Záhradníctvo

Kto šíri túto chorobu a jedí uhorky sadenice v skleníku

Aby sa získali konzistentne vysoké výnosy, je potrebné zistiť, kto jesť sadenice okrasných rastlín v skleníku. Škodcovia sú jedným z hlavných dôvodov poklesu výnosu v skleníkoch.

Najznámejší škodcovia v skleníkoch

Žlté nematódy

(Južná, javánska, arašidová a severná) - škodlivé fytofágy, patria do veľkej skupiny okrúhlic. Južný žlčovitý nematód je bežnejší.

Samica je ľahko rozpoznateľná telom tvaru hrušky s mliečnou bielou farbou s dĺžkou 0,5 až 1,9 mm. Obrázky sa nachádzajú v zväčšených tkanivách poškodeného koreňa - v hrebeňoch. Spánkujte vo fáze vajíčok alebo lariev. Penetrácia do koreňov sa vyskytuje počas výsadby sadeníc. Tráviace enzýmy vyvolávajú chaotické rozdelenie koreňových buniek. Nematódy sa vyvíjajú vo výsledných gulách. Galovia vytvárajú prekážky pri dodávke vody a živín do vegetatívnych orgánov rastlín. Listy sú žlté a spadajú.

Meloydoginóza - tzv. Choroby spôsobené nematódami. V dôsledku deštruktívnej aktivity červov sa rastlina vyčerpá, zber sa výrazne znižuje a môže nastať predčasná smrť plodiny. Choroby prechádzajúce poškodeným koreňom (hniloba, fusarium wilt) sa vyvíjajú kvôli infekcii hlístami. Pozitívne výsledky sú kultivácia hybridov, ktoré sú odolné voči poškodeniu.

Škodcami uhoriek v skleníku - roztoče - predstavujú rozsiahlu skupinu fytofágov.

Spoločná pavúková pokrievka

Reprodukuje hlavne uhorky. Usadené na všetkých vegetatívnych orgánoch kultúry: listy, stonky, plody, tkanie s pavučinou. Konzumácia zeleninovej šťavy z buniek spôsobuje nezvratné zmeny metabolizmu. Inhibícia rastlín vedie k významnému zníženiu výťažku. Biele škvrny na listoch, jednotlivé na začiatku, časom tvoria pevné mramorové vzory. Následne listy vyschnú.

Tarzonemidové kliešte

Zriedka poškodzujú stonky a korene a kŕmia hlavne listami.

Gourd Aphid

Vírusy tabaku a okrasnej mozaiky sa šíria vošky. Na svojich sekrétoch sa usadzujú saprofytické huby. Uhorky zaostávajú v raste a vývoji, kvalita výrobkov sa zhoršuje. Fotosyntéza je inhibovaná. S ideálnym mikroklímom v skleníku - teplota + 22 ... + 25 ° C, relatívna vlhkosť 80% - veľkosť populácie sa dramaticky zvyšuje: 20 generácií rastie v sezóne. V šľachtiteľských sklách sa škodcovia striekajú pomocou Aktellik alebo Fosbecid, Intrafir, TAB.

V skleníkoch používajú prirodzených nepriateľov - predátorov, vrátane:

 • gallitsa aphidymia;
 • parazitickí lysiflebusoví jazdci;
 • Kubánsky slonovník cyklón.

Skleníkový alebo skleníkový bielok

Na uhorky je miera reprodukcie, plodnosť a miera prežitia vyššia ako u iných plodín. Infikuje listy medovou rosou, kvôli ktorému sa na nich objaví lesk, a potom čierna alebo čierna huba. Dospelá osoba vo veľkosti od 0,9 do 1,1 mm, žltkastá farba. Má 2 páry krídel, obalené bielym práškovým peľom. Larvy a nymfy majú ploché, zaoblené, nediferencované telo pokryté tŕňmi. Zimné ženy sú schopné tolerovať teploty do -12 ° C. Na sezónu tvorili 10-15 generácií. Ochranné opatrenia:

 • prevencia - ničenie buriny - rezerva;
 • dezinfekcia obalov a sadeníc;
 • použitie Verticillin, Aktellik alebo Phosbecid, Inta-Vira, TAB v skleníkoch.

Západné kvetinové alebo kalifornské výlety

Má karanténnu hodnotu. Imago s úzkym telom 1,3-1,4 mm. Farba od svetložltej až tmavo hnedej. Na prednej a zadnej hranici pronotum rastie 5 párov sady. Má okrídlené krídla. Imago overwinter na organické zvyšky pôdy alebo v štrbinách skleníkových štruktúr. Vyskytuje sa po výsadbe sadeníc. Umožňuje vajcia v listoch a vrcholoch stonky. Ženy jedia zeleninový džús po dobu jedného mesiaca. Počas tejto doby môžu byť uložené až 300 vajec.

Životná aktivita thrips spôsobuje výskyt žltých nekrotických škvŕn a významné oslabenie rastlín. Roztrhnuté otvory sa objavia na hárku. Vrchy stoniek sa krútia. Na kvety viazané deformované ovocie. Sterilizácia pôdy, dezinfekcia kontajnerov a nástrojov, ničenie buriny prinášajú pozitívny výsledok.

Solanum Miner

Zrája uhorky na jar. Jedná sa o mušku s čiernym chrbtom, priehľadnými krídlami, žltým plášťom a svetlom. Dĺžka tela - 1,5-2,3 mm. Lozhokokony zima na povrchu pôdy. Lístia v čase výsadby sadeníc. Po párení si samice kladú vajcia do tkaniva listov. Potom sa objavené larvy dotýkali pohybov a poškodili povrch. Vo skleníku sa môže vyvinúť až 5-7 generácií. Funkcia fotosyntézy je inhibovaná, listy sú žlté a spadajú. Prevencia - odstránenie buriny, dezinfekcia pôdy. Použite Aktellik alebo Phosbecid, TAB, EC.

Okrasný komár

3-5 mm dlhé, sivé farby, s veľkými fazetovými očami. Má jeden pár krídel. Larva je biela, bezkolejka a červovitá. Preniká do skleníka s humusom. Obrázok je usadený na sadeniciach uhorky. V znáške sa vyskytuje v pôde. Larvy sa prehĺbili cez priechody v spodnej časti stoniek sadeníc a v koreňoch. Výsledok kŕmenia lariev je hnilobou a naklonením spodnej časti stonky. Turgor je zlomený a rastlina zomrie.

Ochrana vnútorných rastlín

Boj proti fytofágii začína s cieľom prevencie:

 • Pred vysadením sa skleník (jeho hlavné štruktúry) dezinfikuje ošetrením plameňom;
 • vykonávať tepelné spracovanie pôdy;
 • odstrániť staré zvyšky rastlín;
 • umývanie skla a skleníkových vzorov dezinfekčným roztokom;
 • produkujú bielizeň základne skleníka.

Komplex preventívnych opatrení vedie k úmrtiu hlavného počtu fytofágov.