Hospodárstvo

Nahradenie starých kráľovien

Nahradenie starých kráľovien je nútený proces, ktorý zvyšuje produktivitu včelstva. Prirodzene, náhrada sa vykonáva počas rojenia včiel. Uprednostňuje sa nahradenie maternice na jeseň pre včelárov. V tomto prípade získava mláďa počas zimy silu a na jar je pripravená na znášku.

Prečo musím zmeniť kráľovnú

Včelka kráľovná je žena s dobre vyvinutými genitáliami. Ona je považovaná za hlavu rodiny, pretože jej hlavnou úlohou je znášať vajcia. Včela sa odlišuje od zvyšku včiel svojím vzhľadom. Jeho brucho má tvar torpéda a výrazne uprednostňuje krídla. Úľ môže opustiť maternicu len počas rojenia alebo počas obdobia aktívneho párenia. V porovnaní s pracovníkmi je pomalšia. Existujú nasledujúce typy včiel:

  • roja;
  • tichý posun;
  • fistula.

Menej kvalitatívne larvy reprodukujú fistulous bee-maids. Je to spôsobené tým, že musia byť umiestnené v malých bunkách. Roje maternice sa považujú za najbežnejšiu odrodu. Dávajú vysoko kvalitný med. V priemere jeden roj včelie obsahuje asi 15 kráľovných buniek. Nevýhodou takýchto včiel je ich tendencia k rojeniu. Mierny posun maternice nie je horší ako u predchádzajúcich druhov v produktivite. Objavujú sa v prípade, že predchádzajúca maternica je príliš stará. Niekedy proces jeho vzhľadu včelárov vyvoláva zámerne.

Pri starnutí sa reprodukčná funkcia kráľovnej znižuje. Aby sa zachovala populácia hmyzu, je potrebné stimulovať vývoj mladých včiel. Nahradia starú. Pod vplyvom niektorých faktorov môže maternica predčasne zomrieť. To povedie k narušeniu úľa a ďalšej smrti jeho zástupcov. Včelár preto musí monitorovať prítomnosť včelára. V prípade potreby sa prijímajú opatrenia na kultiváciu nového vodcu včelej rodiny.

Nahradenie maternice včely na jeseň je trochu riskantné. Existuje riziko, že sa budeš podeliť o neplodnú kráľovnú. V tomto prípade môžu včely zabiť nového obyvateľa rodiny. Nie vždy ochotne prijímajú nových jednotlivcov. Osídlenie môže skončiť v konflikte, ktorý ovplyvní kvalitu a množstvo plodín na jar.

Varovanie! Hlavnou podmienkou pre úspešnú výsadbu novej včely je absencia otvoreného plodu v úli.