Krajinný dizajn

Capricole v dizajne krajiny

Caprifol je typ ozdobného zimolezu. Ocenené záhradkármi za krásne kvety a tvar bush. V krajinnom dizajne sa zimolez používa na terénne úpravy, ktoré je možné rozdeliť do dvoch skupín podľa vzhľadu:

 • Curly: zimolez, Brownov zimolez, Gerald, pobrežie, Hekroth.
 • Bush: zimolez Tatar, Maksimovic, Alpine, Korolkova.

Popis zariadenia

Zimolez capricole - liana. Názov sa prekladá z latinčiny ako list kôz. Možno preto, že tieto zvieratá milujú konzumovať zimolezové listy. Liana sa tiež nazýva voňavá. Kvitnúce zimolez vytvára príjemnú arómu, ktorá je posilnená večer. Vyzerá to ako fotka na svätojánskej kapríle.

olistenie

Caprifol je úžasná rastlina, v ktorej je všetko hodné pozornosti. Nezvyčajné listy liany: pomerne veľké, kožovité, eliptické, tmavozelené, modrošedé až belavé spodné. Pád na konci jesene. 2-3 páry horných listov rastú spolu, tvoria disk, cez ktorý prechádza stonka zimolezu.

Kvety a ovocie

Zimolez Kvetinové kvety sú umiestnené v axilách tavených listov, sú zoskupené v skupinách 5-10 kvetov. Kvety tupé až 5 cm dlhé s vyčnievajúcimi tyčinkami. Farba kvety vo vnútri je biela alebo slabo žltá. Vonku s fialovo-červenými pruhmi alebo fialovým nádychom. Každý jednotlivý kvet zimolezu žije 2-3 dni. Kvitnutie všetkých búch trvá až 3 týždne. Po rozkvetu zimolezových bobúľ sú tvorené na krátke stonky, takmer ležiace na liste. Farba plodov vo viniči je červená alebo oranžovo-červená. Bobule sú nepoživatelné. Liana začína kvitnúť a prinášať ovocie po troch rokoch. Rastú veľmi rýchlo, počas sezóny rastú o 1,5-2 m. Doba kvitnutia zimolezov padá koncom mája a začiatkom júna.

Aplikácia v dizajne krajiny

V krajinnom dizajne sa taká nádherná rastlina, ako zimolezová kapusta, používa na vertikálne záhradníctvo. Keďže ide o vinič, bude určite potrebovať podporu pre ďalší rast. Záhradkári zdobia vinuté zimolezové altány, oblúky, ploty, zdobia hospodárske budovy. Zimolez Capricole môže byť živý plot. Je ideálne kombinovaný s ihličnatými rastlinami, ktoré tiež krásne kvitnú (Chubushnik, Weigela, Deutzia) a lezenie ruží. Príklady použitia zimolezu v krajinnom dizajne nájdete na fotografii:

agrotechnika

Pri dodržiavaní agrotechnológie a náležitej starostlivosti, veľa šťastia vám prinesie veľa rokov. Priemerná životnosť zimolezu je asi 50 rokov.

pristávacia

Zimolez Capricole - Európska, miluje bohaté slnko. Prenesie čiastočné zatemnenie. Ale nebude hojne kvitnúť. Vyberte správne miesto na výsadbu. Pôda by mala byť úrodná, obohatená o humus, dobre hydratovaná, ale voda by nemala stagnovať. Pôda je ílovitá, hustá v zložení, s vysokou kyslosťou pre kvapkanie Kaphanol nie sú vhodné.

Kvôli vysadeniu zimolezovej kapusty vykopajte dieru alebo výkop, berúc do úvahy, že zapadajú do koreňového systému. Jamy sú pre jednu rastlinu a výkop je pre niekoľko rastlín. Na dne jamy položte drenážnu vrstvu. Môže to byť štrk, malé kúsky tehál alebo piesok. Odstráňte pôdu z jamy, premiešajte s hnojivami, rašelinou, hnilým hnojom alebo humusom.

Pridajte vápno do kyslej pôdy. Umiestnite časť pripravenej pôdy do otvoru a na jej vrchol umiestnite sadenice. Ak sú korene zimolezu veľké, potom ich môžete prerezávať. Nalejte korene so zostávajúcou zmesou pôdy a studenou vodou. Dávajte pozor na vytvorenie podpory pre zimolez zimolez, aby ste sa v budúcnosti nestali beztvarým kusom. Bez podpory sa zimolez začne spoliehať na seba.

Je to dôležité! Nezabudnite, že zimolez opletené proti smeru hodinových ručičiek. V budúcnosti, pri vytváraní vínnej révy, majte na pamäti túto nuanciu.

Podporou môžu byť šnúry. Môžete ťahať ľubovoľným smerom, ktorý je pre vás vhodný. Hrubá mriežka alebo mriežková mriežka.

starostlivosť

Pravidelná starostlivosť o rastlinu je zalievanie, včasné odstraňovanie buriny a tvorba púšte. Zimolez Capricole miluje vlhkosť. V lete, nedovoľte, aby pôda vyschla, ak je suchá sezóna, potom zvýšiť množstvo vody zavlažovať viniča. Povrch pôdy okolo zimolezu môže byť pokrytý mulčovaním. Napríklad rašelina. Mulč je potrebný na vytvorenie podmienok pre štiepačov pôdy - červami, na ochranu hornej vrstvy pôdy pred vyschnutím.

Odstráňte burinu, keď sa vyskytujú. Trvalé buriny s rozsiahlym koreňovým systémom musia byť pred výsadbou odstránené. Opatrne vyberte všetky časti koreňov.

Zimolez - rýchlo rastúca liana. Prerezaním to vytvoríte búšku podľa želania. V mladom závode nechajte viac ako 3 výhonky. Vyberte najvhodnejšie. Odstráňte zvyšok. Odrezať mŕtve výhonky a neprežiť zimu. Akonáhle zimolez zimolez rastie vo výške a dosiahne požadovanú výšku, začnite rezanie vrcholov stimulovať vzhľad bočných výhonkov. Potom sa zimolez šíri. Rezaním rastliny, nielen tvoriť, ale aj omladiť, prispievajú k bohatému kvitnutiu. Pozrite sa na video o zložitosti starostlivosti o jar za zimolez zimolez:

rozmnožovanie

Zimolez transplantovaný na jar. Caprifol nemá rád pohyb. Preto určiť trvalé miesto rastu. Ako sa zimolez reprodukuje? Existuje niekoľko spôsobov:

 • Semená. Skôr náročný a namáhavý proces. Osivá zimolez zozbierané z zrelých bobúľ. Oddeľte ich od buničiny, umyte a vysušte. Semená zimolezov rastú neochotne. S cieľom zlepšiť klíčivosť stratiť stratifikáciu. Umelý proces na aktiváciu prirodzených síl semena. V prírode, semená padajú na zem na jeseň, sú spiace, aby sa klíči na jar. Stratifikácia je napodobňovanie prírodných podmienok. Aby sa to dosiahlo, semená zimolezovej kapusty umiestnenej v kontajneri s mokrým pieskom a umiestnené v chladničke na spodnom poli. Stojte asi 2-4 týždne. Piesok musí byť navlhčený. Ďalej sú semená zimolezu pripravené na pestovanie. Semená umiestnite do nádoby so živnou pôdou, mierne posypte pôdou. Striekajte vodou, pokryte sklom alebo fóliou. Po výskyte výhonkov môže byť sklo odstránené. Po výhonkoch zimolezu silnejší, môžete byť transplantovaný na trvalé miesto. Na zimu nezabudnite zakryť. Napríklad, lapnikom.
 • Rezne. Príprava rezov zimolezu nastane po rozkvete. Nie všetky výhonky sú vhodné na rezanie. Najlepšie je odobrať koreňové odrezky zo starších výhonkov. Ak sa dobre zlomia, potom sú vhodné na štepenie. Dĺžka odrezkov je 10 cm, mali by mať 2 - 3 internodes. Horný rez v pravom uhle a spodok pri 45 stupňoch. Rezy zimolez vysadené na zakorenenie v skleníku v zmesi záhradnej pôdy, rašeliny a piesku v približne rovnakom pomere. Za mesiac sa objavia prvé listy. Jar môže byť vysadený na otvorenom teréne.
 • Vrstvenie. Najjednoduchší spôsob, ako reprodukovať zimolez capricole. Na jar alebo na jeseň ohýbajte vetvu na zem a fixujte ju sponkami. Posypeme zemou. Aby sa korenie vyskytovalo efektívne, pripravte pôdu zmiešaním s rašelinou. Na jar oddeľte zakorenené časti od rodičov bush zimolezu a pristáť na trvalom mieste. Táto metóda je vhodná na vytváranie živých plotov, potom nie sú jednotlivé vrstvy oddelené, naďalej rastú nezávisle. Je len potrebné vytvoriť podporu pre mladé rastliny.
 • Rozdelenie prerasteného kefa. Tu sú 2 spôsoby. Najskôr: odkryte korene kríkov a odstráňte koreň s koreňmi. Druhým je vykopať celý krov zo zimolezu a pomocou lopaty rozdeliť kefu na časti, ktoré potom môžu byť transplantované na nové trvalé miesta. Ošetrite rezy popolom. A krátko skráťte výhonky. O rok neskôr bude závod potrebovať prerezávanie na vytvorenie koruny.

Najlepšie obväz

Zimolez Capricole vás poteší rýchlym rastom a hojným kvitnutím, ak je pravidelne kŕmené.

 • Podzim je najlepší čas na aplikáciu potašových a fosfátových hnojív. Aby ste to urobili, oplodte rastlinu humusom alebo hnilým hnojom.
 • Na jar použite dusíkaté hnojivá. Nalejte kal alebo infúziu výkalov vtákov, predriedené vodou: 1 diel infúzie a 10 dielov vody.

Ochrany chorôb

Kontrolujte zimolez zimolezu včas, aby ste si všimli poškodenia a urobili opatrenie.

 • Nepriateľom číslo jedna za zimolez je vošica, ktorá nasáva vitalitu rastliny. Vonkajšie príznaky hrozby - žltnutie a klesajúce listy. Vtáky môžu byť zničené rozstrekovaním puzdra prípravkami: "Inta - VIR", "Eleksar", "Kondifor".
 • Plesňové lézie spôsobujú vädnutie listov, na kôre sa objavujú načervenalé tuberkulózy. Infikované výhonky by mali byť odstránené. Celý ker sa musí ošetrovať modrým vitriolom ako preventívnym opatrením.
 • Vírusy spôsobujú pestovanie listov. Žiaľ, Bush bude musieť kopať a horieť. Ale môžete bojovať za rastlinu postrekom pomocou síranu medi alebo "Fundazol".

záver

Nebojte sa chorôb a hmyzu - škodcov. Zimolez Capricole je veľmi krásna a pôsobivá rastlina, ktorá nepotrebuje časovo náročnú starostlivosť. Ak to vyriešite vo svojej záhrade, potom už mnoho rokov toto stvorenie poteší vaše oči svojim jedinečným vzhľadom.

Pozrite si video: Amorf Ördögök - Nagy meleg pulóver kerzo remix (Júl 2020).

Загрузка...