Hospodárstvo

Blutang hovädzí dobytok

Hovädzí blutang je infekčné ochorenie spôsobené vírusom. Tento typ ochorenia je populárno nazývaný modrý jazyk alebo trestajúca ovčia horúčka. Je to spôsobené tým, že ovce sú najčastejšie vystavené katarálnej horúčke. Tento typ ochorenia bol prvýkrát oficiálne zaznamenaný v juhoafrickom regióne v roku 1876 a až v roku 1905 bolo možné identifikovať pôvodcu ochorenia.

Čo je to Bluetooth

Vo veterinárnej medicíne sa bluetang u kráv nazýva aj ovčiacou horúčkou. Tento vírus je prenosová infekcia, ktorá postihuje domácich aj divých prežúvavcov. Toto infekčné ochorenie je charakterizované horúčkou, zápalovými a nekrotickými léziami slizníc úst a nosa, gastrointestinálneho traktu, navyše sú deformácie vystavené kostrovému svalu u hovädzieho dobytka.

príčiny

Vírus katarálnej horúčky sa nachádza v krvi, plazme, sére a vnútorných orgánoch chorého dobytka. Tento typ patogénu sa spravidla môže prenášať z infikovaného zvieraťa na zdravého jedinca hmyzom, ktorý nasáva krv.

Infekčná choroba bluetooth je sezónna infekcia. Je dôležité si uvedomiť, že ochorenie sa zhoduje s obdobím, keď hmyz vykazuje najvyššiu úroveň aktivity. Ako ukazuje prax a výskum, hlavným nosičom patogénu je drevo, ktoré je rozšírené.

Okrem toho, komáre a komáre môžu šíriť tento vírus. Sťahovavé vtáky sa považujú za prechodné. Je to spôsobené skutočnosťou, že prenos vírusu je najprv zameraný na hmyz a už prenášajú infekciu na vnímavý dobytok.

Najčastejšie sa ohniská smrteľných chorôb zaznamenávajú v oblastiach, kde je veľký počet močiarov, pomerne veľa zrážok padá, existujú oblasti, kde je voda stagnácia. Okrem toho je potrebné mať na pamäti, že táto choroba postihuje predovšetkým tie zvieratá, ktoré majú nedostatočnú diétu, ako aj ak trpia červami a inými infekciami.

Varovanie! Najčastejšie je mladý dobytok vystavený infekcii katarálnej horúčky.

Príznaky katarálnej horúčky oviec u hovädzieho dobytka

Ak sa infekcia vyskytla prirodzene (z matky na plod cez placentu), inkubačná doba pre dobytok môže trvať až 7 dní. Pri infikovaní z nosiča môže inkubačná doba trvať 2 až 18 dní. Po určitom čase sa začínajú objavovať prvé príznaky ochorenia u hovädzieho dobytka.

Blutang sa môže vyskytovať u rôznych jedincov rôznymi spôsobmi. To všetko závisí od množstva vírusu v tele, od stavu imunitného systému. Existujú nasledujúce formy bluetooth ochorenia:

  • akútne;
  • subakútnej;
  • chronická;
  • neúspešný.

Akútna forma je najvýraznejšou známkou nástupu príznakov ochorenia. Spočiatku môžete pozorovať mierne zvýšenie telesnej teploty - až na 42 ° C za predpokladu, že dospelý živočích je považovaný za normálnu teplotu v rozsahu od 35,5 ° C do 40 ° C.

24 až 48 hodín dochádza k zápalu slizníc úst a nosa. V tomto prípade môžete pozorovať silné slintanie a hojný výtok z nosa u zvierat s bluetooth, dýchanie je tiež ťažké a sipot je prítomný.