Záhradníctvo

Prečo sušené a spadajúce listy uhoriek v skleníku

Ak chcete pochopiť, prečo listy uhoriek suché v skleníku, môžete po dôkladnom preskúmaní podmienok pestovania zeleniny. Existuje mnoho dôvodov: od nesprávneho napájania a nadmerného zásobovania hnojivami až po napadnutie škodcami alebo výskyt vírusových ochorení. Odstránením chyby môžete rýchlo obnoviť normálny stav uhoriek a ušetriť úrodu.


Suché listy: čo by mohlo byť príčinou

Uhorky - docela rozmarná kultúra. Začiatočníci, ktorí robia svoje prvé kroky v oblasti výroby zeleniny čelia mnohým problémom, z ktorých jeden je postupné žltnutie a sušenie listov. Existuje mnoho dôvodov, medzi hlavnými dôvodmi:

 • nedostatočné zavlažovanie;
 • príliš suchý vzduch v skleníku;
 • prebytok alebo nedostatok živín v pôde;
 • poškodenie rastlín škodcami;
 • úpal;
 • vírusové alebo plesňové ochorenie.

Ak chcete pochopiť, čo presne spôsobilo sušenie listov, je dôležité preskúmať postihnuté rastliny. Dávajte pozor na vzhľad postihnutých listov, ich farbu, prítomnosť prachu, pavučiny, bodky alebo škvrny. Veľa závisí od všeobecného stavu uhorky, ako aj od toho, ako vyzerá zvyšok výsadby.

Problémy s opatrnosťou

Suché listy sa môžu objaviť aj vo veľmi mladých sadeniciach. Medzi hlavné dôvody:

 • nedostatok vlhkosti;
 • zlé zloženie pôdy;
 • nedostatočná alebo nadmerná výživa;
 • neúspešné miesto na umiestnenie rastlín;
 • príliš suchý vzduch v miestnosti.

Nie je možné použiť zakúpenú pôdu na sadenie semien, nie je dostatočne výživné. Ideálny - zmes záhradnej pôdy s rašelinou alebo humusom.

Je možné pridať malé množstvo piesku. Ťažké ílové pôdy spôsobujú stagnáciu vlhkosti, listy na rastlinách začnú žltnúť a spadnúť. Je dôležité používať rovnaký priestor, ktorý bude umiestnený pozdĺž postele v skleníku.

Náhla zmena pôdy môže ovplyvniť stav rastlín, prestane rásť a začne klesať listy.

Správne zavlažovanie je veľmi dôležité. Je potrebné používať len teplá voda, rozmrazené, oddelené alebo varené. Tvrdá alebo studená voda môže spôsobiť šok v mladých rastlinách, listy sa začnú krútiť a suché a potom spadnúť. Rovnaký jav sa pozoruje pri nedostatočnom napájaní.

Je potrebné navlhčiť zem v nádobách so sadenicami denne, pred vznikom výhonkov, krabice sú pokryté plastovým obalom.

Mladé rastliny by mali byť chránené pred prievanmi a náhlymi zmenami teploty.

Pred vysadením sa na pôdu aplikuje zložité minerálne hnojivo. Najlepšie obväzy s minimálnym obsahom dusíka sú výhodnejšie, ale môžu ovplyvniť aj stav listov. Namiesto minerálnych komplexov môžete použiť organickú hmotu: vodný roztok muline alebo vtáčie trus. Po kŕmení musia byť rastliny napojené čistou teplou vodou. Hnojivá ulovené na listoch ich vyschnú a oslabia rastliny.

Vlastnosti obsahu v skleníku

Listy môžu byť ovplyvnené príliš suchým vzduchom. Pre normálny rast uhoriek je potrebná konštantná vlhkosť nie nižšia ako 85%. Sudy s vodou na zavlažovanie, umiestnené v blízkosti výsadby, pomôžu poskytnúť správnu atmosféru. Zavlažovanie postrekom je veľmi užitočné, vlhkosť sa postrieka nad rastlinami, udržiavajúc normálny stav listov a stoniek. Ak sa nenachádza žiadna inštalácia dažďa, vyliatia uhorky z hadice s jemným okom.