Záhradníctvo

Vysádzanie sadenice baklažánu v otvorenom teréne

Laktárka je domovom pre južnú Áziu a Indiu. Avšak napriek exotickosti a termofilicite domáce poľnohospodári tiež rastú zeleninu vo svojich záhradách. Okrem toho široký výber odrôd umožňuje pestovať plodiny nielen v skleníkoch a skleníkoch, ale aj v otvorenom teréne. K tomu, už v začiatku jari, poľnohospodári rastú a zasia semená, starostlivo sa starajú o plodiny, a s nástupom priaznivého počasia, začnú zdvíhanie sadenice baklažánu v otvorenom teréne. Táto metóda kultivácie si vyžaduje špeciálny prístup, pretože rastlina je docela rozmarná, reaguje negatívne na zmeny teploty a transplantácie. Tak sa naučte základné pravidlá a niektoré tajomstvá rastúcej baklažánu v otvorenom poli nižšie v článku.

Najlepšie odrody pre otvorené terény

Nie každá odroda baklažánu môže byť úspešne pestovaná v otvorenom teréne. Takže chovatelia ponúkajú viac ako 200 odrôd pre nechránené podmienky, ktoré sú schopné tolerovať prudké poklesy denných / nočných teplôt a krátkodobé chladiace obdobia bez akejkoľvek bolesti. Takéto baklažány sú charakterizované relatívne krátkou dobou zrenia plodov a odolnosťou voči rôznym chorobám.

Na základe názorov poľnohospodárov a recenzie, pripomienky skúsených poľnohospodárov, môžete bezpečne identifikovať päť najlepších odrôd baklažánu na otvorenom teréne.

Takže v TOP-5 obsahuje odrody "Epic", "Valentine", "Bourgeois", "Faith", "Destan". Tieto odrody a hybridy sú charakterizované nízkymi kríkmi, dozrievaním ovocia skorým až stredným časom, vysokým výnosom a vynikajúcou chuťou zeleniny.

Tiež pri výbere baklažánov na otvorenom pozemku by ste mali venovať pozornosť odrôd "Diamond", "Bibo", "Helios", "Klorinda", "Fabina" a niektoré ďalšie. Môžu sa pestovať v otvorenej aj chránenej krajine.

Čas sejby

Pri výbere vhodného stupňa baklažánu je potrebné určiť čas na výsev semien na sadenice. Mal by brať do úvahy klimatické vlastnosti tejto oblasti, vegetačné obdobie kultúry. Napríklad populárny hybrid "Epic" aktívne plodí iba po 64 dňoch od okamihu klíčenia. To znamená, že v strednom Rusku sa semená na sadenie musia vysievať koncom apríla a na začiatku júna môžu byť mladé rastliny zatlačené do otvoreného priestoru. Semená odrôd "Valentín", "buržoaz", "Faith" majú obdobie dozrievania plodov asi 100-110 dní, preto sa semená pre semenáčiky musia vysievať koncom marca - začiatkom apríla.

Stojí za zmienku, že v južných regiónoch krajiny, kde sa od začiatku do polovice mája zriaďuje stabilná letná teplota, sa výsev osiva a vychystávanie rastlín na otvorenom teréne môže uskutočniť skôr, než uvedené dátumy.

Príprava osiva a výsev

Semená jahôd pred sejbou sadenice potrebujú klíčiť. Ak to chcete urobiť:

 • dezinfikujte semená ponorením do mangánového roztoku počas 10-20 minút;
 • položte osivo ošetrené mangánom na kus látky alebo gázy, navlhčite materiál teplou (+ 30- + 350C) voda;
 • ponorte navlhčenú tkaninu do plastového vrecka, pevne ju navlečte;
 • ponorte vrecko na teplé miesto;
 • po výskyte klíčky na pestovanie semien.

Banány majú slabo vyvinutý koreňový systém, preto je lepšie sadiť túto semenu na sadenice ihneď v samostatných hrncoch s 1-2 semenami. Na pestovanie sa odporúčajú rašelinové zábaly alebo tablety. Tiež sú vhodné malé plastové vrecká, pružné plastové poháre.

Je to dôležité! Nádrže na pestovanie sadeníc by mali mať drenážne otvory.

Napriek odporúčaniam niektorí poľnohospodári ešte radšej zasiahnú klíčené semená baklažánu v jednom veľkom kontajneri. Táto metóda kultivácie zahŕňa vychystávanie rastlín do samostatných hrncov v štádiu výskytu dvoch skutočných listov na klíčkoch. S takýmto medziproduktom by mali byť korene baklažánov, ktoré sú dlhšie ako 1 cm, zachytené, aby sa rastliny lepšie zakorenili.

Zemina na pestovanie sadenice baklažánu by mala byť ľahká. Pôdu si môžete pripraviť sami, zmiešaním záhradnej pôdy s rašelinou, pieskom a organickou hmotou. V celej zmesi môžete pridať komplex minerálnych hnojív. Ak je to potrebné, pôda na pestovanie sadenice baklažánu je možné zakúpiť v hotových produktoch v špecializovaných predajniach.

Pestovanie sadeníc

Kapacity so zasiatymi klíčenými semenami by mali byť pokryté filmom alebo ochranným sklom a nechať sa ohriať až do klíčenia. Len čo klíčky preniknú cez hrúbku zeme, kontajnery by mali byť umiestnené na osvetlenom mieste. S nedostatkom svetla môžu byť rastliny osvetlené žiarivkami. Optimálne trvanie svetelnej periódy na rast sadeníc je 12 hodín.

Zavlažovanie sadenice baklažánu v raných štádiách kultivácie by sa malo vykonať 1-2 krát týždenne. Keď rastliny rastú, je potrebné častejšie navlhčiť pôdu. Malo by sa pamätať na to, že baklažán je obzvlášť ohľaduplný k zavlažovaniu.

Sazenice baklažánu s nedostatkom svetla sú nadmerne vyťažené. Na odstránenie tejto situácie môžete na obvode povrchu, na ktorom sa nachádzajú kontajnery s rastlinami, inštalovať reflexné materiály (zrkadlá, fólie). To umožní v dostatočnom množstve osviežiť veľké listy baklažánu, takže klíčky sú rovnomerné a listové na všetkých stranách.

Oplodniť sadenice potrebujeme 1 krát za 2 týždne. Na kŕmenie môžete použiť minerálne komplexy s vysokým obsahom dusíka, čo pomáha urýchliť rast a vývoj zelenej hmoty baklažánov.

Nakladanie sadeníc

Výsadenie sadenice baklažánu by malo byť na dobre osvetlenom, slnečnom mieste. Aby sa zabránilo tieňovaniu po obvode hrebeňov, mali by sa pestovať plodiny s nízkym rastom, napríklad cibuľa, mrkva alebo šťuka. Najlepších predchodcov pre baklažány sú strukoviny, melóny, cibuľa, mrkva, kapusta. Súčasne je možné pestovať baklažánové rastliny v pôde, na ktorej boli predtým pestované plodiny soľnatých, nie skôr ako za 3 roky.

2 týždne pred zamýšľaným zberom musia byť sadenice zatvrdnuté. Aby ste to urobili, najprv položte hrnce s rastlinami na ulicu na 30 minút, potom postupne zvyšujte čas až do úplného denného svetla. To umožní rastlinným baklažánom prispôsobiť sa teplotným podmienkam na otvorenom teréne a priamemu slnečnému žiareniu.

Vzhľadom na rozdiely v klimatických podmienkach regiónov nie je možné uviesť konkrétny dátum na vyzdvihnutie sadeníc na otvorenom teréne. Preto musí každý poľnohospodár zvoliť ten najlepší čas na pestovanie, pričom zohľadní tieto vlastnosti:

 • baklažán rastú a tvoria veľké vaječníky iba pri teplotách nad +200C;
 • dokonca aj tie najkratšie krátkodobé, nevýznamné mrazy sú deštruktívne pre mladé sadenice.

V čase výsadby baklažánu v otvorenom teréne by mali mať sadenice 5-6 z týchto listov. Vek sadeníc, v závislosti od dĺžky doby plodenia jednej alebo druhej odrody, môže byť 30-70 dní.

Potápanie baklažánov na otvorenom teréne je potrebné s určitou vzdialenosťou, ktorá závisí od výšky krovov. Preto sa rastliny s výškou viac ako 1 meter vysádzajú nie viac ako 3 kusy na 1 m.2 zem. Nízko rastúce baklažány môžu byť vysadené v 4-5 kruhoch na 1 m2 pôdu. Nedodržanie vzdialenosti medzi rastlinami môže viesť k tieňovaniu, k rozvoju ochorení a následnému zníženiu výnosu.

Pôda pre výsadbu by mala duplikovať substrát, v ktorom sa pestovali sadenice. "Pôstná" záhradná pôda môže byť ochutená organickou hmotou. Ako organické hnojivo sa často používa infúzia hnoja, dobre zhnitý kompost.

Približne hodinu pred výsadbou baklažánov sa hrebeň a samotná sadenica musia napojiť. Klíčky z plastových (polyetylénových) obalov by sa mali veľmi opatrne odstrániť a udržiavať na viniči hmota zeminy. Rašelinové kontajnery je potrebné vložiť do pôdy bez odstránenia rastlín.

V prefabrikovaných studniach sú rastliny ponorené do takej hĺbky, že listy semienka baklažánu sú v pôde. Studne, so sadlami umiestnenými vo vnútri, sú pokryté pôdou, mierne zhutňujúce. Dodatočné zavlažovanie baklažánu na otvorenej ploche sa nevyžaduje.

Je to dôležité! Zberanie baklažánov na otvorenom teréne sa odporúča vykonávať večer po západe slnka.

Pestovanie teplomilných rastlín na otvorenom teréne v strednom Rusku, ako aj v severných regiónoch, na Sibíri av Urali, ihneď po výsadbe, sa odporúča pokryť baklažány polyetylénom pomocou oblúkov. Polyetylénový kryt je možné odstrániť len vtedy, keď nočné teploty prekročia +15.0C. Tieto teplé noci sú spravidla stanovené po 15. júni.

Starostlivosť o rastliny

Starostlivosť o potápačské rastliny spočíva v pravidelnom zalievaní, kŕmení a uvoľňovaní:

 • zalievanie baklažán pred kvitnutím potrebujú 1 čas za 6-7 dní. Pri mimoriadne horúcom počasí môže byť zvýšená frekvencia zavlažovania;
 • v procese kvitnutia a plodov, kultúra by mala byť napojená 2 krát týždenne;
 • objem vody pri napájaní by mal byť 10-12 litrov na 1 m2 zem;
 • napojené rastliny by mali byť po západe slnka priamo pod koreňom;
 • teplota vody pre zavlažovanie by mala byť vyššia ako +250C;
 • uvoľňovanie súčasne s plesňovaním by sa malo vykonať podľa potreby, ale najmenej štyrikrát počas celej vegetačnej sezóny;
 • Lakovanie by sa malo vykonať každé dva týždne pomocou infúzie hnoja alebo špeciálnych minerálnych komplexov.

Podrobnejšie informácie o starostlivosti o baklažány na otvorenom poli nájdete vo videu:

Pestovanie baklažánov na otvorenom poli nie je vôbec ťažké, ak viete a dodržiavate všetky pravidlá pestovania. Preto je mimoriadne dôležité nielen vybrať vhodnú odrodu, ale pestovať zdravé silné semenáčiky zo semien, ktoré sa úspešne prispôsobia novým podmienkam na ulici, ustúpiť v zemi bez dlhej zastavenia rastu. Úspešná výsadba baklažánov na otvorenom teréne je tiež krokom k bohatej úrodu chutnej a zdravej zeleniny. Po vyzdvihnutí sadeníc je dôležité nasmerovať ich úsilie o dodržiavanie plánu zavlažovania a hnojenia, pretože iba s dostatočnou vlhkosťou a mikroživinami môže kultúra plne priniesť ovocie.