Záhradníctvo

Ako transplantovať sadenice baklažánu

Lahôd začalo byť pestované v Indii, v strednej Ázii, ruská klíma je považovaná za príliš studenú pre túto južnú kultúru. Ale napriek skutočnosti, že baklažánky boli prinesené do Ruska až na konci devätnásteho storočia, sú už všade pestované s veľkým úspechom, dokonca aj letní obyvatelia zo Sibíri sa môžu pochváliť dobrou žatvou modrých.


Ako pestovať baklažány v miernom prostredí strednej zóny a bude diskutované v tomto článku. Osobitná pozornosť by sa mala venovať vysadeniu sadenice baklažánov, pretože v tomto štádiu nezkušené záhradníci "stratia" veľké množstvo sadeníc.

Aká je zvláštnosť baklažánov

Predpokladá sa, že pestovanie baklažánov v dacha alebo dokonca v skleníku je o niečo ťažšie, ako vyrovnanie sa s inými plodinami, ako sú uhorky, paradajky a papriky.

Je to niekoľko dôvodov:

 1. Pre rôzne rastliny je optimálna teplota pôdy 12 stupňov. Zatiaľ čo pre baklažány je pre normálny vývoj potrebná zem, zahriata na +18 stupňov Celzia.
 2. Nemenej dôležité je teplota dňa a noci. Po prvé, nemali by sa vyskytnúť žiadne náhle zmeny dennej teploty. Po druhé, baklažány milujú teplejšiu klímu, pre ne optimálny rozsah je od 18 stupňov do +26 stupňov.
 3. Mrazy nie sú vôbec prípustné pre baklažán - rastliny jednoducho zomrú.
 4. Keď teplota klesne na +13 stupňov, kefy z baklažánov sa zbavujú vaječníkov, kvetov a listov.
 5. Je to oveľa bezpečnejšie pestovať baklažány v skleníkoch, alebo aspoň používať filmové dočasné útulky pre krehké sadenice.
 6. Lahôdka nemá rád tieň, táto rastlina potrebuje maximálne množstvo slnečného svetla.
 7. Výsadba by nemala byť zahustená, je tiež nemožné pestovať baklažány v blízkosti iných vysokých rastlín alebo plôch, ploty - kultúra potrebuje priestor a vzduch, listy by mali byť dobre vetrané.

Dôležitým faktorom je dlhá vegetačná doba baklažánu. Ak v teplých krajinách sa táto plodina môže rozvíjať normálne v pôde a pestovať sa zo semien, potom v miernom podnebí Ruska sa baklažán pestuje iba v semenákoch, pričom uprednostňuje skleníkové výsadby.

Je to dôležité! Rastlinné obdobie baklažánu sa pohybuje od 100 do 150 dní. Predčasné dozrievanie odrôd je vhodnejšie pre domácu klímu, v ktorej plody dozrievajú za 100-120 dní.

Ako pestovať baklažán

Ak chcete pestovať baklažánov v Rusku, musíte urobiť prípravu sadeníc. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vypočítať čas osiva. Aby ste to dosiahli, potrebujete poznať obdobie dozrievania ovocia, táto informácia sa dá ľahko nájsť na obale so semenným materiálom.

Druhý faktor - v zemi alebo skleníky sadenice sú vysadené, zvyčajne vo veku 70-75 dní.

Ak vezmeme do úvahy, že vo väčšine regiónov krajiny sa pôda v posteliach zahreje až na požadovaných 18 stupňov až do konca mája - začiatkom júna je možné určiť optimálny termín na siatie semien baklažánu - koniec februára - začiatok marca.

Varovanie! V nevykurovaných skleníkoch sa sadenice baklažánu vysádzajú skôr - okolo polovice apríla. Semená preto musia byť zasiate mesiac a pol skôr, približne v januári.

Ak sa chalupa alebo záhrada nachádza v chladnej oblasti, kde sú stabilné teploty zriedkavé, je lepšie neriskovať ju a rastliny baklažánu v skleníku.

Môže to byť vykurovaná investičná výstavba, sklo, film alebo skleník vyrobený z polykarbonátu, vyhrievaný slnečným žiarením, alebo aspoň dočasný prístrešok z hutného polyetylénu alebo špeciálneho agrofibra.

Po rozhodovaní o spôsobe pristátia môžete pokračovať do ďalšej fázy.

Príprava miesta pre sadenice baklažánov

Tento krok závisí vo veľkej miere na tom, kde sa budú sadenice vysádzať. Ak sa jedná o skleník, začnú pripravovať pôdu asi tri týždne pred zamýšľaným výsadbou baklažánov. Pozemky otvoreného priestoru sa musia pripraviť na "príjem" baklažánu na jeseň.

Najprv vyberte vhodné miesto. Toto musí byť miesto:

 • neustále osvetlené slnkom;
 • chránené pred prievanmi a silnými vetrami;
 • umiestnený na kopci alebo na rovine;
 • so svetlou, úrodnou pôdou;
 • kde v súčasnej sezóne vzrástli zelene, zemiaky, repa, mrkva, fazuľa alebo hrach.
Tip! Najlepšia pôda pre baklažány sa považuje za hlinu s dobrým drenážom, ale zároveň schopná udržať vlhkosť po dlhú dobu.

Je zrejmé, že nie všetky dachové pozemky Ruska sa nachádzajú na hlinených pôdach. Nie je to strašidelné - zloženie pôdy môže byť "prispôsobené" tak, aby vyhovovalo požiadavkám baklažánu:

 • zhnité piliny, rašelinový alebo buničinový hnoj môžu pomôcť posilniť kapacitu pôdnej vlhkosti (tieto prídavné látky vytvárajú dve vedrá na meter štvorcový plochy v pomere);
 • príliš husté ílové územia sa uvoľňujú s polobratými pilinami, hrubozrnným riečnym pieskom, rašelinou alebo hnilým kompostom;
 • pôdy s pieskovou kompozíciou riedené rašelinou, kompost, piliny;
 • prevalencia rašeliny v krajine môže byť "zmäkčená" turbínou pôdou a kompostom.

Keď je pôda na mieste "vyvážená" a jej zloženie je blízko k ideálu, môžete začať používať hnojivo. V tejto kvalite sa používa močovina, drevený popol, superfosfát alebo síran draselný. Požadované množstvo živín sa aplikuje na pôdu, po ktorej je plocha vykopaná najmenej 30 cm.

Na jar, najlepšie po daždi, keď je krajina mokrá, miesto je znovu vykopané a všetky buriny, korene a nadbytočné odpadky sú odstránené.

Pre sadenice baklažánov je potrebné vytvoriť dostatočne vysoké lôžka - optimálna výška je asi 30 cm, vzdialenosť medzi radmi by mala byť najmenej 90-100 cm, najlepšie je pestovať baklažány striedavo - tak sa sadenice získajú viac vzduchu a svetla a to bude tiež jednoduchšie dávajte pozor.

Varovanie! Nemali by ste pestovať modré na mieste, kde rajčiaky, Physalis, tabak alebo paprika rástli v minulom období.

Lamelové sadenice

Pred sadením sadeníc musíte vybrať osivo. Najlepšie semená baklažánu sú tie, ktoré sú dva až tri roky staré. Semená v minulom roku sa lepšie nepoužívajú, dávajú zlomu klíčivosť, okrem toho, že klíčenie takýchto semien je dvakrát väčšie ako napríklad dvojročné semená.

Vybrané semená baklažánu potrebujú klíčiť. Preto je lepšie brať vaty z vaty alebo kozmetiky z bavlny. Neodporúča sa používať plátno, pretože vo svojich "bunkách" sa výhonky môžu zaseknúť a poškodiť.

Semená baklažánu sú položené na bavlnenú podložku, ktorá je dobre navlhčená teplou vodou. Najlepšie zo všetkého je, že na tieto účely použite dážď alebo tavnú vodu - to urýchli proces "pľuvania" klíčky.

Bavlnené vankúšiky by mali byť neustále vlhké, každý deň musia byť navlhčené. Po piatich až šiestich dňoch by sa semená baklažánu mali nabobtnať, čo by malo za následok krehké klíčky.

Semená sa zhromažďujú a umiestňujú sa niekoľko hodín v nádobe s roztokom mangánu alebo v termose s horúcou, ale nie vriacou vodou. Tento krok prispieva k dekontaminácii semien, ktoré následne pomôžu sadenici odolávať chorobám.

Teraz je čas na prípravu kontajnerov a pôdy pre sadenice. V tomto štádiu je potrebné vziať do úvahy maximálnu krehkosť koreňového systému baklažánov - tieto rastliny nemajú veľmi radi transplantáciu a dobre to netolerujú. Aby sa minimalizovalo stres na baklažánoch, odporúča sa okamžite zasiať ich semená v jednotlivých nádobách. Avšak nie je to vždy výhodné, napríklad keď bude veľa sadeníc alebo záhradník ešte nedokázal zakúpiť malé kontajnery.

Rašelinové poháre sú považované za najlepšie obaly pre modrú sadenicu. Tieto nádrže tvoria 70% rašeliny, ktoré sa vždy odporúčajú pridávať do pôdy pre túto plodinu. Zvyšných 30% je lepenka, ktorá sa tiež ľahko rozloží v pôde za 30 dní bez toho, aby spôsobila akékoľvek poškodenie jej zloženia.

Zem na sadenice baklažánu by mala byť:

 • kompost, pôda z piesku a trávnika;
 • rašelina, komerčná zmes na sadenie, piesok;
 • hnoj, trávnatá pôda, kompost;
 • rašelinový kompost

Akákoľvek z týchto formulácií je skvelá pre pestovanie sadenice baklažánu. Asi dve tretiny kapacity sú naplnené pôdou, vytvára sa malá priehlbina a voda sa naleje do teplej vody.

Semená sú umiestnené do každého zárezu a posypané tenkou vrstvou pôdy. Nie je potrebné kompaktovať pôdu v pohári, semená musia mať prístup kyslíku. Kontajnery sú pokryté sklom alebo polyetylénom a umiestnené v teplej miestnosti, ktorej teplota je neustále na úrovni 25-26 stupňov.

Keď sa objaví polovica sadeníc, film alebo sklo je potrebné odstrániť, inak sa sadenice budú hniť a pokaziť. Všetky semená musia klíčiť najneskôr dva týždne po výsadbe.

Tip! V jednotlivých kontajneroch, spravidla vysadené v dvoch semenách. Keď sa na semenáči objavia dva listy, je potrebné vybrať silnejšiu sadenicu a druhú odstrániť a starostlivo ju vystrihnúť pod koreň s nožnicami.

Transplantácia semien baklažánu

Ak sa nedá vyhnúť zberu sadeníc (napríklad počasie zlyhá, dlhodobo nie je stabilné teplo a sadenice už "vyrastie" kapacitu), potom by to malo byť vykonané s maximálnou starostlivosťou.

Niekoľko hodín pred vyzdvihnutím sa sadenice nalejú s veľkým množstvom vody. Nosenie sadenice baklažánu potrebujú na zem, aby sa nepoškodili stonky a korene sadenice. Modré motocykle na potápanie by sa mali zakopávať na novom mieste, nemali by byť napojené asi 5-7 dní. Po tomto období sa však doporučuje kŕmiť sadenice organickými alebo minerálnymi hnojivami a častejšie zalievanie.

Pred vysadením v skleníku alebo na otvorenom teréne musia byť sadenice vytvrdené. Ak chcete urobiť, baklažán každý deň niekoľko hodín vytiahol vonku. Čas "chôdze" sadenice by sa mal postupne zvyšovať - ​​od 10 minút až po 2-3 hodiny. Sadenice sú umiestnené na závesnej strane, kde svieti slnko.

Premiestnite sadenice baklažánu na zem

V deň transplantácie sú lôžka pripravené na modré. Mali by to byť vysoké hrebene so širokými uličkami medzi nimi. Pestovanie na výsadbu sadeníc baklažánov je nasledovné - 40-45x90-100 cm, to znamená, že by nemal byť viac ako tri rastliny na meter štvorcový pôdy.

Transplantácia semien transplantácie jahôd sa zvyčajne vyskytuje na začiatku leta, keď sa počasie vráti do normálu. Na pripravených lôžkach urobte záhyby o hĺbke 15-20 cm.

Varovanie! V čase transplantácie by mali byť sadenice asi 30 až 35 cm na každej stonke od 7 do 10 pravých listov.

Jamky na sadenice sa nalejú do vody, do každej z nich sa naleje 1-3 litre teplej vody. Je potrebné preniesť sadenice s kusom zeminy a lepšie spolu s jednorazovým rašelinovým pohárom. Stonka sa vždy prehlbuje silnejšie ako predtým. Je lepšie uzatvoriť sadenice pôdy stonku na úroveň dolných listov.

Ak sa sadenice prenesú do skleníka, celá krajina medzi puzdrami sa musí navlhčiť sprejovou fľašou - baklažánmi, ako je zvýšená vlhkosť.

Po 10 dňoch musí byť transplantovaný baklažán oplodnený, preto môžete použiť akékoľvek hnojivo (minerálne alebo organické) alebo ich komplex.

Vo všeobecnosti by sa modré mali oplodniť často: po druhej, piatej, siedmej a desiatej listine (počas vývoja sadeníc) a ďalšie trikrát počas kvitnutia, tvorba vaječníkov a dozrievanie plodov.

Funkcia starostlivosti o baklažán

Môžeme povedať, že baklažán nie je zeleninou pre každého letného obyvateľstva. Iba tí, ktorí môžu venovať dostatočnú pozornosť svojej záhrade, môžu počítať so zberom tejto náladovej a teplo milujúcej rastliny.

Po zasadení sadeníc na záhrade potrebuje pravidelne:

 1. Voda baklažán, pretože sú veľmi radi vlhkosti.
 2. Pomôžte opeľovať kvety, ak prírodné podmienky v skleníku alebo na mieste nie sú dosť.
 3. Hnojte sadenice niekoľkokrát za sezónu.
 4. Vytvárajte rastliny pritláčaním horných a bočných výhonkov, odtrhnutím nadbytočných kvetov, deformovaním plodov, odstránením sušených alebo infikovaných listov.
 5. Čas na výber baklažánov v štádiu technickej vyspelosti. Ak budete čakať na úplné dozrievanie ovocia, môžete výrazne znížiť celkový výnos pšenice.
 6. Sledovať stav listov a ovocia, pretože modré sú "tidbit" pre mnoho hmyzu a chorôb. Ak je to potrebné, rozstrekujte krúžky pomocou špeciálnych riešení.
 7. Uvoľnite lôžka najmenej päťkrát počas leta, snažte sa nepoškodiť korene blízko povrchu.

Opätovné vysadenie sadenice baklažánu je náročnejšie ako robiť ten istý postup s inými rastlinami. Táto kultúra je veľmi náročná a rozmarná, všetky štádiá pestovania modrých si vyžadujú maximálnu návratnosť od záhradníka. Preto, baklažány nie sú vhodné pre tých rekreantov, ktorí nemajú čas alebo možnosť venovať pozornosť svojej záhrade každý deň.