Krajinný dizajn

Kombinácia kríkov a trvaliek: foto + schémy

Mixborders sú kvetinové záhony, na ktorých sa pestujú okrasné rastliny, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Môžu sa stať výzdobou parku, záhradnej krajiny, záhrady. Celoročné a ročné bylinné rastliny, kvety, kríky a dokonca aj malé stromy môžu byť použité na vyplnenie kvetinových záhonov. Obzvlášť populárne sú vytrvalé mixborders, pretože z roka na rok dokážu potešiť svojou krásou bez potreby osobitnej starostlivosti.

Existujú špeciálne ready-made výsadby schémy vyvinuté krajinári s kvetinovou záhradou zónovanie a výber rastlín. Dokonca aj začínajúci záhradník môže priniesť takéto vopred zostavené schémy mixborderov do života.

Dôležité body pri plánovaní

Krásny mixborder je harmonické zloženie rastlín zasadených v určitom poradí s dodržiavaním niektorých všeobecných pravidiel:

  • Zmesi môžu byť jednosmerné alebo obojsmerné. Jednostranné kvetinové záhony sú umiestnené pozdĺž chodníkov alebo chodníkov, za nimi sa môže nachádzať stena budovy alebo plot. Obojstranná kvetinová záhrada navrhuje prítomnosť stôp alebo uhlov pohľadu z dvoch strán. Príklad jednosmerného a obojsmerného mixborderu je zobrazený na fotografii:
    img ">
  • Pri vytváraní jednosmerného mixbordera sa na pozadí vysádzajú vysoké rastliny a kríky, nízko rastúce alebo plíživé trvalky, trávnik trávy v popredí.
  • Pri vytváraní obojstranného mixbordera by mali byť vysoké rastliny vysadené v strednom pruhu a nízko rastúce trvalky by mali byť umiestnené bližšie k okraju záhonu.
  • Pri umiestnení trvaliek do jedného kvetinového záhonu musíte použiť princíp viacvrstvového. V tomto prípade rastliny nebudú tieň, utopia sa navzájom a plne prejavia svoju krásu.
  • Aranžovanie kvetov, ako sú maľby, by sa malo posudzovať v určitej vzdialenosti, aby sa ocenila ich krása, a preto sa odporúča, aby sa mixborders umiestnil v určitej vzdialenosti od pohľadu. Vzdialenosť vysokých rastlín by nemala byť menšia ako ich výška.
  • Mixborders trvaliek majú zvláštnosť - v prvých rokoch po zariadení, zloženie nie je dostatočne svieža, pretože rastliny musia rásť. V tejto dobe môže byť doplnená o ročné kvety.
  • Umiestnenie trvaliek na záhony musíte mať na pamäti, že v priebehu času budú rásť, takže nemusíte zasadiť rastliny príliš blízko pri sebe.
  • Mixborders môžu byť vytvorené s určitým významom, napríklad umiestnenie kvetinovej záhrady pri vchode do budovy alebo na brehu umelej nádrže môže priaznivo zdôrazniť krajinu lokality a dizajn, architektúru budovy.

záver

Krásny mixborder, ak je to žiaduce, môže vytvoriť každého záhradníka. Na to nie je potrebné uchyľovať sa k službám profesionálnych dizajnérov, pretože môžete použiť hotové schémy s optimálnym výberom zariadení. S trochou fantázie a zistením, analyzovaním informácií o rôznych typoch trvaliek, je ľahké nezávisle zostaviť kompozíciu alebo vykonať zmeny v hotových schémach. Krásny mixborder bude vždy schopný vyzdobiť osobný pozemok, je výhodné vyzdvihnúť a zdôrazniť existujúcu architektúru a krajinu.