Hospodárstvo

Bronchopneumonia hovädzí dobytok

Bronchopneumónia teľatá sa často nachádzajú vo veterinárnej medicíne. Samotná choroba nie je nebezpečná, ale vyžaduje včasnú liečbu. Zanedbaná forma bronchopneumónie dobytka vedie k nevratným procesom v dýchacích orgánoch, čo zvyšuje mortalitu mladých. Je možné vyhnúť sa takýmto dôsledkom.

Čo je bronchopneumónia

Dobytok Bronchopneumonia je zápalový proces v prieduškách a pľúcach mladého hovädzieho dobytka, ktorý je sprevádzaný akumuláciou katarálneho exsudátu v lúmenoch a dutinách alveol.

Choroba je dlhá, ale rýchlo sa šíri v bronchiálnom strome. Najmä postihnuté mladé teľatá, ktorých vek nepresahuje 30-45 dní.

Je to dôležité! Bronchopneumónia hovädzí dobytok je na druhom mieste po gastrointestinálnych ochoreniach. Z toho trpí až 30% mladých zvierat.

Príčiny a rizikové faktory

Podľa mnohých vedcov a výskumníkov je bronchopneumónia mladého hovädzieho dobytka neinfekčným ochorením. Vzniká v dôsledku zlých podmienok a zlého krmiva. Medzi hlavnými dôvodmi vedci vymenovali: t

  • nevyvážené kŕmenie chovných zvierat;
  • nedostatok retinolu v krmivách pre dobytok;
  • prehriatia alebo prechladnutia teliat v prvých mesiacoch života;
  • udržanie mladej populácie v nedostatočne vetranom priestore, kde sa hromadí mnoho zárodkov.

Nesprávny výber párov a párenie s blízkymi príbuznými vedie k vzniku slabých mladých zvierat, ktoré sú náchylné na rôzne ochorenia, vrátane bronchopneumónie. Chyby v kŕmení stáda hovädzieho dobytka sú plné nedostatku vitamínu A, ktorý by mal byť prítomný vo veľkom množstve v mlieku kráv. Avitaminóza je nebezpečná pre teľatá, ktoré sa živia týmto mliekom. U mladých zvierat sa redukujú ochranné funkcie tela a baktérie a mikróby ľahko prenikajú do dýchacích ciest.

Teľací dom musí byť suchý a teplý. Vlhkosť, chladný, stagnujúci vzduch a prievan prispievajú k zhoršenému obehu, v dôsledku čoho sa hlien, prach, baktérie, amoniak akumulujú v pľúcach, čo vedie k rýchlemu rozvoju bronchopneumónie.

Okrem týchto faktorov existujú anatomické vlastnosti mladého hovädzieho dobytka:

  • úzky priechod v prieduškách;
  • krátke priedušnice u teliat;
  • veľká akumulácia krvných ciev na sliznici dýchacieho traktu;
  • neelastického tkaniva alveol.

Akumulácia všetkých alebo viacerých príčin vedie k rýchlemu vzniku a rozvoju zápalového procesu v dýchacom trakte mladého hovädzieho dobytka, čo vedie k bronchopneumónii.

Varovanie! Na vyvolanie vývoja ochorenia môže dôjsť k stresu spôsobenému dlhodobými dopravnými alebo inými dôvodmi. Odpor tela klesá, mladý dobytok sa stáva zraniteľnejším.

Klinický obraz

Rozpoznávanie bronchopneumónie je ťažké, pretože všetky orgány teliat sa podieľajú na procese. Na začiatku sa vyskytujú zmeny v nervovom systéme mladých, ochranné funkcie tela sú redukované. Zvyšuje sa množstvo bielkovín v krvi, dochádza k preťaženiu pľúc a dochádza k edému priedušiek. Táto mikroflóra prispieva k rozvoju mikróbov, akumulácii toxínov, začína zápalový proces, nekróze slizničných tkanív. Postihnuté oblasti sú zle videné, zhutnené. Teľatá začínajú kašľať a čuchať.