Hospodárstvo

Príprava včiel na zimovanie vonku

V zime si včely získavajú silu a sú pripravené na aktívnu jarnú prácu. Ak sa predchádzajúci včelári pokúšali upratať úľ celú zimu v miestnosti, v poslednej dobe sa začali praktizovať zimovanie včiel vo voľnej prírode. Ak sú dodržané určité pravidlá, je možné poskytnúť hmyz čo najpohodlnejšie podmienky. Na tento účel sa osobitná pozornosť venuje prípravným činnostiam.

Ako včely v zime v prírode

Aktívna práca hmyzu padá na teplé obdobie. V zime sa včely zhromažďujú v hromade, navzájom sa ohrievajú. To im umožňuje bez problémov sa vyrovnať s chladom. Včelár sa stará o prípravu úľa na zimovanie. V prírode, včelie rodiny často prezimujú v dutine stromu. Robia zásoby nektáru a kŕmia ich počas zimy.

Divoké včely neopúšťajú úľ v zime, pretože nie sú schopné odolať účinkom nízkych teplôt. Koncom jesene sa metabolizmus hmyzu postupne spomaľuje. Potreba vyprázdniť čreva úplne zmizne. To umožňuje dlho byť v dutine, nie lietať von do ulice.

Varovanie! Niektoré z prípravných manipulácií na prezimovanie na ulici včiel fungujú nezávisle.

Výhody a nevýhody včiel zimujúcich vonku

Pred výberom spôsobu umiestnenia včiel by ste mali byť oboznámení s výhodami a nevýhodami zimovania vonku. Medzi výhody patrí:

  • včely sa vracajú do práce pred plánovaným termínom;
  • zvyšuje sa pevnosť a pevnosť včelstiev;
  • úspory pre včelára na čas a peniaze bez potreby vybudovať výhru.

Medzi nevýhody zimovania na ulici patrí zvýšené využívanie krmiva. V tomto prípade je potrebné vykonať značné rezervy. Ak má hmyz problémy počas zimovania vonku, včelár im nebude schopný pomôcť. Z tohto dôvodu sa zvyšuje riziko úmrtia rodiny.

Ako udržať včely vonku v zime

Aby bolo možné stráviť zimné včely na ulici bolo pohodlné, mali by ste im poskytnúť potrebné podmienky. Spočiatku vykonajte prípravné práce. Zahŕňajú otepľovanie úľa, poskytujúc včelám jedlo a ventiláciu. Dôležitým krokom je príprava krmiva. Energia včiel závisí od jej množstva a kvality. Nedostatok energie vedie k nedostatočnej tvorbe tepla, čo vyvoláva podchladenie a ďalšiu smrť.