Hospodárstvo

Býk s krúžkom: prečo vložiť

Býk s prsteňom v nose je pomerne bežným javom a nie je považovaný za niečo neobvyklé. Obraz zvieraťa je teraz takmer neoddeliteľný od prsteňa, navlečený cez nosovú priehradku, avšak pôvod tejto vlastnosti zachovania býkov pre mnohých zostáva neznámy. Len málo ľudí si myslí, prečo býčí prsteň v nose. Odpoveď na túto otázku je jednoduchá - prsteň uľahčuje ovládanie týchto zvierat.

Pre čo je to býčí prsteň?

Býk je zviera veľkej veľkosti a strmej dispozície. Je ťažké získať od nich poslušnosť, ktorá zanecháva stopy na tom, ako sa býky chovajú na farme. Spravidla sú umiestnené oddelene od stáda a nechodia s kravami, pretože býci sa ťažko upokojujú, ak náhle začnú tvrdohlavo alebo prejavujú agresiu. V konečnom dôsledku môžu trpieť iné zvieratá a samotná osoba, ak sa nepredpokladajú možné opatrenia ovplyvňujúce hnevúceho býka.

Navyše, niekedy musí byť zviera bezpečne upevnené na mieste pre kontrolu alebo akúkoľvek inú manipuláciu. K tomu, a budete potrebovať prsteň v nose býka.

Vo väčšine prípadov môže byť zviera upokojené iba pomocou bolesti. Vyžaduje si to vystavenie citlivým oblastiam býka, ktoré zahŕňajú:

  • uši;
  • oči;
  • nose.

Na týchto miestach sú dobytok oblasti s nízkym prahom bolesti. Napätie krúžku, pretiahnutého citlivou nosnou prepážkou, núti zviera, aby nasledovalo v uvedenom smere, čo značne uľahčuje kontrolu nad ním a znižuje riziko zranenia ostatných.

Piercingom prechádzajú nielen dospelí, ale aj teľatá. Jediný rozdiel je, že mladí nepotrebujú špeciálnu kontrolu. V tomto prípade je postup potrebný na odstavenie mláďat od matky. Faktom je, že teľatá sú vložené do nosného krúžku, vybavené hrotmi smerujúcimi von. Keď mladý goby zatlačí nos na vemeno, kontakt bolí krava, v dôsledku čoho je nútená prenasledovať svojich mladých. Keď teľa opotrebuje mlieko, prsteň sa vyberie z nosa.

Je to dôležité! Najčastejšie v prípade teliat sa používajú krúžkové spony, ktoré umožňujú predísť zraneniam pri prepichnutí nosovej priehradky v takom mladom veku.

Postup pri piercingu sú primárne kmeňové zvieratá s absurdným charakterom, ktoré nemožno kontrolovať inými prostriedkami. Pokojné, vyvážené býky sa tomuto postupu zvyčajne vyhýbajú.

Ako je postup "piercing"

Optimálny vek na prepichnutie nosovej priehradky je 7-10 mesiacov. Páskovanie môže vykonávať veterinárny lekár aj osoba bez špeciálnych lekárskych znalostí s náležitým vyučovacím štúdiom.

záver

Býk s nosným krúžkom je na farme bežný. Takýto „prenikavý“ sa môže zdať neľudskému neinštitucionálnemu človeku, avšak toto je jeden z mála spôsobov, ktorými môže byť zviera nútené poslúchať. Bez prsteňa, navlečeného cez prepážku nosa, nie je možné preniesť býka do inej miestnosti na vyšetrenie odborníkom alebo ho poslať na prepravu. Výkriky a násilie len obťažujú muža ešte viac, čo môže viesť k zraneniam sprievodného personálu. Bezvýznamná bolesť z prstencového napätia núti býka poslúchať a nasledovať muža.