Hospodárstvo

Rojenie včiel

Roj včiel je prirodzeným procesom migrácie z úľa, čo ohrozuje včelára s výraznými stratami. Roj včiel opúšťa hniezdo z mnohých dôvodov. Najbežnejšími provokatívnymi faktormi sú rôzne ochorenia alebo preplnenosť. Ak poznáte preventívne opatrenia, môžete sa vyhnúť oddeleniu rodiny včiel.

Čo je to "roj"

Roj je súčasťou rodiny včiel, ktorá sa rozhodla opustiť úle. V každom roji je vodca, ktorý je maternica. Väčšinu roja reprezentujú pracovníci. Zvyšok včiel sa nazýva drones. Ich hlavnou funkciou je hnojenie. Včelí roj je schopný odsťahovať sa z materskej rodiny na viac ako 20 km.

Let rojov včiel nezávisí od kardinálnych bodov. Smer je zvolený v závislosti od poveternostných podmienok. Hlavnou úlohou včiel je nájsť nové bývanie. Životné prostredie sa odhaduje skautské včely, ktoré lietajú z úľa pred zvyškom jednotlivcov. Výška miesta na štepenie priamo závisí od stavu rodiny. Oslabené včely môžu zostať blízko pri zemi alebo blízko otvoru nejakého zvieraťa. Silnejšie roje sa ponáhľajú do vetiev stromov.

Varovanie! V priemere roj obsahuje 6000-7000 včiel.

Ako sa včely roj

Swarming včiel je proces migrácie hmyzu, spôsobený prírodnými alebo umelými dôvodmi. Cieľom tohto procesu je zachovať druhovú populáciu. V procese rojenia, najaktívnejší jedinci opustia úľ spolu s maternicou a idú hľadať nový domov. Najčastejšie hmyz vyberie čerešňa, slivka, kalina, ihličnaté stromy alebo javor.

Rojenie zamerané na reprodukčný rast sa vykonáva koncom jari - začiatkom leta. Počas tohto obdobia sa počet dronov v hniezde včelieho hniezda zvyšuje a vajíčka sa ukladajú do maternice. Kvôli aktívnej práci v úli nie je dosť miesta. Ak sa včelárovi nestará o včasné rozšírenie hniezda, včely sa začnú rojiť. Oslabené kolónie včiel rojú na jeseň, ako v lete sa im podarí získať silu.

Napriek tomu, že včely opustia svoje obydlie náhle, tento proces možno predpovedať asi 7-10 dní vopred. Počas tohto obdobia sa objavujú charakteristické znaky rojenia včelstva. Skúsení včelári predpovedajú migráciu kráľovných buniek vytvorených na hrebeni. V niektorých prípadoch je potrebné umelé rojenie včiel. Napríklad v prípade ochorenia maternice alebo zničenia hniezda počas zimoviska.

Najčastejšie opúšťa úľ iba jeden roj. Existuje však niekoľko prípadov ukončenia. Ale v takýchto situáciách bude maternica v nasledujúcich rojoch neplodná. Včelár by mal chytiť tento roj a spojiť ho s existujúcim. To pomôže zvýšiť šance úspešnej rodiny včiel v budúcnosti. Novovytvorený, oddelený od starého roja včiel vo včelárstve sa nazýva drapák.

Príčiny včiel rojenia

Swarming včely sa vyskytujú pod vplyvom vnútorných alebo vonkajších zrážacích faktorov. Najčastejšou príčinou je preľudnenie úľa. Tomuto problému sa dá ľahko predísť, ak sa zistí včas. Nasledujúce dôvody môžu vyvolať rojenie:

  • porušenie vzduchu v úli;
  • starnutie maternice;
  • nadmerné množstvo včelieho plodu;
  • prehriatie hniezda v dôsledku nesprávneho výberu jeho polohy;
  • nedostatok priestoru v hniezde.

Pozrite si video: Jak zabránit rojení? (Jún 2020).

Загрузка...