Záhradníctvo

Cerapadus: kríženec čerešní a čerešní

Hybrid čerešne a vtáčej čerešne vytvoril I. Michurin, opelením čerešne Ideálne peľom japonskej čerešne vtákov Maak. Nový druh kultúry nazývaný cerapadus. V prípade, že materská rastlina je vtáčia čerešňa, hybrid sa nazýva padocerous.

História vzhľadu hybridov

Na začiatku hybridizácie chovateľ choval ako základ stepnú čerešňu a obyčajnú vtáčiu čerešňu, výsledok bol negatívny. Ďalším rozhodnutím bolo nahradiť Michurina obyčajný vtáčik japonský Maak. Opeľovanie sa uskutočňovalo v dvoch smeroch, čerešňové kvety sa krížili s peľom čerešní a naopak. V oboch prípadoch bola získaná nová kultúra kamenného ovocia. Meno vedca dalo prvé slabiky latinského označenia druhu - čerešňa (cerasus), čerešňa vtáčia (padus).

img "class =" aligncenter wp-image-24918 "src =" // fermilon.ru/wp-content/uploads/2019/02/image001-29-376x480.jpg "width =" 510 "výška =" 650 "srcset = "// fermilon.ru/wp-content/uploads/2019/02/image001-29-376x480.jpg 376w, cerapadus-gibrid-vishni-i-cheremuhi.jpg 600w" size = "(max-width: 510px) 100vw, 510px "/>

Nové hybridy neboli okamžite rozpoznané ako samostatné rastliny bobúľ, len čiastočne zdedili vlastnosti zakladateľa. Cerapadusy a Padocerus mali rozvetvený, dobre rozvinutý koreňový systém, tvorili kvetenstvo a počet plodov, podobne ako u rodičovských odrôd, dobre odolávali chorobám. Ale bobule boli horké mandľovým zápachom, malým. Prvá generácia hybridov bola neskôr použitá ako zásoby pre vývoj nových odrôd čerešní alebo čerešní.

Charakteristické vlastnosti hybridov

Počas zdĺhavej práce na šľachtiteľskej kultúre s minimálnym počtom nedostatkov, Cerapadus dostal sladkú. Bobuľovité rastliny zdedené z čerešní Ideálne ovocie: t

 • tvar bobúľ hybridnej čerešne a čerešňového kvetu, stredný objem;
 • šupka je tenká, hustá, dužina je tmavo červená;
 • povrch - lesklý, bližšie k čiernej farbe;
 • chuť - sladká a kyslá, dobre vyvážená.

Od Maaka, hybrid dostal silný koreňový systém, mrazuvzdornosť. V cerapadus silnej imunite, vďaka vtáčej čerešni, rastlina prakticky nie je chorá a nie je ovplyvnená škodcami.

Zvláštnosťou cerapadus a padocerus je možnosť ich použitia ako zásoby pre menej odolné odrody višní alebo čerešní. Očkované odrody bezpečne tolerujú nízke teploty, pestujú sa v oblastiach s miernym podnebím, rozsah sa rozšíril ďaleko za hranice centrálnej oblasti Ruska.

Vytvorené na základe prvých hybridov, odrody cerapadus majú nielen vysokú odolnosť proti mrazu, ale dávajú vysokú, stabilnú úrodu plodov. Plody sú veľké chutné čerešne, s ľahkou čerešňovou arómou. Strom s množstvom konárov a výhonkov, listy vyzerajú ako čerešňové listy, mierne podlhovasté. Rastlina tvorí hustú korunu, pritlačenú ku kupolovitému tvaru.

Neskôr, kultivary padocerus boli získané s výskytom vtákov čerešne, plody sú umiestnené na zhlukoch, bobule sú veľké, čierne, s čerešňovou sladkou chuťou. Kvitnú skoro na jar, kvety sa neboja návratu mrazu.

Varovanie! Hybridy a odrody padocerus a cerapadus uvedené v štátnom registri sú zapísané v sekcii "Čerešne".

Bobule sú kultúrou univerzálneho použitia. Použite čerstvé, používané na výrobu džemu, kompótu, šťavy. Rastlina je nenáročná v starostlivosti, self-fertilné, vo väčšine odrôd nevyžadujú opeľovače.

Výhody a nevýhody kačíc

Kultúra získaná krížením čerešní a čerešní má niekoľko výhod:

 • má silný koreňový systém;
 • dobre odoláva nízkym teplotám;
 • poskytuje plody, obohatené o stopové prvky a vitamíny prospešné pre telo;
 • ovocie v chuti spája sladkosť čerešne a vôňu čerešne vtákov;
 • hybridy sú samoopelené, vždy produkujú vysoké výnosy;
 • nenáročný v poľnohospodárskej technológii;
 • odolné voči infekcii, zriedkavo postihnuté záhradnými škodcami;
 • slúži ako silná surovina pre termofilné druhy čerešní.

Počas pestovania neboli nájdené mínusy padocerus a cerapadus.

Odrody Cerapadus

Na fotografii sú hybridy vtáčej čerešne a čerešne, kde je materský strom čerešňový.