Záhradníctvo

Najproduktívnejšie hybridy uhorky

Podľa štatistiky sú uhorky jedným z najviac kultivovaných zeleninových plodín v Rusku po zemiakoch a cibule. Je známe, že štát rozdelil na výsadbu viac ako 90 tisíc hektárov pôdy a počet hybridov a odrôd používaných na pestovanie už dosiahol 900. Viac ako 700 druhov bolo chovaných domácimi chovateľmi.

Zahradníci, ktorí prvýkrát začali pestovať uhorky v skleníkoch a skleníkoch, sa pýtajú: "Ktoré hybridné odrody uhoriek si vyberú, aby získali vysoké výnosy a chutné plody?" Prečo uprednostňujeme hybridy počas výsadby a ako si vybrať odrodu, ktorá najlepšie vyhovuje požiadavkám?

Výhody výsadby hybridných odrôd

Všetky semená uhorky ponúkané na predaj sú rozdelené na hybridné a odrodové. Hlavným rozdielom je možnosť zberu semien na pestovanie v budúcej sezóne. Zberanie odrodových uhoriek, 2-3 zrelých plodov zostávajú na Bush až do úplnej zrelosti, a potom - zber materiálu pre následnú kultiváciu.

Hybridné odrody pre takýto zber nie sú vhodné. Semená sa vyrábajú rozmnožovaním rôznych druhov a foriem uhoriek pri zabezpečení rodičovskej heterolózy (odolnosť voči chorobám a klimatickým podmienkam). V tomto prípade na základe odrôd s vysokým výnosom.

Najlepšie odrody hybridov sú tie, ktoré vytvorili chovatelia v jednej generácii. Majú mimoriadnu vytrvalosť, dlhú vegetačnú sezónu a určité kritériá v hustote a veľkosti plodu. Navyše hybridy nie sú prakticky vystavené chorobám, ktoré sú charakteristické pre zeleninu pestovanú v skleníkoch a skleníkoch. Sú schopné produkovať veľké množstvo plodov aj v rokoch nepriaznivých na výnos.

Varovanie! Nikdy nevyberajte semená z hybridných odrôd uhoriek - veľká a vysokokvalitná plodina z nich nebude fungovať.

Dnes je predaj dostatočne veľkého počtu semien hybridov. Ich cena je o niečo vyššia ako zvyčajne, čo je spôsobené dlhou a náročnou prácou chovateľov. Pri výbere materiálu potrebného na pestovanie si určite prečítajte pokyny.

Ako si vybrať

Hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi výber semien sú podmienky na pestovanie uhoriek (v skleníku alebo na otvorenom poli) a účel využitia plodiny (konzervovanie, moriace, šaláty). Na regáloch nájdete najlepšie semená od nemeckých a holandských výrobcov, ale záhradníci so skúsenosťami s pestovaním zeleniny odporúčajú vybrať si vlastné opeľované odrody, ktoré boli chované pre váš región.

Ak plánujete pestovať plodiny v skleníku alebo v skleníku, venujte pozornosť nasledujúcim informáciám:

 • Ako často oplodnenie rastliny;
 • Aký je spôsob tvorby?
 • Aký druh opeľovania;
 • Stupeň odolnosti voči teplotným extrémom;
 • Možnosť rastu so zatieneným osvetlením;
 • Doba dozrievania ovocia;
 • Sezónnosť dozrievania;
 • Použitie plodiny a možnosť dlhodobého skladovania.

Spravidla sú všetky tieto údaje prítomné v popisoch hybridov. Tiež musia nevyhnutne ísť na odporúčania pre pestovanie semien v filmových panikach alebo polykarbonátových skleníkoch.

Varovanie! Symbol v názve na vrecku so semenami naznačuje, že vám výrobca ponúka skutočne hybridnú rozmanitosť uhoriek.

Tento symbol, ktorý sa prekladá z taliančiny, znamená "deti prvej generácie".

Ak je rastlina pestovaná v skleníku, ktorého konštrukcia poskytuje posuvný strop, môžete si vybrať hmyzom infikovaný hybrid na pestovanie.

Typy a skupiny hybridov

Pri výbere určitého množstva uhoriek na pestovanie je dôležité poznať kritériá rozlíšenia jedného alebo druhého hybridu a možnosť jeho rastu vo vašej klimatickej zóne.

Chovatelia identifikovali tri hlavné typy hybridných uhoriek:

 1. S aktívnym vetvením. V procese rastu rastlina produkuje veľké množstvo malých výhonkov vo všetkých vaječníkoch, ktoré musia byť pripnuté;
 2. S miernym rozvetvením - mali malé bočné výhonky;
 3. So slabým rozvetvením (inak nazývaným inertným) - malé výhonky sú sústredené vo zväzku a vizuálne pripomínajú malé kytice.

Veľkú úlohu v procese rozvetvenia zohrávajú genetické údaje odrody, ale keď sa pestuje, môžu ovplyvniť aj vonkajšie klimatické faktory. Napríklad, ak pestujete odrody jarných a letných uhoriek, buďte pripravení na to, že v skleníku by sa malo vždy nachádzať veľa osvetlenia.

Iný typ hybridu - odolný voči chladu. Chovajú chovatelia špeciálne pre severné oblasti krajiny. Je známe, že okrasné plody vždy reagujú na náhly pokles teploty a dokonca aj vtedy, keď je skleník tepelne izolovaný, existuje nebezpečenstvo, že rastlina prekoná hubovú infekciu. Zimné odrody hybridov sú odolné voči akýmkoľvek vírusovým ochoreniam a ľahko tolerujú dostatočne nízke teploty.

Najlepšie odrody ovocia pre skleníky

Pri pestovaní uhoriek v skleníkových podmienkach sa odporúča vybrať tie odrody hybridov, ktoré majú dlhú vegetačnú sezónu a sú schopné priniesť ovocie kedykoľvek počas roka. Vzhľadom k tomu, že výsadba sadeníc v skleníku môže začať už v polovici marca, vyberte odrody s vysokými výnosmi a máte zaručené, že budete strieľať najčerstvejšie ovocie takmer po celý rok.

Najlepšie domáce hybridy na pestovanie v skleníkoch

dynamit

Nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, pravidelné kŕmenie a napájanie, odolné voči vírusovým a hubovým chorobám, ľahko toleruje slabé osvetlenie. Patrí k skupine najstarších odrôd, keďže semenáčiky môžu byť na začiatku jari transplantované do skleníkových podmienok.