Výstavba

Ako urobiť automatické zavlažovanie v skleníku

V letnej chate nie je možné pestovať dobrú úrodu bez zavlažovania. Nie každé leto je daždivé a ak existuje skleník, umelé zavlažovanie je nevyhnutné. Avšak vykonávanie tohto postupu ručne každý deň je veľmi ťažké. Cesta von je systém automatického zavlažovania, čo je veľmi jednoduché robiť vlastnými rukami.

Význam automatického zavlažovania letnej chaty a skleníka

Na pestovanie rôznych plodín v záhrade, v záhrade alebo v skleníku je potrebné zorganizovať umelý zavlažovací systém. Množstvo a kvalita budúcej úrody závisí od správnej technológie. K dispozícii sú 3 typy autowatering na výrobu v chate s vlastnými rukami: podpovrchové, odkvapkávanie a sprinklerové zavlažovanie. Každá z uvedených možností je vhodná na zavlažovanie otvorenej pôdy a skleníkovej pôdy.

Automatické zavlažovanie zjednodušuje každodenný proces starostlivosti o plodiny pre samotnú osobu. Systém automaticky dodá potrebné množstvo vody a rovnomerne ju rozdelí do koreňa každej rastliny. Najinteligentnejší je systém automatického zavlažovania s programovateľným časovačom. Toto zariadenie pracujúce v spojení so snímačmi je zodpovedné za dodanie určitého množstva vody v určenom čase. Vďaka tejto práci je vylúčená možnosť ponorenia. Pre ktorýkoľvek z vybraných systémov automatického zavlažovania potrebujete čerpadlo, nádrž, zdroj prívodu vody a samozrejme potrubia, kohútiky a filter.

Celý zavlažovací systém si môžete zakúpiť v obchode hotový a doma ho budete musieť vyzdvihnúť. Avšak, ako ukazuje prax, lacné autowatering rýchlo zlyhá a drahé nie sú dostupné pre každého. Mnoho záhradníkov radšej vyrába pre skleníky alebo záhradu svoje vlastné automatické zavlažovanie zakúpených komponentov. Takže hovoria, že sú lacnejšie a spoľahlivejšie.

Tri typy autowatering to urobte sami

Umožniť automatické zavlažovanie skleníka alebo sezónnej dachy každému majiteľovi. Pravdepodobne najťažšie je pripojiť elektrický obvod pozostávajúci zo snímačov a regulátora. Zvyčajne sa predáva ako súprava automatizácie, ktorá sa dodáva so schémou jeho inštalácie. V extrémnych prípadoch môžete požiadať o pomoc kvalifikovaného elektrikára, ale potrubný zavlažovací systém sám sa dá zostaviť ručne.

Systém zavlažovania zavlažovania

Pri autowatering v skleníku je najlepšie uprednostniť kvapkací systém. Je to tiež najlepšia možnosť pre otvorené postele s uhorkami, paradajkami, paprikou, kapustou. V zavlažovacom systéme kvapiek je určitá časť vody napájaná priamo pod koreňom rastliny. Táto metóda odstraňuje spálenie listov, pretože kvapky vody pôsobia ako lupa. Na mieste rastú menej burín a úspory vody.

Systém odkvapkávania automatického zavlažovania je schopný pracovať z centrálneho zásobovania vodou, avšak v tomto prípade bude studená voda spadať pod koreň rastliny.

Mnoho teplom milujúcich kultúr spomaľuje ich rast. Najlepšou možnosťou je sud alebo plastový kontajner. Voda na slnku v ňom bude ohrievaná a teplo dodávaná do koreňov rastliny. Keď sa voda znižuje, čerpacia stanica sa čerpá do valca zo studne alebo pod tlakom, kvapalina bude prúdiť z centrálneho prívodu vody. Automatizujte proces čerpania pomôcky na inštaláciu vody vo vnútri plniaceho plniaceho potrubia pomocou zabudovaného ventilu.

Proces vytvárania odkvapkávania sa skladá z nasledujúcich krokov:

  • Ak sa skleník zahrieva a rastliny rastú v ňom aj v zime, potom sud musí byť inštalovaný dovnútra, inak voda zmrzne vonku na ulici. Pre studne fóliové skleníky s jarným pestovaním plodín alebo otvorených lôžok je vhodná vonkajšia inštalačná kapacita. V každom prípade by sa zavlažovanie sudov malo zvýšiť nad úroveň zeme aspoň o 1 m, aby sa vytvoril tok vody.
  • V najnižšom bode nádrže na vodu je prerezaný otvor, kde sú postupne upevnené guľové kohúty, filter a solenoidový ventil. Toto zariadenie je potrebné automatizovať proces automatického zavlažovania a filter vyčistí vodu z nečistôt, aby sa kvapky neúplili.
  • Plastové potrubie z hlavnej vetvy zavlažovacieho systému je pripojené k elektromagnetickému ventilu pomocou adaptéra. Priemer potrubia závisí od plochy, ktorá sa má napojiť, ale zvyčajne je dostatočná 32-40 mm. Položte hlavnú vetvu autowatering medzi všetky postele kolmo na rady s rastúcimi rastlinami. Koniec potrubia je uzavretý zástrčkou.
  • Oproti každému radu je rúrka rezaná pílou, a potom je opäť spojená špeciálnymi tvarovkami. PVC trubice menšej časti sú pripojené k centrálnemu otvoru každého trieda, ale sú vopred vŕtané pred každú továreň. Ak je to potrebné, môžete si kúpiť perforovanú hadicu na automatické osvetlenie, avšak jej životnosť je o niečo menej.
  • Aby ste zabránili pretekaniu vody cez vŕtané otvory bez zastavenia, musíte si kúpiť kvapkadlo. Sú zaskrutkované do každého otvoru a umiestnené nie na zem, ale na stranu alebo nahor, aby sa zabránilo upchávaniu. Do dierovanej továrenskej hadice nie je potrebné vložiť kvapkadlo. Vo vnútri má už špeciálne kapilárne bludisko.

Systém automatického zavlažovania je pripravený na prácu. Zostáva inštalovať snímače pôdnej vlhkosti a spolu so solenoidovým ventilom sa pripojiť k regulátoru.

Tip! Početné recenzie záhradníkov hovorí o účinnosti odkvapkávania. Plodiny, ako napríklad paradajky a uhorky, zvyšujú výnosy o 90%.

Video hovorí o tom, že vlastné ruky kvapkajú zavlažovanie v skleníku:

Ako vidíte, automatické zavlažovanie v krajine môže byť vykonané ručne bez akýchkoľvek problémov. Samozrejme, bude potrebné vykonať malú prácu, no pohodlie pri jej používaní bude zrejmé.

Recenzie letných obyvateľov o autowatering

Grigory, 39 rokov, Samara

Prvá skúsenosť výroby postrekovačov získala zisk. Minulý rok som v blízkosti mojej záhrady a kvetinových záhonov zaviedla automatické zavlažovanie. Začiatkom jari plánujem rozšíriť kvapkanie zavlažovania na postele v záhrade. Táto záležitosť je nepríjemná, ale stojí za to.

Elena, 43, Novosibirsk Po dlhú dobu sa zaoberá pestovaním zeleniny na predaj. V dome sú 3 skleníky. Bez autowateringu je veľmi ťažké sa starať o každý pozemok o rozlohe 40 m2. V dvoch skleníkoch inštalované odkvapové systémy s nádobami vo vnútri. V treťom prípade pre vzorku urobili systém automatického zavlažovania v pôde. Efekt je lepší, ale póry hadice sa občas upchajú. V skleníku nie je žiadna vlhkosť, všetko je veľmi výhodné.