoré vstupujú do tela počas jedla.

Tip! Môžete sa zbaviť niektorých škodlivých látok namočením nakúpenej zeleniny s čistou vodou počas 30 minút.

Napriek odolnosti rastlín v hydroponike proti škodcom, musia sa ešte spracovať. Na komerčné účely použite dodatočné roztoky na postrek na zvýšenie výťažkov. V prípade neznalosti alebo nezodpovednosti môžu byť spolu s roztokmi použité toxické látky. Akonáhle sú v ľudskom tele spolu s plodom, sú vážnym zdrojom ochorenia.

Tip! Zelenina pestovaná v hydroponii, ideálne krásna, rovná a bez viditeľného poškodenia škodcami. Identifikujte pri nákupe škodlivého ovocia pestovaného na chemikáliách, môžete cítiť. Chýbajúca charakteristická príchuť rastlinného pôvodu už naznačuje, že je lepšie nekupovať.

Substráty a voda používaná pre hydropóniu

Ako pevný primer, hydroponika zahŕňa použitie špeciálnych substrátov. Na ich prípravu s použitím rôznych plnív, ktoré závisia od hydroponického zariadenia a typu rastlín:

 • Žulové čipy alebo štrk sú veľmi populárne pre výrobu hydroponického substrátu. Veľkým plusom sú ich nízke náklady. Najdôležitejšou nevýhodou však je slabá retencia kamene. Podklad založený na žuly alebo štrku je vhodný pre často zavlažované hydroponické systémy, ako je kvapkanie zavlažovanie.
 • Rozšírená hlina je vhodná pre substrát kvôli tomu, že jej granuly poskytujú rastlinám veľké množstvo kyslíka. Avšak viac ako 4 roky nemožno používať hlinitú hlinku, pretože je schopná akumulovať mikróby, ktoré sa vyvíjajú vo výrobkoch rastlín. Rýchlosť retencie vlhkosti granúl je nízka. Podklad vyžaduje časté zavlažovanie.
 • Sphagnový mach je prírodnou zložkou pre substrát. Poskytuje korene rastlín dostatok kyslíka a vlhkosti. Použitie machu je opodstatnené systémom zalievania knôt.
 • Kokosový substrát je odolnejší ako mach a obsahuje veľa užitočných stopových prvkov. Ideálne pre akékoľvek hydroponické zariadenia, skleníky a kvetináče.
 • Minerálna vlna s jeho štruktúrou pripomína kokosový substrát, len v jej zložení nie sú žiadne organické živiny. Minvata udržuje vlhkosť dobre a je odolná. Pri pestovaní rastlín na minerálnej vode sa musíte postarať o vysoko kvalitné zavlažovanie koreňov roztokom živín.
 • Perlit je granulát zo sopečnej horniny. Pórovitá výplň je ideálna na použitie pri zavlažovaní. Niekedy sa perlit zmieša s vermikulitom v rovnakých pomeroch.
 • Vermikulit je vyrobený zo sľudy. Ide o organický substrát s vysokou retenciou vody, nasýtený mikro a makro prvkami. Hydroponický vermikulit je považovaný za ideálnu voľbu.

Okrem pevného substrátu rastliny môžu rásť v kvapalných roztokoch. Na ich prípravu sa samozrejme používa voda:

 • Zloženie mestskej vodovodnej vody obsahuje chemikálie. Pridávajú sa na čistenie kvapaliny a prinášajú ju do štandardov pitnej vody. Najhoršie zo všetkých, hydroponika toleruje chlorid sodný, ktorý spôsobuje toxické otravy rastlín. Chlór sa však má tendenciu odparovať. Pred použitím mestskej vody sa musí uchovávať v otvorenej nádobe najmenej 3 dni a potom prechádzať cez uhlíkový filter.
 • Dobre a riečna voda je nasýtená nežiaducimi baktériami pre rastliny, ktoré spôsobujú ich chorobu. Pri použití takej kvapaliny musí byť najskôr dekontaminovaná chlórom a potom vyčistená, ako to bolo pri mestskej vode.
 • Dažďová voda obsahuje veľa znečisťujúcich látok. Zozbieraná kvapalina, ktorá vytekla z kovových striech, žľabov a iných konštrukcií, obsahuje množstvo nečistôt zinku a iných kovov. Okrem toho môže byť dážď kyslý. Kvalitu takejto vody je možné posúdiť len po získaní výsledkov laboratórnych testov.
 • Destilovaná voda je najčistejšia a najlepšia kvapalina pre hydropóniu. Jedinou nevýhodou možno nazvať absenciu prospešných stopových prvkov. Táto otázka sa rieši pridaním väčšej koncentrácie živín.

Keď sa zaoberáme substrátmi a vodou pre hydropóniu, je načase zoznámiť sa s tým, akým typom inštalácií sa používajú.

Hydroponické inštalácie

Výber druhu substrátu, ako aj spôsob pestovania rastlín vo vode, závisí od zariadenia používaného pre hydropóniu. Existuje niekoľko typov inštalácií:

 • Inštalácia knôtu zahŕňa použitie nádob s roztokom živín. Podložka s rastlinami rastúcimi v substráte sa umiestni na vrch. Kuchynky sa spúšťajú z misky do vnútra nádrže, cez ktorú vstupuje vlhkosť do substrátu do koreňov rastlín. Zariadenie je vhodné pre malú záhradu alebo exotické rastliny. Pri pestovaní bylín a zeleniny nie je toto zariadenie.
 • Inštalácia z plávajúcej plošiny je vhodnejšia na pestovanie vnútorných kvety, ktoré milujú vlhkosť. Zariadenie sa skladá z nádrže s živným roztokom, na ktorom sa na vrchu vznáša nástupišťa s otvormi, napríklad pena. Rastliny rastú v týchto dierach. Riešenie koreňov rastlín pod plošinou je sprejované vzduchovými kompresormi.
 • Ako zariadenie na pravidelné zaplavenie sa používajú dve nádrže nainštalované nad sebou. Spodná nádrž obsahuje živný roztok a v hornom zásobníku je substrát s rastlinami. Časové čerpadlo pumpuje tekutinu do horného zásobníka, po ktorom náhodne prúdi späť do spodnej nádrže. Inštalácia je vhodná pre záhradu alebo skleníky.
 • Kvapkanie zavlažovania pozostáva z tenkých hadíc pripojených k koreňom každej rastliny, ktorá rastie na pevnom substráte. Hadica dávkuje živný roztok do koreňov každej rastliny. Zariadenie sa používa pri domácej a priemyselnej kultivácii zeleniny.
 • Zariadenie na rast vzduchu zahŕňa použitie prázdnej nádoby bez substrátu vyrobenej z nepriehľadného plastu. Rastliny sa jednoducho umiestnia do nádrže a korene sa postrekujú živným roztokom pomocou ultrazvukového rozprašovača. Nastavenie je ideálne pre domáce záhradníctvo.

Všeobecná myšlienka vybavenia a jeho prevádzky by mala byť jasná pre všetkých. Teraz sa pozrime na príklad pestovania paradajok.

Pestovanie paradajok hydroponicky

Pestovanie rajčiakov v hydroponike prinesie dobrý výsledok len s použitím určitých odrôd, napríklad Gavrosh, Aljaška, Druzhok a Bon Appeti.

Video hovorí o paradajkách v hydroponii:

záver

V skutočnosti je hydropóniou ziskový a ekologický spôsob pestovania plodín doma av priemyselnom meradle. Hlavná vec je použitie bezpečných riešení, ktoré nepoškodia ľudské telo.

Pozrite si video: The Informant (Júl 2020).

Загрузка...