Záhradníctvo

Paradajky sibírskych výberov pre skleníky

Keď sa semiačka termofilných paradajok dostala do Ruska, nikto si nemohol predstaviť, že v blízkej budúcnosti budú rajčiaky pestované na lôžkach na Sibíri. Ale chovatelia nepracujú márne - dnes existujú stovky odrôd rajčiakov, ktoré dokážu vydržať drsné podnebie severu a dávajú vynikajúcu úrodu.

Napriek tomu sa rajčiaky na Sibíri vyskytujú častejšie v skleníkoch a skleníkoch. Tento prístup zabezpečuje vyššie výnosy, znižuje riziko straty počas náhlych mrazov a silných dažďov a uľahčuje starostlivosť o rastliny.

Každý chovateľ vie, že za určitých podmienok je potrebné pestovať špeciálnu rajčinu. Preto, pre výsadbu v severných skleníkoch by mali vybrať odrody rajčete sibírskej výber.

Vlastnosti severných paradajok

Rajčiaky sibírskych výberov pre skleníky majú niekoľko vlastností, ktoré umožňujú rastliny normálne sa vyvíjať v náročných klimatických podmienkach.

Medzi požadovanými vlastnosťami, ktoré by mali mať rajčiny na severe, sú tieto:

 1. Skoré dozrievanie. V podmienkach krátkeho leta by mali mať paradajky čas na dozrievanie pred začiatkom zakaleného a daždivého jesene. Najlepšie odrody paradajok dozrievajú maximálne tri mesiace od dátumu výsevu semien do pôdy.
 2. Pestovanie sadením. V Rusku, vzhľadom na klimatické charakteristiky regiónu, všetky rajčiaky sú pestované sadenice. A na Sibíri sa môžu pestovať v skleníku iba pestované silné semenáčky pestované v teplej miestnosti.
 3. Minimálne svetlo milujúce. Slnko na Sibíri je veľmi malé, aj v lete, tu prevažuje zakalené a daždivé počasie. Navyše, svetlý deň na severe je veľmi krátky, takže rastliny dostanú minimálnu dávku ultrafialového žiarenia.
 4. Studená odolnosť a schopnosť rásť v podmienkach vysokej vlhkosti.
 5. Odolnosť proti patogénom vírusov a hubových chorôb.
 6. Vysoký výnos.
 7. Dobrý vkus.
 8. Vhodnosť rajčiakov na čerstvú konzumáciu, konzervovanie a spracovanie na šťavy a zemiaky.

Tip! V malých skleníkoch je vhodnejšie pestovať rozhodujúce odrody rajčiakov, ktoré majú kompaktné a nízke kríčky. Ale vo veľkých a vysokých skleníkoch je lepšie pestovať neurčité rajčiaky (viac ako 150 cm vysoké), každý z nich môže produkovať až 12 kg ovocia.

Ako pestovať sibírskych paradajok

Neexistujú žiadne osobitné pravidlá pre starostlivosť o sibírske výberové paradajky. Naopak, tieto odrody sú považované za najprestížnejšie a odolnejšie voči vonkajším faktorom. Preto všetko, čo potrebuje sibírsky paradajok, je:

 • včasné zavlažovanie;
 • trojnásobné hnojenie minerálnymi hnojivami;
 • viazanie vysokých paradajok a zovretie bočných výhonkov, aby vytvorili kefku a zvýšili výnosy;
 • identifikácia a kontrola škodcov a rôznych chorôb;
 • kontrola stavu pôdy, úroveň vlhkosti v skleníku, opelenie kvetov.

Varovanie! Hoci sibírskych chovných paradajok je vytvrdených a pretrvávajúcich, môžu sa aj chorí pri nesprávnej starostlivosti.

Najviac zlým nepriateľom paradajok je huba, aby sa zabránilo jeho vývoj, je veľmi dôležité, aby nedovolili príliš mokrá pôda a vzduch v skleníku.

Mená, fotografie a popis najlepších odrôd rajčiakov sibírskej výberu

Výberom rajčiakov, každý záhradník preferuje plodné, chutné a veľkoplodé paradajky. Pravdepodobne všetky rajčiaky určené pre severné oblasti majú veľké ovocie a chutnú buničinu.

Medzi týmito rajčiakmi existujú odrodové a hybridné odrody. Prvé z nich pociťujú drsné podnebie, poskytujú veľmi chutné a voňavé ovocie a potešujú ich stabilnými výnosmi. Jednou z bonusov pestovania odrodových paradajok je možnosť záchrany na semená - ak zrelé paradajky ako vlastník pozemku, môže z nich vyzdvihnúť semená a pestovať ich na ďalšiu sezónu.

Hybridy sú produktívnejšie, vytvrdzované pred mrazom a chorobami, ale majú menej výraznú chuť. Zvyčajne sa hybridné paradajky pestujú masívne na predaj. Existujú však niektoré veľmi úspešné sibírske paradajkové hybridy, ktoré sa líšia svojou zaujímavou chuťou a neštandardným vzhľadom.

"Pýcha Sibíri"

Pravdepodobne najznámejšie paradajky určené pre sever. Vysoké kríky (asi 150 cm) sú vhodné na pestovanie vo veľkých skleníkoch. Rastliny musia byť zviazané, pravidelne sa pritláčať a tvoriť vaječník. Táto paradajka nie je vhodná pre "víkend" obyvateľov letných. Hoci nepotrebuje komplikovanú starostlivosť, paradajka potrebuje včasné zavlažovanie a konštantnú vlhkosť v skleníku.

Ale "Pýcha Sibíri" statočne toleruje nízke teploty, čo vám umožní odstrániť filmový kryt, keď sa krúpy zosilnia a objavia sa vaječníky.

Zrelé paradajky majú guľatý tvar a bohatý šarlátový odtieň. Ak tieto paradajky nie sú napájané včas, plody môžu prasknúť a zhoršiť. Paradajky sú skvelé pre čerstvú konzumáciu a prípravu omáčok, štiav, zemiakov. Vo všeobecnosti forma rajčiakov nie je konzervovaná, pretože veľkosť ovocia je pomerne veľká.